arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۱۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۲ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۴

"آنجلينا جولي" در میان آوارگان سوري

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 آنجلينا جولي، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور آوارگان، بحران آوارگان در جهان را «انفجار رنج و مصائب انساني» به دليل ناکامي جامعه بين‌الملل در مقابله با آن دانست.

به گزارش خبرگزاري رويترز، آنجلينا جولي بازيگر و کارگردان معروف هاليوودي و فرستاده ويژه سازمان ملل در امور آوارگان، در يک کنفرانس خبري در روز جهاني آوارگان در اردوگاهي در جنوب شرق ترکيه که مامن آوارگان سوري و عراقي است، گفت: بحران آوارگان در سراسر جهان، انفجار رنج و مصائب بشري است که پيش از اين شاهدش نبوديم.

 هشدار مي‌دهم که عراقي‌ها و سوري‌هايي که از کشورهاي خودشان و در پي جنگ‌ها خارج شده و در کشورهاي همسايه ساکن شده‌اند، به دنبال جاي امن هستند. ما بايد علت اصلي اين آوارگي و بي‌خانماني صدها هزار تن را بيابيم.

آنجلينا جولي همچنين اين مساله را مطرح کرد که هم‌اکنون در دوره‌اي از بي‌خانماني گسترده در جهان زندگي مي‌کنيم.

جولي در گزارش اخير خود آورده بود که هم‌اکنون تعداد آوارگان جهان از هر زمان ديگري بيشتر است و 59.5 ميليون تن از خانه و کاشانه‌شان در سراسر جهان آواره شده‌اند.

آنتونيو گوترس، کميسيونر عالي آوارگان سازمان ملل به همراه آنجلينا جولي با رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در 50 کيلومتري مرز سوريه ديدار کردند و آنجلينا جولي در مراسم افطار در نزديکي اردوگاه آوارگان شرکت و يا آوارگان ديدار کرد.

اين سومين سفر آنجلينا جولي به ترکيه از 2011 و زمان آغاز درگيري‌هاي سوريه است. اين جنگ داخلي باعث بي‌خانماني بيش از سه ميليون تن يا يک پنجم جمعيت پيش از جنگ داخلي سوريه است.

ترکيه مامن 1.8 ميليون آواره سوري و چندين هزار ايزدي است.

جنگ‌هاي عراق و سوريه باعث شده که ترکيه از پاکستان در زمينه پناه دادن آوارگان جنگي پيشي بگيرد و شش ميليارد دلار فقط براي کمک به سوري‌ها هزينه کرده است.

درهمين حال، فواد اوکتاي، رئيس آژانس مديريت و امور اضطراري ترکيه نيز گفت، ما نمي‌دانيم که چه تعداد آواره به کشور وارد مي‌شوند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان