arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۱۰۶۱
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۴ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۴

70 زن سالخورده طعمه «سيانوري ها»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اعضاي يک باند مخوف زورگيري که قصد داشتند هنگام دستگيري با قرص هاي سيانور خودکشي کنند درحالي با شليک گلوله از سوي کارآگاهان پليس آگاهي خراسان رضوي به دام افتادند که تاکنون مورد شناسايي حدود 70تن از طعمه هاي خود قرار گرفته اند.

به گزارش خراسان، رئيس پليس آگاهي خراسان رضوي روز گذشته در نشست خبري که قربانيان باند مخوف «سيانوري ها» نيز حضور داشتند با بيان اين مطلب گفت: اعضاي اين باند خطرناک که با اقدامات مجرمانه و خشن خود موجي از «احساس ناامني» را در مشهد ايجاد کرده بودند با شگرد «تحقيق براي خواستگاري» زنان سالخورده را فريب مي دادند و آن ها را براي پرس و جو درباره خواستگار ناشناس و به منظور کمک به امر خير ازدواج، به کوچه هاي خلوت مي کشاندند.

70 زن سالخورده طعمه «سيانوري ها»

سرهنگ کارآگاه حسين بيدمشکي افزود: در اين هنگام يکي از متهمان به طور غافلگيرانه دهان پيرزن را در حالي مي گرفت که تيغه چاقويي زير گلويش گذاشته بود. سپس عضو ديگر باند با استفاده از چاقو، قيچي و اشياء برنده النگوهاي پيرزن را با بي رحمي قطع مي کرد به گونه اي که وي مجروح و خون از دستان طعمه جاري مي شد.

وي اضافه کرد: متهمان در همين حال و با وجود آن که برخي از قربانيان از شدت وحشت شوکه مي شدند و نفس هايشان به شماره مي افتاد، آن ها را در همان محل رها مي کردند و با استفاده از يک دستگاه موتورسيکلت هوندا متواري مي شدند.

سرهنگ بيدمشکي با اشاره به اين که «دزدان مخوف سيانوري» نقاب نداشتند اما طعمه ها به دليل وحشت ايجادشده نمي توانستند چهره فرضي آنان را براي پليس ترسيم کنند، خاطرنشان کرد: به دنبال افزايش پرونده هاي زورگيري با اين شگرد که از سال گذشته شکل سريالي به خود گرفت با تدابير و دستورات صريح سردار اميري مقدم فرمانده انتظامي خراسان رضوي، گروه ويژه از کارآگاهان اداره عمليات ويژه پليس آگاهي به سرپرستي «سرهنگ جوانبخت» مامور شناسايي عاملان سرقت هاي مخوف شدند.

 اين مقام انتظامي تصريح کرد: درحالي که سرنخي از زورگيران مذکور وجود نداشت اما همچنان به تعداد اين پرونده ها افزوده مي شد و موجي از نگراني در مناطق مختلف مشهد به وجود آمده بود تا اين که پس از چند ماه فعاليت هاي اطلاعاتي، ردزني هاي پليسي و استفاده از منابع و مخبران، کارآگاهان به سرنخ هايي از «دزدان سيانوري» دست يافتند که نشان مي داد آن ها در منطقه خواجه ربيع مشهد مخفي شده اند بنابراين عمليات گروه ويژه وارد مرحله جديدي شد و با صدور دستور قضايي ، محل اختفاي متهمان به محاصره درآمد اما يکي از آنان به نام «امير» که با قمه به سمت کارآگاهان حمله ور شده بود قصد فرار داشت که هدف گلوله پليس قرار گرفت و از ناحيه پا مجروح شد.

سرهنگ کارآگاه بيدمشکي گفت: وقتي کارآگاهان مجروح اين حادثه را به مرکز درماني منتقل کردند همدست وي از ماجرا مطلع شده و به کرج گريخته بود که او نيز در يک عمليات هماهنگ و با تيراندازي هوايي از سوي کارآگاهان پليس خراسان رضوي دستگير و به مشهد منتقل شد. وي افزود: 2 مالخر اين پرونده که طلافروش هستند نيز دستگير شده اند و تلاش براي دستگيري ديگر افراد مرتبط با آن ها ادامه دارد.

فرمانده انتظامي خراسان رضوي هم در آغاز اين نشست خبري و با بيان اين که گزارش سرقت و زورگيري متعدد از مادران سالخورده برايم دردآور بود گفت: در اثناي رسيدگي به اين پرونده باندهاي ديگر زورگيري نيز متلاشي شدند اما «انسانيت» در اعضاي اين باند مرده بود چرا که آن ها با بي رحمي چاقو را زير گلوي زناني مي گذاشتند که معمولا از بيماري قلبي رنج مي بردند.

سردار بهمن اميري مقدم افزود: متهمان درحالي تاکنون به 70فقره زورگيري خشن اعتراف کرده اند که پول هاي ناشي از فروش طلاهاي مسروقه را نيز در قماربازي باخته اند.

وي اضافه کرد: اگرچه 2 خودروي زانتيا و پرايد و يک دستگاه موتورسيکلت از آنان کشف شده اما باز هم حدود 500گرم از طلاهايي را که به طلافروشان مالخر فروخته بودند به دست آمده است که تحقيقات بيشتر در اين باره از سوي گروه ويژه کارآگاهان ادامه دارد.

سردار اميري مقدم در پاسخ به مالباختگاني که فرياد مي زدند «اين ها بايد اعدام شوند» گفت: يقين بدانيد که پليس به وظيفه خود عمل مي کند و عاملان ايجاد ناامني و رعب و وحشت به اشد مجازات هاي قانوني محکوم خواهند شد.

رئيس پليس خراسان رضوي همچنين با اشاره به اين که با طلافروشان مالخر نيز با قاطعيت برخورد مي شود، خاطرنشان کرد: متهمان مدعي هستند همه طلاها را به همين 2 برادر طلافروش فروخته اند. اين درحالي است که هنوز بررسي ها براي کشف جرايم ديگر آنان ادامه دارد. سردار اميري مقدم به صدور دستور قضايي براي درج بدون پوشش تصوير متهمان در رسانه ها نيز اشاره کرد و افزود: پليس احتمال مي دهد که آنان جرايم بيشتري مرتکب شده اند بنابراين افرادي که با اين شگرد مورد زورگيري قرار گرفته اند مي توانند به اداره عمليات ويژه پليس آگاهي خراسان رضوي واقع در منطقه رضاشهر مشهد مراجعه کنند.

فرمانده ارشد انتظامي خراسان رضوي با اشاره به اعترافات متهمان تصريح کرد: آنان مدعي هستند که هميشه قرص سيانور به همراه داشتند تا وقتي در محاصره پليس قرار گرفتند خودکشي کنند اما در حالي يکي از آنان ادعا مي کند که قرص ها را در بيابان انداخته اند که اقدام غافلگيرانه پليس، فرصت هرگونه عکس العملي را از آنان سلب کرده بود.

 گزارش خراسان حاکي است: پرونده دزدان مخوف در شعبه 203دادسراي عمومي و انقلاب مشهد توسط قاضي ترابيان درحال رسيدگي است و مقام قضايي با صدور قرار قانوني آنان را براي انجام تحقيقات بيشتر در اختيار کارآگاهان قرار داده است.

درحاشيه نشست خبري

زنان سالخورده خواستار برخورد جدي دستگاه قضايي و پليس با طلافروشان مالخر و «دزدان سيانوري» بودند.

برخي خبرنگاران به خاطر تلاش هاي شبانه روزي کارآگاهان اداره جنايي و عمليات ويژه براي کشف پرونده «عقرب سياه»، «گرگ هاي زرد»، «دزد مسلح بانک ها» و دستگيري باند سيانوري ها که طي چند ماه گذشته رقم خورد قدرداني کردند.

عضو باند سيانوري ها گفت: ستون در امتداد تاريکي روزنامه خراسان خيلي آموزنده است و من ماجراهاي واقعي اين ستون را همواره مطالعه مي کردم اما هنوز هم باورم نمي شود که نتوانستم از اين ستون عبرت آموز درس بگيرم.

برخي شاکيان پرونده آن قدر سالخورده بودند که توان راه رفتن نداشتند.

دزدان مخوف بعضي طعمه هاي خود را با شگرد پرسيدن آدرس دعانويس به دام انداخته بودند.

پيرزن ها در حالي که از خوشحالي اشک مي ريختند براي کارآگاهان پليس آگاهي دعا مي کردند.
نظرات بینندگان