arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۰۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۴ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۴

کشف لایه ضدآفتاب بر روی یک سیاره

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هابل موفق به کشف یک لایه استراتوسفر بر روی یک سیاره بزرگ و داغ فراخورشیدی موسوم به WASP-33b شده‌اند که یکی از لایه‌های اصلی محافظ جوی زمین محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا لایه استراتوسفر هنگامی ایجاد می‌شود که مولکول‌های موجود در جو، نور مرئی و پرتو فرابنفش را از ستاره‌ها جذب ‌کنند. این جذب با گرم کردن استراتوسفر باعث ایجاد نوعی لایه ضدآفتاب بر روی سیاره مربوطه می‌شود.

حضور لایه استراتوسفر می‌تواند سرنخ‌هایی درباره ترکیب و چگونگی شکل‌گیری این سیاره فراهم کند.

تاکنون دانشمندان از وجود چنین مولکول‌هایی در جو دیگر سیارات داغ متعلق به سایر سیستم‌های ستاره‌ای اطمینان حاصل نکرده‌اند.

برخی از این سیارات در لایه‌های استراتوسفر (هواکره) بسیار داغ و در فضا به حالت جوشان هستند.

دانشمندان انتظار ندارند چنین مولکول‌هایی را که باعث ایجاد ساختارهای چند لایه روی این سیارات می‌شود، در سیاره دیگری کشف کنند.

همچنین این تیم تحقیقاتی برای نخستین بار، شواهد تجربی مبتنی بر وجود مقادیری اکسید تیتانیوم در جو سیاره WASP-33b را ارائه دادند. این ماده یکی از کمیاب‌ترین ترکیبات جاذب قدرتمند نور مرئی و پرتو فرابنفش است، به طوری‌که تحت دمای بالای جو به شکل گاز باقی می‌ماند.

به گفته محققان، درک رابطه بین استراتوسفر و ترکیبات شیمیایی برای مطالعه فرایند جوی سیارات بسیار اهمیت دارد و این یافته‌ها نشانگر دستیابی به موفقیت‌های کلیدی در این راستا است.

این یافته‌ها در مجله Astrophysics منتشر شده است.


نظرات بینندگان