arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۳۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۱ - ۱۴ تير ۱۳۹۴

خداحافظی با کارت تلفن 2000 تومانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کارت‌های تلفن که از سال گذشته در بازار کمیاب و در موارد متعدد حتی نایاب شده‌اند از چندی پیش وارد فاز جدید شده و بر این اساس دیگر در بازار کارت تلفن 2000 تومانی ارائه نمی شوند.

به گزارش ایسنا، کارتهای تلفن که بیش از یک سال است در بازار نایاب شده‌اند همچنان به شیوه مرسوم سابق قابل دسترسی نبوده و به گفته مسوولان مخابراتی تنها در مراکز مخابرات ارائه می‌شوند. موضوعی که اغلب کاربران این کارت‌ها را دچار مشکل کرده و دسترسی به آنها را با تاخیر و سختی همراه می کند.

اما گویی این تمام ماجرا نیست و علاوه بر محل و شیوه دسترسی به تازگی محدودیت دیگری نیز در استفاده از این کارتها اعمال شده است چراکه به تازگی معاون مخابرات استان تهران از جمع آوری کارت‌های 2000 تومانی خبر داده و یادآور شده است که از این پس تنها کارت های تلفن 5000 تومانی قابل ارائه هستند.

معاون بازاریابی و فروش شرکت مخابرات استان تهران همچنین گفته است: فعلاً توزیع کارت‌های اعتباری به این شیوه ادامه پیدا می کند اما در آینده قرار است تمام کارت‌های اعتباری جمع‌آوری شوند که البته اجرایی شدن این طرح در سال 1394 بعید به نظر می‌رسد.

محمدرضا بیدخام با اشاره به هزینه‌های بالای نگهداری از کیوسک‌های تلفن همگانی و درآمد پائین آنها متذکر شده است: شبکه تلفن‌ همگانی ضررده است و گاهی هزینه نگهداری از دستگاه را نیز تامین نمی‌کند. بنابراین از این پس، در زمینه تلفن‌های همگانی توسعه نداریم اما تغییر تکنولوژی وجود خواهد داشت. به این معنی که در همان کیوسک‌های تلفن همگانی به جای کارت اعتباری از کد استفاده خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرده است: از سال 1393 تولید کارت‌های اعتباری 2000 تومانی متوقف شده و صرفاً کارت‌های 5000 تومانی تولید و توزیع می‌شود. کارت‌های 2000 نیز تا پایان 1394 ابطال می‌شود.

اما این اظهارات و تصمیم گیریها در شرایطی صورت می گیرد که پیش از این سخنگوی شرکت مخابرات ایران وعده ارائه مجدد کارتهای تلفن در بازار را داده بود.

داود زارعیان در این باره اعلام کرده بود: در آینده نزدیک با تولید انبوه کارتهای تلفن مانند گذشته عرضه این کارت‌ها در کیوسک‌های مختلف از سر گرفته خواهد شد.

وی درباره دلایل نایاب شدن این کارتها در بازار نیز توضیح داده بود: در دوره‌ای به دنبال کم شدن کارتهای تلفن در بازار برخی به سوء استفاده پرداخته و به فروش کارت‌های تلفن با قیمت‌هایی بالا اقدام کردند بر همین اساس ما برای آن که از چنین موضوعی جلوگیری شود و بازار سیاه کارت تلفن را نداشته باشیم، توزیع این کارتها را از طریق دفاتر مخابراتی دنبال کردیم.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران با اشاره به این که کارتهای تلفن در داخل کشور تولید می شود گفته بود: البته برخی مواد اولیه و چیپستهای این کارتها از خارج وارد می‌شود، در دوره‌ای استفاده از کیوسک‌های تلفن بسیار رایج بود و تولید انبوه این کارت‌های برای تولیدکننده داخلی مقرون به صرفه بود اما بعدها به دلیل گسترش استفاده از تلفنهای همراه میزان استفاده از این کارتها کمتر شد و دیگر تولید آنها برای کارخانه‌های مختلف مانند گذشته مقرون به صرفه نبود.

زارعیان همچنین متذکر شده بود:‌ در سالهای گذشته و زمانی که میزان استفاده از تلفنهای عمومی بالاتر از امروز بود، برای تولید هر کارت تلفن هزینه‌ای حدود 200 تا 300 تومان وجود داشت اما در زمانی که میزان استفاده از کارتهای تلفن کمتر شد، هزینه تولید به نسبت انبوه هر کارت تلفن به حدود 700 تومان رسید و پس از آن به دنبال کاهش مصرف از کارتهای تلفن و برخی مسائل مربوط به تحریمها هزینه تولید یک کارت تلفن به هزار تومان رسید که این رقم نه برای تولیدکننده و نه برای اپراتور مقرون به صرفه نبود و درنهایت باعث شد در دوره‌ای تولید کارت های تلفن با کاهش مواجه شود.

وی گفته بود: بر این اساس ما در مخابرات ایران راهکارهای مختلفی را دنبال کرده و به عنوان مثال با تولیدکنندگان داخلی این کارتها قراردادهایی بسته و مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به آن‌ها دادیم تا روند تولید این کارتها با سرعت بیشتری دنبال شود؛ از سوی دیگر روش‌های جدیدی نیز مورد توجه قرار گرفته که به واسطه آنها بدون استفاده از کارت تلفن امکان استفاده از خدمات تلفن عمومی فراهم باشد.

زارعیان همچنین در این باره گفته بود: یکی از این طرح‌ها در استان مرکزی اجرا شده و به احتمال قوی در آینده در سایر استانهای کشور نیز اجرا خواهد شد و براساس آن مشترکان از این پس می‌توانند برای استفاده از تلفنهای عمومی بدون وارد کردن کارت با وارد کردن رقمی مشابه رقم شارژهای تلفن اعتباری از خدمات کیوسک‌های تلفن بهره مند شوند.

وی یادآور شده بود: به این شیوه با افزایش تولید کارتهای تلفن از چندی دیگر مشکل کمبود کارت تلفن در بازار وجود نخواهد داشت و اکنون هم این کارخانه‌های نیازهای کشور در این زمینه کارت تلفن را پاسخ می دهند اما به دلیل جو روانی ایجاد شده و گران فروشی‌هایی که در حوزه فروش کارتهای تلفن همگانی رخ داده تصمیم بر آن است که برای مدتی این کارتها از طریق مراکز مخابراتی واگذار شوند.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در عین حال تاکید کرده بود:با این وجود در برخی مراکز مانند پادگان‌ها و زندان‌ها کارتهای تلفن مستقیما ارائه شده تا افراد دسترسی بیشتری به این کارتها داشته باشند.
نظرات بینندگان