arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۳۴۵۲
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۲ - ۱۴ تير ۱۳۹۴
یک نماینده مجلس:

"نمی‌دانیم بابک زنجانی کجاست"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک نماینده مجلس می‌گوید: «نمایندگان مجلس هم مانند مردم عادی نمی‌دانند زنجانی در کجا نگهداری می‌شود. پیشنهاد ملاقات با زنجانی در اوین بر این اساس داده شد تا مجلس نسبت به این موضوع اطمینان حاصل کند.»

 روزنامه قانون در این‌باره نوشته است: «ب.ز» یکی از مشهورترین اسامی مخفف در طول تاریخ ایران است. او که می‌گویند این روزها در زندان اوین به سر می‌برد، 7 دهم میلیارد دلار از جیب کشور اختلاس کرده است.

نام بابک زنجانی با بسیاری از رانت خواری‌ها و تخلفات عظیم مالی در دوران دولت محمود احمدی نژاد از جمله مدیریت سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی، انتقال یک کانتیر طلا، فروش نفت ایران و میعانات گازی در خارج و عدم انتقال وجه آن وموارد دیگر گره خورده است. بسیاری وی را دارای حامیان سیاسی قدرتمند در داخل دولت احمدی‌نژاد می‌دانند، اما هیچکس نمی‌داند این رانت‌خوار بزرگ و قدرتمند کشور اکنون کجا به سر می‌برد؛ حتی مجلسی‌ها هم از این موضوع بی‌خبر هستند.

با این حال هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس ادعا کرد بابک زنجانی اوین است و عده‌ای از نمایندگان می‌خواهند به دیدن او بروند. این موضوع به اندازه اختلاسی که «ب.ز» داشت انفجار خبری داشت اما کسی به دنبال صحت و سقم این خبر نرفت. بعد از گذشت چند روز و پیگیری‌های روزنامه قانون مشخص شد، رفتن نمایندگان به اوین برای دید و بازدید با زنجانی صحت ندارد و تنها برای فشار بر قوه قضاییه این مسأله عنوان شده است.

نمایندگان به اوین می‌روند؟

خبر رفتن نمایندگان به اوین برای ملاقات با بابک زنجانی مثل بمب در رسانه‌ها حتی صدا و سیما ترکید. عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، به «خانه ملت» گفته بود با تلاش‌های صورت گرفته قرار است جمعی از نمایندگان مجلس در مرداد ماه سال جاری برای برگزاری جلسه ویژه‌ای با بابک زنجانی به زندان اوین بروند. امیرعباس سلطانی از برگزاری نشستی با حضور جمعی از نمایندگان مجلس با بابک زنجانی خبر داد و گفت: اخیرا جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور زنجانی شده‌اند، از این‌رو این نشست در مرداد ماه انجام می‌شود.

این خبر را اخبار صدا و سیما هم به نقل از همین نماینده منتشر کرد اما نمایندگان دیگر عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی از نامه نگاری با قوه قضاییه و تاریخ ملاقات با این فرد بی‌اطلاع هستند.

کمیته پیگیری منحل شده است

زمانی که زنجانی بازداشت شد، کمیته پیگیری برای این پرونده در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. این کمیته، در واقع کمیته مشترک کمیسیون‌های اصل 90 و انرژی مجلس بود که علاوه بر نمایندگانی از کمیسیون‌های اصل نود و انرژی مجلس نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی عضویت داشتند. با این حال داوود محمدی از کمیسیون اصل 90 و سید حسین دهدشتی از کمیسیون انرژی مسئولیت این کمیته را بر عهده داشتند. دهدشتی در گفت‌وگو با «قانون» عنوان کرد کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس منحل شده است و دیگر کسی در قوه مقننه در این قالب موضوع را پیگیری نمی‌کند مگر اعضای کمیسیون انرژی.

ملاقات با بابک زنجانی صحت ندارد

از سوی دیگر حسین آذین سخنگوی کمیسیون اصل 90 به «قانون» گفت: نامه‌نگاری با قوه قضاییه از سوی کمیسیون اصل 90 صورت نگرفته است و اطلاعی از ملاقات نمایندگان با بابک زنجانی در مرداد ماه ندارد. نماینده مردم آبادان در مجلس نهم شورای اسلامی برای «قانون» توضیح داد که بعد از آنکه قوه قضاییه به پرونده بابک زنجانی را دنبال کرد، کمیته پیگیری این پرونده منحل شد و دیگر مجلس اطلاعی از پرونده «ب.ز» ندارد.

دهدشتی ادامه داد: از آنجایی که ما شروع‌کننده بررسی تخلفات این فرد بودیم، توقع داشتیم قوه قضاییه گزارشی از روند پرونده به مجلس بدهد، اما چنین تعاملی بین دو قوه ایجاد نشد. کمیسیون انرژی بارها از قوه قضاییه و قاضی پرونده دعوت کرد تا اقدامات صورت گرفته را با نمایندگان در میان بگذارد اما در طول یک سال گذشته چنین درخواستی پاسخ مثبتی نیافته است.

وی به جلسه اخیر کمیسیون انرژی و طرح پیشنهادهایی جهت پیگیری پرونده بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: در جلسه‌ای که پیش از ماه مبارک رمضان بود، پیشنهادی داده شد تا با قوه قضاییه نامه‌نگاری کنیم تا شاید تعاملی ایجاد شود و نماینده این قوه به مجلس بیاید. در همین زمینه نیز پیشنهاد شد، برای دیدار با زنجانی، برخی نمایندگان به اوین بروند. اما از اینکه آیا نامه‌ای زده شده است و قوه پذیرفته بی‌خبرم.

دهدشتی عنوان کرد در چند روز اخیر بارها با سلطانی تماس گرفته است تا صحت گفته‌ها و انعکاس آن در رسانه‌ها را پیگیری کند اما تا امروز تلفن این نماینده خاموش بوده و او نتوانسته با سلطانی صحبت کند.

از محل نگهداری بی‌خبرم

از زمانی که خبر رفتن نمایندگان به اوین برای دیدار با زنجانی منتشر شده است، در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی این سوال مطرح شده است که مگر بازجویان نمی‌توانند از زنجانی اطلاعاتی کسب کنند که وکلای مردم می‌خواهند به ملاقات او بروند و گفت‌وگویی با این زندانی داشته باشند؟

دهدشتی در این باره گفت: نمایندگان مجلس هم مانند مردم عادی نمی‌دانند زنجانی در کجا نگهداری می‌شود. پیشنهاد ملاقات با زنجانی در اوین بر این اساس داده شد تا مجلس نسبت به این موضوع اطمینان حاصل کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر اولین کسانی که موضوع را پیگیری کردند، نمایندگان مجلس بودند، بر این اساس، این احتمال را می‌دهیم شاید بعد از گذشت مدت زمانی زنجانی بخواهد اطلاعاتی را در اختیار ما بگذارد. به این جهت که می‌خواهیم ملاقاتی صورت بگیرد.

گله مجلس از قوه قضاییه

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با گله از قوه قضاییه، عنوان کرد: در مدت زمانی که کمیسیون انرژی موضوع پرونده بابک زنجانی را دنبال می‌کرد، به نتایج خوبی رسیده بود. اما اکنون که موضوع در قوه قضاییه دنبال می‌شود، اطلاعاتی بیش از مطالبی که مجلس به آن رسیده بود منعکس نمی‌شود.

وی تاکید کرد: در حالی مجلس، پرونده را جلو برده بود که محدودیت‌های نفرات و اختیارات داشت. بنابراین از قوه قضاییه انتظار داریم از روند پیشرفت پرونده گزارشی ارائه کند.

دهدشتی با بیان اینکه "نمایندگان اطلاعاتی بیش از رسانه‌ها ندارند"، گفت: اطلاعات ما هم محدود به صحبت‌هایی است که سخنگوی قوه قضاییه در نشست‌های خبری دارد. کمیسیون انرژی جلسات متعددی با زنجانی داشت، فایل‌های صوتی این جلسات در مجلس محفوظ است اما تا امروز قوه قضاییه از ما به عنوان مطلع نخواسته کمکی به پرونده کنیم یا حتی اطلاعات مجلس را بررسی کند و بگوید این اطلاعات کاری از پیش نمی‌برد.

وی تاکید کرد: مجلس، علاوه بر قانون‌نویسی، بُعد نظارتی هم دارد که در چنین مواقعی باید از آن استفاده کرد. بر همین اساس پیگیر این پرونده از قوه قضاییه هستیم اما آنها ارتباطی با ما برقرار نمی‌کنند و همین مسأله عامل گله‌گذاری و نگرانی شده است. اگر می‌خواهیم قوه قضاییه به مجلس بیاید یا ملاقاتی با زنجانی شکل بگیرد، برای سرعت‌بخشی به رسیدگی به پرونده است.

چهار وزیر پاسخگوی زنجانی شدند

این عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه در شش ماه گذشته تمام راه‌ها برای رسیدن به اطلاعاتی بیشتر از پرونده زنجانی را طی کرده است، گفت: برخی از نمایندگان در این مسیر ناچار شدند از چهار وزیری که به نوعی با پرونده زنجانی ارتباط دارند، سوال کنند.

به گفته دهدشتی، وزرای نفت، اقتصاد و دارایی، اطلاعات و دادگستری، چهار وزیر هستند که زیر تیغ پرونده زنجانی قرار دارند. از میان این وزرا، زنگنه به کمیسیون انرژی آمده و توضیحاتی داده است.

این نماینده توضیح داد:‌ برای ما مهم بود که بدانیم آیا وزرا نسبت به پیگیری این پرونده حساسیت نشان می‌دهند یا خیر. بر اساس توضیحات زنگنه به نظر می‌رسد اقداماتی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه سوال باقی وزرا هنوز به نوبت بررسی در جلسه کمیسیون نرسیده است، عنوان کرد: وزارت اطلاعات و قوه قضاییه علاقه‌ای به حضور در کمیسیون و ارائه توضیحات ندارند. در یک سال گذشته سه بار از این عزیزان دعوت شد اما حتی اعلام نکردند به کمیسیون و مجلس نمی‌آیند.

فرار سلطانی از پاسخگویی

به نظر می‌رسد سلطانی برای آنکه قوه قضاییه را تحت فشار قرار دهد و دیدار با بابک زنجانی را ترتیب دهد، رفتن نمایندگان به زندان را خبری کرد. این نماینده در گذشته بارها اخبار پشت پرده پرونده بابک زنجانی را رسانه‌ای کرده بود که باعث احضار او شد. به نظر می‌رسد این بار نیز سلطانی اخبار پشت پرده را عنوان کرده که چند روزی تلفن همراه خود را خاموش کرده است.
نظرات بینندگان