arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۴ - ۲۵ تير ۱۳۹۴

مقام سوئیسی به شلمچه می رود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خوزستان گفت: ایو رسیه قائم مقام وزیر خارجه سوئیس که قرار است دوشنبه آینده به ایران سفر کند، ورود به شلمچه از یادمان های دوران دفاع مقدس را برای نقطه آغاز سفرش به ایران انتخاب کرده است.

مهرزاد طباطبایی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: وی پس از تماشای فیلمی در ارتباط با حال و هوای شلمچه و با مشاهده تردد مردم و بازدید کنندگان به این منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و ابراز تمایل کرده که حتما در بدو ورود به کشورمان از منطقه شلمچه دیدن کند.

وی اضافه کرد: براساس برنامه از پیش اعلام شده قرار است وی بامداد دوشنبه آینده ،از طریق پرواز استانبول - اهواز وارد اهواز شود و سپس به شلمچه عزیمت کند.

وی گفت: طبق برنامه 'جولیا هاز' سفیر سوئیس در تهران و معاون وی نیز ، یکشنبه برای آماده سازی مقدمات سفر قائم مقام وزیر خارجه و همراهی وی وارد خوزستان می شوند.

وی ادامه داد: قائم مقام وزیرخارجه سوئیس وهیات همراه شامل' لورنز فروندر' مسوول میز ایران در کشور سوئیس، کارشناس مربوطه و خانم 'نورا کرونیگ' رئیس دفتر قایم مقام وزارت خارجه، در سفر یکروزه خود ضمن دیدار از شلمچه و مناطق دوران دفاع مقدس خوزستان، در ضیافت خاصی به میزبانی استاندار شرکت و پس ازدیدار با مقامات عالی استان دوشنبه شب اهواز را ترک می کنند.

طباطبایی، سفر قائم مقام وزیر خارجه سوئیس به خوزستان و دیدار از مناطق دوران دفاع مقدس را فرصت مناسبی برای خوزستان عنوان کرد و گفت: این رویداد تلنگری است تا از ظرفیت های بزرگی مانند شلمچه در خوزستان غفلت نکنیم.

وی گفت: این منطقه به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و حتی تاریخی به عنوان بخش مهمی از تاریخ معاصر ما به شمار می رود و باید از این منظر توجه لازم را به آن داشته باشیم.

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در خوزستان اظهارکرد:یک فرد غربی با این جایگاه بین المللی با مشاهده گوشه ای از حال و هوای این منطقه این چنین علاقه مند به دیدن آن می شود که با وجود گرمای هوا و سایر مشکلات اقدام به دیدن از آن می کند که این نشان می دهد ما وظیفه سنگینی در قبال شلمچه و خون های پاکی که در این منطقه ریخته شده برعهده داریم.

وی ادامه داد: باید بتوانیم با ظرفیت سازی مناسب زمینه ورود جهانیان به این منطقه را فراهم کنیم تا با مشاهده شواهد موجود دوران دفاع مقدس، حقانیت و مظلومیت مردم و نظام جمهوری اسلامی در طول دوران دفاع مقدس را برای جامعه جهانی آشکار کنیم.

طباطبایی همچنین با اشاره به ظرفیت های خوب خوزستان برای جذب سرمایه گذاری خارجی، و توانمندی های این استان در سایر عرصه ها گفت: انتخاب خوزستان به عنوان نقطه آغاز سفر این مقام سوییسی فرصت بسیار خوبی فراروی استان قرار می دهد تا ضمن معرفی این توانمندی ها زمینه را برای حضور سرمایه گذاران این کشور و فعالان سایر بخش ها درخوزستان فراهم کند.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به ظرفیت های بالای خوزستان و زمینه مساعد همکاری در حیطه های مختلف اقتصادی، زیست محیطی و این سفر منشا خیر و پیشرفت برای خوزستان شود.

منطقه عملیاتی شلمچه در غرب خرمشهر ، از آوردگاه های مهم دفاع مقدس بود و چندین عملیات مهم رزمندگان در این منطقه حساس اتفاق افتاد که ضمن وارد آمدن خسارت سنگین به دشمن بعثی، خون های پاک شهیدان نیز این خطه را عطر آگین و بهشتی کرد.
نظرات بینندگان