arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۳۸۳
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۸ - ۲۴ تير ۱۳۹۴

انتقاد از اظهارات نادرست درباره توافق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در ابتدای جلسه امروز  مسئولان عالی قضایی با تشکر از حضور باشکوه مردم کشورمان در راهپیمایی روز قدس از این روز به عنوان نماد استقامت ملت اسلامی در برابر ظلم یاد کرد و گفت: مردم مسلمان ایران با حضور باشکوه در راهپیمایی روز قدس صلابت و اقتدار خود را به تمام دنیا نشان دادند و بار دیگر مشخص شد که با گذشت سالها  از زمان نامگذاری این روز از سوی حضرت امام (ره) روز قدس همچنان طراوت و سرزندگی خود را حفظ کرده و مردم با نشاط و صلابت به آرمان های انقلاب پایبند هستند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه شرکت در راهپیمایی روز قدس نوعی عبادت است پیام روشن روز قدس را کوتاه نیامدن مردم مسلمان در راه اهداف و آرمان های ظلم ستیزانه و تلاش برای تحقق هدف مشترک امت مسلمان یعنی نجات مردم مظلوم فلسطین دانست.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه «ظلم و اجحاف در حق مردم و ملت های مسلمان پایدار نخواهد ماند» گفت: رژیم صهیونیستی در اعمال ظلم خود نمی­تواند دوام بیاورد و دیر یا زود از صفحه تاریخ محو خواهد شد.

تلاش ­های قابل احترام تیم مذاکره کننده

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته ای و پایمردی آنان در به ثمر رساندن گام نخست مذاکرات افزود: زحمات خالصانه فرزندان این مرز و بوم در تیم مذاکره کننده قابل احترام است.

آیت الله آملی لاریجانی تأکید کرد: مذاکرات هسته ای در طول سال ها، فراز و نشیب زیادی داشت و بویژه در دو سال اخیر بسیار حساس بود اما با تلاش تیم مذاکره کننده گام اول آن به نتیجه رسید و امیدواریم گام های بعدی نیز با استواری و پایمردی برداشته شود.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر و تشکر ویژه از مقام معظم رهبری در حمایت از تیم مذاکره کننده  تصریح کرد: مقام معظم رهبری در طول مذاکرات با رهبری های داهیانه ، تذکرات و رهنمودهای مهم و تعیین خطوط قرمز همواره مسیر گفتگوها را روشن  کردند.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با تقدیر از تلاش ها و زحمات رئیس جمهور گفت: رئیس محترم جمهور با تلاش و زحمات فراوانی که همه ما در جریان هستیم به خوبی توانست روند مذاکرات را به پیش ببرد و تیم مذاکره کننده نیز بارها متواضعانه اعلام کردند که آنچه پیش آمده همه آنچه نبوده که می خواستیم ؛ اما نهایت تلاشمان بوده است.

تفاوت نقد با افترا و توهین

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه «باب نقد و شفاف سازی درباره آنچه حاصل شده باید باز باشد» گفت: نقد سازنده و شفاف به ما کمک می کند که بدانیم چه گام هایی برداشته­ ایم واین گام ها چه نقص هایی داردوآیادقیقاخطوط قرمزترسیمی رعایت شده است یا نه؛اما قطعاً نقد و شفاف سازی با افترا و توهین متفاوت است.

آملی لاریجانی اعمال فشار از طریق توهین و افترا و انتقادهای سوء را خلاف شرع و قانون و مصلحت عمومی نظام دانست و تأکید کرد:  در حال حاضر به همدلی و همزبانی و تلاش برای کمک به پیشرفت و آبادانی کشور نیاز داریم و البته گر چه باب نقد، باب صحیحی برای پیشرفت و کمک به دولت و قوای دیگر است اما نباید آن را با افترا و توهین درهم آمیخت.

رئیس قوه قضاییه افزود: ما تازه در مراحل اولیه هستیم و طرف های مذاکره کننده نیز افراد غدّاری هستند و مذاکره کنندگان و مسئولان باید با رعایت خطوط قرمز در مراحل اجرایی کار هم مراقب باشند چرا که هنوز قلم مذاکرات خشک نشده برخی از تدریجی بودن رفع تحریم ها سخن می گویند؛  البته صحبت­ های غربی ها با مصرف داخلی خود آنها برای ما مهم نیست اما باید برای اجرایی شدن دقیق آنچه در متن توافق آمده است دقت نمود و همه باید کمک کنیم که این توافق با جمع بندی درکشور مسیر قانونی خود را طی کند تا نتایج حاصل شده به نفع کشور و ملت شود.

اقتدار قوه قضاییه به نفع همه

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدار مسئولان عالی قضایی با مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه و تقدیر از سخنان رهبر معظم انقلاب در آن دیدار اظهار کرد:  اینگونه جلسات علاوه بر استفاده از معنویت و افاضات مقام معظم رهبری، تجدید قوایی در مسئولان برای خدمت گذاری بیشتر به مردم فراهم می آورد و از این رو از مسئولان قضایی در سراسر کشور می خواهم با جد و جهد بیشتری نسبت به خدمت گذاری به مردم و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اقدام کنند.

رئیس دستگاه قضا تاکید بر استقلال و اقتدار قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری را اساسی­ ترین رهنمود و دیدگاه ایشان و زیر بنای دیگر مسائل و دیگر ابعاد مورد توجه در مسیر حرکتی دستگاه قضایی توصیف کرد و گفت: استقلال و اقتدار قوه قضاییه بسیار مهم است و بقیه موارد از جمله توجه به رفع مشکلات زندان ها، پیشگیری از وقوع جرم و تربیت مدیران و نیروهای کارآمد برای سال های آینده در پرتو این مسئله به دست می­‌آیند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه، توجه به اقتدار قوه قضاییه به نفع همه و موجب امنیت کشور است اذعان کرد: امنیت کشور ناشی از اقتدار قوه قضاییه است و نباید آن را دست کم گرفت که البته این امنیت حاصل تلاش و مدیریت قضات با صلابت، دادستان های سراسر کشور، مسئولان عالی قضایی و روسای کل دادگستری­ ها با تلاش همه دستگاه های امنیتی و انتظامی است؛ البته اقتدار به معنای سوءاستفاده از قدرت نیست بلکه به کار بردن صلابت و قدرت در جای خود و با هدف رفع ظلم است.

رئیس قوه قضاییه حرکت دستگاه قضایی را «حرکت در مسیر قانون و عدالت بدون توجه به خطوط قرمز توهمی و فشارهای وارده» اعلام کرد وافزود: امیدواریم برای رفع مشکلات قوه قضاییه از جمله مشکلات زندان ها که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است دولت و مجلس به ما کمک کنند.

توجه به مشکلات قوه قضاییه

آیت الله آملی لاریجانی مشکل عمده دستگاه قضایی را در  بودجه و کمبود نیروی انسانی دانست و با تاکید بر ضرورت کمک دولت و مجلس برای رفع این مشکلات گفت: یکی از ضروری ترین اقدامات برای کمک به قوه قضاییه، کمک به رفع مشکل زندان هاست که قطعاً برای حفظ امنیت کشور لازم است چرا که طبیعتاً نمی توان مجرمان خطرناک، کلاهبرداران و قاتلان را در جامعه رها کرد.

رئیس دستگاه قضا خواستار کاهش حبس های غیرضروری از طریق اعمال مجازات های جایگزین حبس شد و تاکید کرد: با دقت و ظرافت و رعایت موارد قانونی باید از ماندن بیش از حد افراد در زندان و ظلم احتمالی به آنان در این راه پرهیز کرد و در جرایمی که به امنیت جامعه خدشه وارد نمی­ کند با برنامه ­ریزی و اعمال راه کارهای مناسب از مجازات های جایگزین زندان استفاده کرد تا بار اضافی به دوش قوه قضاییه و سازمان زندان ها نیافتد.

وصول به حق تعالی پاداش روزه داران

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به روزهای آخر ماه مبارک رمضان و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم روزه دار به اهمیت روزهای پایانی این ماه نیز اشاره کرد و افزود: ایام پایانی ماه مبارک رمضان برای همه ما یک سنگینی خاصی دارد، هم به آنچه از این ماه گذشت و مواهبی که ممکن بود و  تحصیل نکردیم غبطه می خوریم و هم به همین چند روز باقی مانده امیدواریم، بویژه شب عید سعید فطر که بر حسب روایات متعدد شبی است که عنایات خاصه حضرت حق در آن شامل  مومنین می شود و از غل و زنجیرهای دنیایی و گناهان آزاد می شوند و البته آزاد شدن از این اسارت هم زحمت و مجاهدت می‌خواهد، مجاهدتی که در نهایت به نفع رشد و تعالی خود انسان است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به همزمانی ایام ماه مبارک رمضان با گرمای تابستان گفت: در سال های اخیر ماه مبارک رمضان با ایام گرما همزمان شده و صبر در این گرما هم بسیار دشوار است و در این دشواری ها معنویت بسیاری نهفته هست، تا جایی که در بعضی از روایات  روزه داری در گرما به جهاد تعبیر شده است؛ از جمله در روایتی از امام صادق (ع) از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که «الصَّوْمُ فِی الْحَرِّ جِهَادٌ» یا در روایت دیگری آمده است «افضل الجهاد الصوم فی الحر» که نشان می دهد خداوند در این صبرها حتماً جزای خاص عنایت می‌کند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه درخصوص استجابت دعای روزه دار به هنگام افطار در روایات تاکید شده است گفت: در خصوص دعای روزه دار در زمان افطار در روایتی می خوانیم که  «دَعْوَةُ الصَّائِمِ تُسْتَجَابُ عِنْدَ إِفْطَارِه‏» یا «لِلصَّائِمِ عِنْدَ إِفْطَارِهِ دَعْوَةٌ لا ترد» دعای صائم در وقت افطار رد نمی‌شود بنابراین همه ما باید از همین فرصت باقی مانده برای استجابت دعاها استفاده کنیم.

رئیس قوه قضاییه با قرائت حدیث قدسی «الصّوم لی وأنا اَجزی به» و با اشاره به اینکه برخی این روایت را به صورت «الصّوم لی وأنا اُجزی به» صحیح می دانند گفت: التبه هر کدام از این دو برداشت و قرائت از این حدیث قدسی معنایی دارد؛ برخی گفته «أنا اٌجزا به» درست نیست، البته به نظر من در «أنا اٌجزا به» معنای خیلی بلندی نهفته که می­ گوید صوم برای من است و من پاداش این صوم هستم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: پیداست که حق تعالی بر حسب این روایت می خواهد بفرماید که در بقیه امور من جزاهایی دارم، که به بندگان اعطا می شود اما در اینجا جزا و پاداش این عمل خود من هستم.

رئیس دستگاه قضا گفت: در یک روایت دیگرکه از پیامبر (ص) نقل شده است، فرمودند که «ان الله تعالی جعل حسنات بنی آدم بعشره امثالها» خداوند حسنات انسانها را ده برابر می‌کند، و این یک نکته خیلی عمیقی دارد که در آیات قرآنی نیز تکرار شده است که اگر گناه کردیم عذاب خودش را می‌دهند، اما پاداش حسنات ده برابر است، با این حال خداوند فرموده است «الصوم لی و انا اٌجزی به» یعنی در اینجا نگفته اند که پاداش ده برابر یا صد برابر یا بیشتر می شود بلکه تاکید شده وفرموده ­اند که من خودم جزایش هستم و این مسئله اهمیت و جایگاه بسیار رفیع روزه و پاداش بی بدیل روزه داران واقعی را نشان می دهد.

آیت الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که «جزای خداوند یعنی چه» گفت: وقتی پاداش صوم خود خداوند وعده داده شده است در واقع این پاداش وصول به حق تعالی است، همان وصولی که در دعای شعبانیه هست و برخی دیگر از دعاها از آن به وصل شدن انسان به معدن الهی تعبیر شده است و در واقع اگر صوم، صومی باشد که حق تعالی بپذیرد، نهایتش «وصول الی الحق» و«انا اٌجزی به» خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه افزود: در ادامه همین روایت آمده است که «عند الصیام فانه لی و انا اٌجزی به یترک الطعام بشهوته من أجلی» یعنی خداوند می فرماید، بنده من طعامی را با وجودی که شهوتی به آن دارد به خاطر من رها می‌کند و برای من روزه می گیرد پس «و أنا اٌجزی به» من جزا داده می‌شوم.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: در دعای جوشن کبیر می‌فرمایند که «یا خیر حبیب و محبوب» انسانها وقتی که با حب جلو می‌آیند آرام آرام به آنجا می‌رسند که می شود «کنت سمعه الذی یسمع بها، و بصره الذی یبصر بها» و با چنین نگاهی است که «انا اٌجزی به» قابل فهم است و در واقع آن جزا چیزی جز وصول حق تعالی نیست.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد در ایام باقیمانده ماه مبارک رمضان خداوند تبارک و تعالی به همه توفیق صیام و قیام و برگشت و انابه و تسلیم محض خداوند را عنایت کند.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان