arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۳۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۱۶ تير ۱۳۹۴
گاردین

"توافق هم نشود تحریم‌ها فرو‌ می‌پاشد"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: رسانه های غربی این داستان را تبلیغ می کنند که اگر توافقی در وین به دست نیاید، اقتصاد ما از هم فروخواهد پاشید... اما اگر توافقی صورت نگیرد، این تحریم ها هستند که فرو می پاشند.
 
روزنامه انگلیسی گاردین طی گزارشی نوشت: احتمال لغو تحریم های بین المللی در صورت انعقاد توافق هسته ای وجود دارد اما پایان گرفتن تحریم ها قرار نیست برای حل مشکلات اقتصادی کشور معجزه کند.
 
یک فعال اقتصادی در این باره می گوید: «بله ما مشکلاتی درارتباط با تحریم ها داریم، مثل نبود سرمایه گذاری خارجی... بانک ها و سرمایه گذاران ایرانی هم تجارت الکترونیک را فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری نمی دانند. ما نیاز به دسترسی به فن آوری و شرکای بیشتر داریم. کره ای ها و چینی ها تحریم ها را نادیده می گیرند، اما وقتی تحریم ها برداشته شود، ما انتظار داریم شاهد حضور برندهای اروپایی و آمریکایی هم باشیم.»
 
وی در ادامه می گوید: «پس از تحریم ها، رفتار دولت عوض خواهد شد.» وی پیش بینی می کند که در آن هنگام «شاهد انضباط و رفتار حرفه ای بیشتری خواهیم بود. در حال حاضر مقررات عجیب و غریب و بلااستفاده زیادی داریم. اگر شرکت های خارجی بیشتری به ایران بیایند، آنگاه فضای کلی اقتصادی بهتر خواهد شد.»
 
اقتصاد ایران در یک سال اول حضور روحانی در قدرت، از رکود خارج شده و در سال 2014، رشدی 2.8 درصدی داشته است. صندوق بین المللی پول برای اقتصاد ایران در سال 2015 و 2016، رشد اقتصادی 0.6 و 1.3 درصدی را پیش بینی کرده است. نرخ تورم از حدود 45 درصد در دوران احمدی نژاد امروز به 15 درصد رسیده است.
 
نفت نقشی حیاتی در اقتصاد ایران ایفامی کند، اما اقتصاد این کشور بسیار متنوع تر از اقتصاد عربستان است که مهمترین رقیب منطقه ای تهران به شمار می رود. ایران بزرگترین صادر کننده سیمان، پسته، زعفران و خاویار جهان است. کشتیرانی نیز دیگر منبع درآمد مهم ایران است. خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از تحریم ها به شدت آسیب دیده و به گفته تحلیلگران وقتی تحریم ها برداشته شود، این شرکت سود قابل توجهی نصیب خود خواهد کرد.
 
فوری ترین تحریمی که فعالان اقتصادی خواهان برداشته شدن آن هستند، تحریم مبادلات بانکی بین المللی (سوئیفت) است. به گفته روزبه پیروز، رئیس شرکت تورکوئیز پارتنرز: «این مورد، بزرگترین ضربه را وارد کرده است. اما موضوع فقط تحریم سوئیفت نیست. شرکت های ایرانی برای تجارت و مشارکت در بازارهای جهانی با دشواری مواجه اند.»
 
فواد ایزدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه می گوید: «بسیاری از رسانه های غربی این داستان را تبلیغ می کنند که اگر توافقی در وین به دست نیاید، اقتصاد ما از هم فروخواهد پاشید... اما اگر توافقی صورت نگیرد، این تحریم ها هستند که فرو خواهند پاشید، زیرا شرکت های زیادی منتظر ورود به بازار ایران هستند.»
 
مجید زمانی، بانکدار، می گوید: «ما آماده استفاده از پتانسیل سرمایه گذاری خارجی هستیم... اما ایران، روسیه دهه 1990 نیست. برخی طوری عجله دارند که انگار در ایران معدن طلا کشف شده است. انحصاری در این بازار نخواهد بود، زیرا ایران بازاری آزاد است و تجارت آزاد در اینجا در جریان است. ایران برای کسانی که می خواهند ارزش افزوده ایجاد کنند جای مناسبی است. این کشور می تواند در سال های آینده بهترین بازار نوظهور باشد.»

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان