arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۱۵۹
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۱ - ۱۵ اسفند ۱۳۸۹

قذافی همچنان گلوله باران می کند!

در حالی كه مخالفان حكومت معمر قذافی، رهبر لیبی، از تصرف مناطق دیگری در شرق این كشور خبر می‌دهند، برخی گزارش‌ها حاكی از آن است كه در جریان گلوله‌باران شهر زاویه توسط نیروهای وفادار به قذافی شمار زیادی از ساكنان این شهر جان خود را از دست داده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالی كه مخالفان حكومت معمر قذافی، رهبر لیبی، از تصرف مناطق دیگری در شرق این كشور خبر می‌دهند، برخی گزارش‌ها حاكی از آن است كه در جریان گلوله‌باران شهر زاویه توسط نیروهای وفادار به قذافی شمار زیادی از ساكنان این شهر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، روز شنبه شهر زاویه، واقع در نزدیكی طرابلس، پایتخت این كشور را به شدت گلوله‌ باران كرده و «شمار زیادی» از ساكنان این شهر را كشته‌اند. یك پزشك ساكن این شهر با متهم كردن نیروهای دولتی به ارتكاب «نسل‌كشی» در جریان حمله سنگین روز شنبه به شهر زاویه گفته است: «این اقدام یك نسل‌كشی واقعی بود. اوضاع در این شهر بحرانی است. آنها شمار زیادی از مردم را كشته‌اند.»

شهر زاویه كه در ۵۰ كیلومتری غرب طرابلس، پایتخت لیبی قرار دارد، یكی از مراكز بسیار مهم برای مخالفان حكومت معمر قذافی به شمار می‌آید. مخالفان روز شنبه موفق شده‌اند، نیروهای دولتی را كه به انواع سلاح‌های سنگین از جمله تانك مجهز بودند، از محدوده مركزی این شهر كه حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، عقب برانند. برخی گزارش‌ها حاكی از آن است كه نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، روز جمعه در جریان نبرد سنگینی وارد شهر زاویه شده و كنترل بخش‌هایی از این شهر را به دست گرفته بودند. بر اساس این گزارش‌ها در جریان این درگیری‌ها دست كم ۳۰ نفر كشته و ۱۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌ بودند. مخالفان می‌گویند، نیروهای دولتی با استفاده از سلاح‌های سنگین و از جمله تانك به این شهر حمله‌ور شده بودند. از سوی دیگر مخالفان حكومت لیبی روز شنبه اعلام كردند، بخش‌های دیگری از شرق این كشور را تحت كنترل خود درآورده‌اند.

پس از بندر نفتی رأس لانوف، كه در روز شنبه به تصرف مخالفان درآمده بود، شهر بن‌جواد نیز به دست آنها افتاده است و مخالفان اعلام كرده‌اند، هدف بعدی آنها شهر بندری سرت، است. این شهر زادگاه معمر قذافی، رهبر لیبی است و تصرف آن توسط مخالفان پیروزی بزرگی برای آنها به شمار می‌آید و به گزارش شبكه تلویزیونی العربیه، هزاران نفر از مخالفان معمر قذافی برای نبرد با نیروهای وفادار به حكومت رهسپار این شهر شده‌اند. همچنین بر اساس اعلام منابع بیمارستانی در جریان درگیری‌ها در شرق لیبی در روز جمعه دست‌كم ۲۶ نفر جان خود را از دست دادند. در این میان در حالی كه فشارهای جهانی علیه معمر قذافی رو به افزایش است،روز شنبه، آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، اعلام كرد، كشورش سرگرم رایزنی با بریتانیا درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی است. وی در این باره گفته است: «ما به همراه بریتانیایی‌ها در حال تلاش برای تصویب قطعنامه‌ای برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلوگیری از حملات هوایی علیه مخالفان حكومت در لیبی هستیم.» مصطفی عبدالجلیل، وزیر پیشین دادگستری لیبی، كه اكنون ریاست شورای دولت موقت را در بنغازی در دست دارد، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته ‌است، با ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز این كشور، مانع از حملات هوایی نیروهای دولتی به مخالفان شود.

باراك اوباما، رئیس جمهور آمریكا، نیز روز جمعه اعلام كرده بود، موضوع ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی همچنان در دست بررسی است و ایالات متحده هیچ گزینه‌ای را در مورد لیبی از دستور كار خارج نمی‌كند. در این میان مخالفان حكومت معمر قذافی شورایی را با نام شورای ملی لیبی در شهر بنغازی تشكیل داده و آن را تنها نماینده این كشور معرفی كرده‌اند. از سوی دیگر با گذشت حدود دو هفته از آغاز ناآرامی‌ها در لیبی، آینده تحولات در این كشور همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هر روز خطوط تماس میان طرف‌های درگیر جابجا می‌شود. بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، از زمان آغاز اعتراض‌ها و درگیری‌ها در لیبی حدود ۶۰ درصد از میزان تولید نفت این كشور كاسته شده است و هزاران كارشناس و كارگر خارجی این كشور را ترك كرده‌اند.

نظرات بینندگان