arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۲۲ - ۲۳ تير ۱۳۹۴

بیانیه آمانو درباره توافق با ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما یک نقشه راه با ایران برای حل مسائل باقی مانده در خصوص برنامه هسته‌ای کنونی و گذشته ایران امضا کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه بیانیه‌ای را در خصوص توافقات انجام شده با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور ایران منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«من یک نقشه راه با جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل مسائل باقی مانده در خصوص فعالیت های هسته‌ای گذشته و کنونی ایران امضا کرده‌ام. متن این توافق از سوی علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران به نیابت از جمهوری اسلامی امضا شده است. این یک گام مهم برای پیشبرد حل مسائل باقی مانده برنامه هسته‌ای ایران است.

این نقشه راه طبق چارچوب همکاری‌ها که در نوامبر 2013 به توافق رسید پروسه‌ای را تعیین می‌کند که آژانس را قادر می‌سازد با همکاری ایران بتواند یک ارزیابی از مسائل مربوط به ابعاد نظامی احتمالی در خصوص برنامه هسته‌ای تهران تا پایان سال 2015 ارائه دهد.

این نقشه راه تسلسلی از یک سری فعالیت‌ها در ماه‌های آینده شامل توضیح ایران درباره مسائل باقی مانده را مشخص می‌کند و همچنین برگزاری نشست‌های کارشناسان فنی، اقدامات فنی و گفت‌وگوها به علاوه یک توافق جداگانه در خصوص مسأله پارچین را فراهم می‌کند. این متن به من اجازه خواهد دهد تا گزارشی را از ارزیابی نهایی آژانس درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران در نشست شورای حکام اژانس در 15 دسامبر 2015 ارائه دهم. من به طور مرتب شورای آژانس را در جریان این نقشه راه قرار خواهم داد. اجرای این نقشه راه فرصتی بسیار مهم برای حل مسائل باقی مانده مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را فراهم می‌کند.

نقشه راه حل مسائل باقی مانده درباره برنامه هسته‌ای گذشته و کنونی ایران:

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران در وین نقشه راهی را برای شفاف سازی در خصوص برنامه هسته‌ای گذشته و کنونی ایران امضا کردند. ایران و آژانس توافق کردند تا در ادامه همکاری‌شان بر اساس چارچوب همکاری‌ها، گفت‌وگو و این تعاون را تا پایان سال 2015 با هدف حل تمام مسائل باقی مانده درباره گذشته و حال که تاکنون از سوی ایران و آژانس حل نشده است تسریع و تقویت کنند.

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران در 14 ژوئیه سال 2015 بر سر این نقشه راه به توافق رسیدند:

1- ایران و آژانس بر سر ترتیبات جداگانه‌ای توافق کردند که اجازه بررسی مسائل حل نشده باقی مانده آنگونه که در ضمیمه گزارش 2011 مدیر کل آژانس آمده است را می‌دهد. فعالیت های اتخاذ شده نتایج به دست آمده تا به امروز از سوی ایران و آژانس در خصوص برخی از این موضوعات در این پروسه منعکس خواهد شد.

2- ایران تا 15 اوت 2015 توضیحات خود را به صورت مکتوب و اسناد مربوطه درباره مسائلی که در ترتیبات جداگانه در بند 1 اشاره شد، ارائه خواهد داد.

3- آژانس بین‌المللی پس از دریافت توضیحات مکتوب ایران و اسناد مربوطه، این اطلاعات را تا 15 سپتامبر 2015 بازبینی خواهد کرد و سوالاتش درباره ابهامات احتمالی پیرامون چنین اطلاعاتی را به ایران ارائه خواهد داد.

4- پس از آنکه آژانس سوالات درباره ابهامات احتمالی پیرامون این اطلاعات را به ایران ارائه داد، نشست های فنی-کارشناسان، اقدامات فنی و گفت‌وگوها همانگونه که در ترتیبات جداگانه توافق شده، و بحث برای رفع این ابهامات در تهران سازماندهی خواهد شد.

5- ایران و آژانس بین‌المللی بر سررترتیبات جداگانه دیگری در خصوص مسأله پارچین به توافق رسیدند.

6- تمام فعالیت‌هایی که در بالا تعیین شده تا 15 اکتبر 2015 با هدف حل تمام مسائل باقیمانده گذشته و حال آنگونه که در ضمیمه گزارش 2011 مدیر کل آژانس آمده، تکمیل خواهد شد.

7- مدیر کل آژانس به طور منظم شورای حکام را در جریان روند اجرای این نقشه راه قرار خواهد داد.

8- مدیر کل آژانس تا 15 دسامبر 2015 ارزیابی نهایی خود درباره حل تمام مسائل باقی مانده گذشته و حال را آنگونه که در ضمیمه گزارش 2011 مدیر کل آمده است، برای اقدام شورای حکام ارائه خواهد داد. یک جلسه فنی جمع‌بندی میان ایران و آژانس پیش از انتشار آن گزارش برگزار خواهد شد.

9- ایران اعلام کرد به صورت مکتوب ارزیابی جامع خود درباره این گزارش مدیر کل را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه خواهد داد.

10- آژانس طبق چارچوب همکاری‌ها مسائل امنیتی ایران را همچنان در نظر خواهد داشت.»
نظرات بینندگان