arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۴۰۱۵
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۴ - ۱۷ تير ۱۳۹۴

حمایت آنکارا از اربیل در برابر پ.ک.ک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آنکارا روز سه شنبه رسما از درخواست منطقه اقلیم کردستان عراق از پ.ک.ک برای خروج نیروهایش از ارتفاعات قندیل و منطقه سنجار استقبال و آن را مثبت ارزیابی کرد. این درحالی است که حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) این درخواست اربیل را رد کرده است.

به گزارش ایرنا، در پی درخواست مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان عراق از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) برای خارج کردن نیروهایش از ارتفاعات قندیل و منطقه سنجار در استان موصل و پاسخ رد رهبران پ.ک.ک به این درخواست، برخی منابع رسمی در ترکیه این درخواست را مثبت ارزیابی کردند.

براساس این گزارش به نقل از شبکه آن.ار.تی اقلیم کردستان عراق، شعبان کارداش مدیر مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه در خصوص سخنان مسرور بارزانی گفت: این پیام روشن و بی پرده ای است از حزب دمکرات کردستان عراق که در آن از پ.ک.ک خواسته شده است از اقدامات مسلحانه در منطقه خود را دور نگاه دارد و متعهد به پروسه صلح در ترکیه باشد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا کردهای عراق هنوز در مورد حفظ امنیت مرزهایشان با ترکیه مطمئن نیستند، گفت: اگر این پروژه عملی شود بحران بزرگی در منطقه روی می دهد و اقلیم کردستان عراق نیز واکنش نشان خواهد داد، چرا که ارتباطات خوبی با ترکیه دارد، وجود بحران نیز به این معنا خواهد بود که کنترل کردها به دست حزب اتحاد دمکراتیک سپرده خواهد شد که حزب دمکرات کردستان عراق به هیچ عنوان حاضر نیست یک کمربند امنیتی با مشارکت حزب اتحاد دمکراتیک در منطقه درست شود.

مسعود اوزجان مسئول بخش آکادمی و دیپلماسی در وزارت امور خارجه ترکیه نیز در این مورد می گوید: تشکیل یک کمربند امنیتی از این نوع که تحت کنترل حزب اتحاد دمکراتیک باشد، تهدیدی برای کردهای نزدیک به حزب دمکرات کردستان عراق خواهد بود به همین دلیل حکومت اقلیم کردستان عراق چنین کمربندی را حمایت نمی کند.

اختلافات عمیقی میان حزب دمکرات کردستان عراق و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) وجود دارد و حزب دمکرات کردستان عراق به دلیل نزدیکی به ترکیه، با حضور نیروهای پ ک ک در منطقه موافق نیست و معمولا با یکدیگر دچار مشکل هستند. این دو حزب بر سر آزادسازی منطقه سنجار در استان موصل نیز با یکدیگر به اختلافات شدیدی بر خوردند.
نظرات بینندگان