arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۴۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۰ - ۲۲ تير ۱۳۹۴
کشمکش میراث فرهنگی و امور آب

معمای ته‌کشیدن یک‌شبه دریاچه طاقبستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

موضوع بررسی علل خشکیدگی دریاچه طاقبستان موضوع محوری نخستین جلسه بحران آب شهرستان کرمانشاه بود که معمای ته‌کشیدن یک‌شبه آن بی‌جواب ماند تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

به گزارش فارس، هرچند آثار و نشانه‌های خشکسالی چند وقتی است در کرمانشاه احساس و بعضی اوقات هشدارهایی در مورد آن داده می‌شد، فروکش کردن و تخلیه یک‌شبه دریاچه طاقبستان طی روزهای اخیر زنگ خطر بحران آب در این استان را به صدا درآورد تا آنهایی که خود را به خواب غفلت زده‌ بودند، بیدار شوند.

موضوع بررسی علل خشکیدگی دریاچه طاقبستان موضوع محوری نخستین جلسه بحران آب شهرستان کرمانشاه بود که امروز برگزار شد و مدیرعامل آب شرکت آب و فاضلاب استان و مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه را نیز راهی این جلسه به خاطر اهمیت بالای آن کرده بود.

مسئولان اداره آب و فاضلاب با رد موضوع وجود چاه‌های آب غیرمجاز در اطراف سراب طاقبستان به‌عنوان دلیل خشکیدگی آن، کاهش بارندگی و نزولات جوی را عمده‌‌ترین دلیل اصلی این موضوع عنوان کردند که این امر اعتراض مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار گرفت.

علی فعله‌گری با انتقاد از پاسخ‌های آنها و با اعتراض به وجود عواملی همچون وجود کارخانه آب معدنی در تنگ کنشت که در بالادست این چشمه‌ها قرار دارد، گفت: هر چاهی که که با پلمب آن یک لیتر آب به طاقبستان بازگردد باید بسته شود.

ناپدید شدن یک‌شبه یا بدتر از آن بنا به گفته علیرضا مرادی‌بیستونی معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تخلیه «یک‌ساعته» آب دریاچه بر طبق اظهار شاهدان عینی، معمایی است که هنوز بی‌جواب مانده و کشمکشی را بین مسئولان میراث فرهنگی و امور آب ایجاد کرده است.

مسئولان اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خواستار پاسخ قانع‌‌کننده‌ علمی و به دور از هرگونه توجیه از سوی شرکت آب و فاضلاب به‌عنوان متخصصان این امر هستند.

طاقبستان در حال ساماندهی برای ثبت جهانی بود که این بلای طبیعی یا شاید هم انسانی بر سرش نازل شد و با خشک شدن دریاچه ثبت جهانی آن شاید به خطر بیفتد.

مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در سطح شهرستان موضوع دیگری بود که فرماندار کرمانشاه برای مدیریت بحران آب در کرمانشاه بر آن تأکید داشت، اما مسئولان امور آب و فاضلاب عقیده داشتند که این چاه‌ها یک‌شبه ایجاد نشده‌اند که بخواهیم یک‌شبه آنها را جمع‌آوری کنیم.

راه‌‌انداری کمپین آب و پلیس آب از موضوعات دیگر مطرح شده در این جلسه بود. البته بحران آب آنقدر جدی است که فرماندار کرمانشاه بر شناسایی و شناسنامه‌دار کردن چاه‌های آب ادارات در سطح شهرها تاکید کرد تا در شرایط فوق‌حاد با انتقال آن به شبکه آب شهری آب شرب مردم تأمین شود.

جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز آب در شهرک‌های حاشیه‌نشین شهر کرمانشاه و افزایش آب‌رسانی به روستاها و عشایر برای گذر از بحران آب نیز در این جلسه مورد توجه قرار گرفت.
نظرات بینندگان