arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۰ - ۲۶ تير ۱۳۹۴

نمایشی که بعد از هفت سال مجوز گرفت/ شما هم طرفدار «هامون» هستید؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نمایش «هامون‌بازها» به کارگردانی محمد رحمانیان بعد از هفت سال انتظار مجوز نمایش عمومی دریافت کرد.

این کارگردان سرشناس تئاتر از چندی پیش قصد داشت نمایشی را براساس مستند «هامون‌بازها» به کارگردانی مانی حقیقی روی صحنه تئاتر ببرد. سفر این کارگردان به خارج از کشور و در ادامه پستی و بلندی‌هایی که پیش روی صدور مجوز این نمایش سبز شد، اجازه نداد این کار روی صحنه برود تا اینکه بالاخره تازه‌ترین اخبار حکایت از صدور مجوز این نمایش و اجرای قطعی آن دارد. مستند حقیقی روایتی از نسلی است که عشق را در حمید هامون شخصیت اصلی فیلم «هامون» داریوش مهرجویی دید.

خبر صدور مجوز اجرای این نمایش به این ترتیب در «ایسنا» منتشر شد، رحمانیان پس از هفت سال مجوز اجرای نمایش «هامون‌بازها» را گرفت.

«هامون‌بازها» نام نمایشی برگرفته از فیلم «هامون‌بازها» مانی حقیقی است که رحمانیان از سال 1388 تاکنون قصد داشته آن را به صحنه ببرد اما به دلیل ممیزی‌های فراوان نتوانست در طول این سال‌ها موفق به اجرا شود و سرانجام طبق اعلام گروه اجرای مجوز گرفت.

او که اخیرا در نشست خبری همین نمایش گفته بود، با توجه به مشکلاتی که پیش از این برای «هامون‌بازها» پیش آمده، نمی‌داند در روز اعلام شده کار روی صحنه می‌رود یا خیر و به همین دلیل گروه در خوف و رجا تمرین‌ها را دنبال می‌کند بالاخره در سومین تلاش خود و پس از بازبینی، موفق به دریافت مجوز شد. به این ترتیب «هامون‌بازها» که در دوره‌های قبل حتی دستور به حذف کامل یک شخصیت آن داده شده بود، بدون تغییر از 29 تیرماه در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

رحمانیان پیش از این گفته بود: «هامون بازها» یک نمایش 100 دقیقه‌ای ساده است و زندگی هفت نفری را روایت می‌کند که فیلم «هامون» داریوش مهرجویی به نحوی وارد زندگی آن‌ها شده است؛ هفت نفری که یا علاقه شدیدی به «هامون» دارند یا از آن متنفرند.

در این نمایش که موسیقی همانند برخی دیگر از آثار رحمانیان نقش مهمی در آن دارد، علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، اشکان خطیبی، هومن برق نورد، مهدی ساکی، سها سناجو و پرستو رحمانیان بازی می‌کنند. از نکات جالب توجه نمایش «هامون‌بازها» حضور تورج منصوری به عنوان مدیر نورپردازی است که فیلمبرداری «هامون» مهرجویی را هم برعهده داشت. همچنین محسن شاه‌ابراهیمی مدیر هنری این نمایش است.

دیگر عوامل اجرای این نمایش عبارتند از: طراح چهره‌پردازی: لعیا خرامان، موسیقی: آسو کهزادی، سردار سرمست، گروه کارگردانی: پدیده جمال‌ها، علیرضا فولادشکن، مهران نصیرپور، مجری طرح: اشکان خطیبی، عکس: مصطفی پیرهادی، طراح اعلان و دیوارکوب: ایلیا تهمتنی، تصویربردار: رضا پژوهش، ساخت ویدئو آرت: رضا مولوی و اجرای ویدئو آرت: مهتاب علیزاده.

«هامون‌بازها» از 29 تیرماه تا 29 مردادماه ساعت 18:30 در تالار وحدت اجرا می‌شود.
نظرات بینندگان