arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۳۴۴۴
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۱ - ۱۴ تير ۱۳۹۴

لاریجانی: چشم انداز مذاکرات مثبت است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گام‌های خوبی برای حل اختلاف‌ها در مذاکرات هسته‌ای برداشته شده است، گفت: چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای مثبت است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با سفرای کشورهای اسلامی در تهران که شب گذشته برگزار شد، در سخنانی شرایط امروز کشورهای اسلامی را داغ و پرمسئله دانست و گفت: امروز بسیاری از کشورهای اسلامی درگیر پدیده شوم تروریسم هستند و نیرو و توانی که امت اسلامی باید در موضوع فلسطین و پشتیبانی از مردم آن صرف کند، صرف اختلافات درونی شده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد جریان‌های تروریستی و درگیر کردن کشورهای اسلامی پشت صحنه‌های خطرناکی دارد، افزود: برخی کشورهای قدرتمند در ایجاد گروه‌های تروریستی نقش دارند و این کشورها در سوریه، عراق و یمن دست به بحران‌‌سازی می‌زنند که این موضوع جای تأسف دارد که در شرایط امروز، گرفتار چنین بلایی در امت اسلامی شدیم که نمی‌گذارد کشورهای اسلامی نیروی خود را ذخیره کنند تا از آن برای مقابله با رژیم صهیونیستی استفاده شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: دست‌هایی هست که کشورهای اسلامی را تجزیه کنند و از کشورهای بزرگ بعید نیست چنین هدفی را دنبال کنند که ریشه آن را باید در ضعف درونی کشورهای اسلامی دانست که دشمن با استفاده از این ضعف تلاش می‌کند به اهداف خود دست پیدا کند.

لاریجانی با بیان اینکه تاریخ نشان داده است اختلاف میان امت اسلامی به سود استعمارگران بوده است، بر ضرورت حل و فصل اختلافات میان ملل اسلامی تأکید کرد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر هم که شرایط منطقه بغرنج‌تر شده است، شاهد بروز اختلاف و دامن زدن به این مسائل با برجسته‌سازی اختلافات بوده‌ایم که بین شیعه و سنی و فرق اهل سنت اختلافی در این زمینه وجود ندارد؛ البته باید به این موضوع توجه کرد که امت اسلامی و فرق مختلف آن یک قبله، یک پیامبر و یک کتاب دارند که از صدر اسلام تاکنون مشترک بوده است.

وی با بیان اینکه بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران در بدو پیروزی انقلاب اسلامی موضوع وحدت میان امت اسلامی را از اهداف و رویکردهای انقلاب اسلامی عنوان کردند، افزود: مسئله اصلی جمهوری اسلامی ایران که بر آن تأکید و توجه دارد وحدت میان امت اسلامی است و ایران در این زمینه همواره از کشورهای پیشرو بوده است.

رئیس مجلس مبارزه با پدیده تروریسم را موضوعی مهم و سرنوشت‌ساز دانست و ادامه داد: امیدواریم کشورهایی که مسیر اشتباه را انتخاب کرده بودند و به تروریست‌ها کمک کردند، با رفتار و عملکرد خود رویه‌های قبل را اصلاح کنند.

لاریجانی به نقش کشورها در مبارزه با تروریسم و ریشه‌کن کردن آن اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم عزم جدی دارد و به هر کشوری که در این راستا فعالیت داشته باشد کمک می‌کنیم، زیرا معتقدیم مبارزه با تروریسم مسئولیت همه کشورهای اسلامی و غیر اسلامی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فلسطین و پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین اشاره کرد و افزود: امروز شاهد آن هستیم که در کشورهای اسلامی تمرکز کافی بر مسئله فلسطین و ظلم‌هایی که به مردم آن می‌شود، ندارند و هرکدام از این کشورها درگیر مسائل خود هستند که این موضوع منافع رژیم صهیونیستی را تأمین می‌کند که باید همه کشورهای اسلامی نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس مجلس به موضوع مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و 1+5 اشاره کرد و با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای پیچیده است، گفت: این مذاکرات نسبتا پیچیده است و دارای ابعاد مختلفی است که تلاش می‌کنیم در نهایت مذاکراتی موفق داشته باشیم که در این مسیر در کشور، همه قوا و مسئولان با یکدیگر همدل و هم‌نظر هستند تا مذاکرات رو به جلو باشد و توسعه پیدا کند.

لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در مذاکرات تلاش کرده است به نتیجه‌ای مثبت دست پیدا کند، اظهار داشت: چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای مثبت است و گام‌های خوبی برای حل اختلاف‌ها برداشته شده است و مسیر، مسیر مثبتی است.

وی با رد برخی اظهارنظرها در آمریکا مبنی بر روی میز بودن همه گزینه‌ها در مقابل ملت ایران را دارای جنبه تبلیغی و دارای کارکردی داخلی در این کشور دانست و اضافه کرد: این رفتارها را سازنده نمی‌دانیم و آمریکایی‌ها با این اظهارات‌شان خسارت‌های زیادی به خودشان و منطقه وارد کرده‌اند و این حرف‌ها نسنجیده است که امیدواریم این مذاکرات نتیجه‌ای مثبت برای منطقه داشته باشد و زمینه را برای حل و فصل اختلافات فراهم کند و این تلاش‌ها به موفقیت برسد، چرا که در صورت تحقق این موضوع امنیت پایدار را در منطقه تضمین می‌کند.

همچنین در ابتدای این دیدار "صلاح زواوی" سفیر دولت فلسطین و مقدم السفرای نمایندگی‌‌های سیاسی در سخنانی با اشاره به توطئه‌های دشمن صهیونیستی بر علیه ملت فلسطین گفت: مردم فلسطین در نقاط مختلف جهان آواره شده‌اند و شهرک‌سازی به صورت مستمر از سوی صهیونیست‌ها در اراضی فلسطینی در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه روزانه به مسجدالاقصی از سوی صهیونیست‌ها اهانت می‌شود، افزود:اولین قبله مسلمانان و سومین حرم شریف آنان به صحنه هتک حرمت‌های روزانه دشمن تبدیل شده است و هیچ صدایی از کشورهای اسلامی برای مقابله با آن بلند نمی‌شود.

سفیر دولت فلسطین با اشاره به اقدام امام خمینی(ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس با قدردانی از حمایت‌های ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت مردم فلسطین، افزود: امام خمینی(ره) با بصیرت و ایمان خود خطراتی را که پیش روی ملت فلسطین و مسجدالاقصی قرار داشت به خوبی مشاهده و چنین حرکتی را ساماندهی کردند.

زواوی با انتقاد از عملکرد کشورهای عربی دربی توجهی به ملت فلسطین، گفت: اگر هر مسلمانی تنها یک سطل آب به سوی اشغالگران می‌ریخت آنان اینک غرق شده بودند که برای تحقق آن نیازمند تحقق وحدت میان امت‌های اسلامی و همزبانی آنها برای مقابله با دشمن صهیونیستی هستیم.

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این نشست با اشاره به درگیری‌های موجود در جهان اسلام بر ضرورت ایجاد آرامش در میان امت اسلامی تأکید کرد و گفت: امیواریم همه سلاح‌های کشورهای اسلامی روزی به سوی دشمن صهیونیستی نشانه رود.
نظرات بینندگان