arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۴۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۵ - ۲۲ تير ۱۳۹۴

تاجران آمریکایی‌ به ایران می‌آیند

آن طور که یکی از فعالان بخش خصوصی ایران می‌گوید، در راستای شناخت اقتصاد و حضور در بازارهای ایران در پساتحریم، هیاتی از بازرگانان آمریکایی به ایران سفر می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 آن طور که یکی از فعالان بخش خصوصی ایران می‌گوید، در راستای شناخت اقتصاد و حضور در بازارهای ایران در پساتحریم، هیاتی از بازرگانان آمریکایی به ایران سفر می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، به تازگی هیاتی از زنان بازرگان ایرانی به دعوت موسسه لرنینگ آمریکا به این کشور سفر کرده‌ بوده‌اند. این بار مقدمات حضور هیاتی از کشور آمریکا به ایران فراهم می‌شود. هدف این هیات برای سفر به ایران شناخت از اقتصاد و بازار ایران و حضور در آن در دوره پساتحریم عنوان شده است.

در حال حاضر گروهی از بخش خصوصی ایران به دنبال دعوت هیاتی آمریکا هستند که شناخت چندانی از بازار ایران ندارند.

حمید حسینی، عضو هیات مدیره صادرکنندگان فراورده‌های نفتی در این زمینه در آخرین روزنوشت خود نوشته است: "این هفته فرصتی شد تا با سرکار خانم مستوفی که سرپرست تیم بانوان بازدید کننده از امریکا بود نشستی برگزار کرده و ارزیابی از سفر هیئت داشته باشیم، با توجه به گفت‌وگوهای صورت گرفته با اتاق فدرال امریکا و موسسه ای لرنینگ به نظر می‌رسد با وزارت خارجه و اتاق هماهنگ شود تا هیاتی از آمریکا به ایران دعوت شوند تا با اقتصاد و بازار ایران آشنا شوند. زیرا آمریکایی‌ها هیچ شناختی از ایران و بازار ما ندارند و مدیران شرکت‌های قدیمی آمریکایی که سابقه کار با ایران را داشته‌اند در این 30 سال بازنشست شده‌اند یا فوت کرده‌اند. بنابراین در پسا تحریم دعوت از آنان اهمیتی بیش از سفر هیئت تجاری از ایران دارد."

 همچنین روز گذشته سایت مهمام به نقل از یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران گزارش داد که قرار است مجددا هیئتی تجاری از تهران به آمریکا سفر کنند. بر این اساس،‌در حالی که حدود سه ماه پیش زنان کار آفرین ایرانی از سوی اتاق تهران به همراه برخی از هنرمندان برای دیدار با بازرگانان امریکایی به سانفرانسیسکو رفتند، اکنون نیز اخبار تازه‌ای از مراودات تازه تجار ایرانی با امریکایی به گوش می‌رسد. برنامه‌ریزی‌های تجار تهرانی برای حضور در آمریکا در شرایط امضای توافق میان ایران و 5+1 خواهد بود. حال آن که در شرایط بهبود حوزه سیاست خارجی، این سفرها ادامه‌دار نیز خواهد بود. در شرایط تحقق توافق ایران با شش قدرت جهانی، سفر بازرگانان ایرانی با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد؛ حال آن که ترتیب حضور اتاق تهرانی‌ها برای مذاکرات تجاری در آینده نزدیک داده شده است. به نظر می‌رسد بازرگانان تهرانی با فرض تحقق توافق میان ایران و کشورهای طرف مذاکره، پیش‌دستی کرده‌ و مقدمات سفر هیات تجاری تهرانی به امریکا را فراهم کرده‌اند.
نظرات بینندگان