arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۸ - ۲۸ تير ۱۳۹۴

محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب درباره مذاکرات هسته ای در روز عید فطر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز عید سعید فطر و همچنین دیدار جمعی از مسوولان کشور و سفرای کشورهای اسلامی در بیانات بسیار مهمی درباره مذاکرات هسته ای، تاکید کردند: اقتدار و قدرت رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران ناشی از ایستادگی و مقاومت ملت و شهامت و ابتکار دانشمندان عزیز است.

به گزارش ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: حدود 12 سال است 6 کشور بزرگ جهان تلاش می کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته ای باز دارند و همانگونه که برخی گفتند پیچ و مهره های هسته ای ایران را به کلی باز کنند، اما امروز مجبور شده اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه را در ایران بپذیرند و تحمل کنند و این، معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد.

ایشان یادآور شدند: سیاست ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد؛ ما درباره مسایل دو جانبه، منطقه ای و جهانی هیچ مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته ای که قبل از این هم سابقه داشته است.

مهم ترین محورهای بیانات روز گذشته (شنبه) حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب درباره مذاکرات هسته ای در خطبه های نماز عید سعید فطر و دیدار جمعی از مسوولان کشور، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم به شرح زیر است:

** رحمت خدا بر شهریاری ها و رضائی نژادها و احمدی روشن ها و علیمحمدی ها؛ رحمت خدا بر شهدای هسته ای، رحمت خدا بر خانواده های اینها، رحمت خدا ب ملّتی که پای حرف حق خود و احقاق حق خود می ایستد.

**در همین آزمایش دشوار مذاکرات هسته ای که رئیس جمهور و دست اندرکاران دیگر زحمت کشیدند، بارها شاهد بی صداقتی امریکایی ها بودیم که خوشبختانه مسوولان با آنها مقابله کردند و در مواردی برخوردهای انقلابی انجام دادند که حالا باید ببینیم سرانجام این موضوع چگونه خواهد شد.

**از دست اندرکاران مذاکرات طولانی و نفسگیر هسته ای به خصوص زحمات و تلاشهای هیأت مذاکره کنند تشکر می کنیم.

**برای تصویب متن تهیه شده، باید مسیر قانونی پیش بینی شده طی شود البته چه این متن تصویب شود چه نشود اجر مذاکره کنندگان محفوظ است ان شاءالله.

**دست اندرکاران بررسی «متن تهیه شده هسته ای» براساس مصالح کشور و منافع ملی با دقت کار خود را انجام دهند تا بتوانند حاصل بررسی ها را با گردن افراشته به ملت و خداوند ارایه دهید.

**جمهوری اسلامی ایران با هرگونه سوءاستفاده از متن تهیه شده مقابله می کند؛ چه متن تهیه شده تصویب شود چه نشود، به هیچکس اجازه خدشه بر اصول اساسی نظام اسلامی را نمی دهیم.

**به فضل الهی قابلیت های دفاعی و حریم امنیت کشور حفظ خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هرگز تسلیم زیاده خواهی دشمنان نخواهد شد.

**چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود، ملت ایران از حمایت ملت مظلوم فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت های سوریه و عراق و مجاهدان صادق لبنان و فلسطین دست بر نمی دارد.

**سیاست ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد؛ ما درباره مسایل دو جانبه، منطقه ای و جهانی هیچ مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته ای که قبل از این هم سابقه داشته است.

** در این چند روزی که از پایان این مذاکرات گذشته است، حضرات مسئولین آمریکایی ، دولت مردانشان، دولت زنانشان ، مشغول رجزخوانی اند، هر کدام با زبانی رجزی میخوانند. البته ما ایرادی به این کار آنها نداریم؛ مشکلات داخلیِ آنها، آنها را ناچار می کند که این رجزخوانی ها را بکنند که بله، ما ایران را سر میز مذاکره کشاندیم، ما ایران را تسلیم کردیم، ما مانع از سلاح هسته ای ایران شدیم، ما فلان امتیاز را گرفتیم و از این قبیل! خب، حقیقت قصه چیز دیگری است.

** می گویند ما جلوی سلاح هسته ای ایران را گرفتیم؛ سلاح هسته ای ایران، ربطی به گفتگوی با آمریکا و غیرآمریکا ندارد؛ خود آنها هم می دانند؛ گاهی هم اهمیت فتوای حرمت سلاح اتمی را بر زبان آورده اند؛ ما براساس حکم قرآن و شریعت اسلامی، تولید سلاح هسته ای و نگهداری آن و به کار بردن آن را حرام می دانیم و به آن اقدام نمی کنیم؛ این هیچ ربطی به آنها ندارد، به این مذاکرات هم ربطی ندارد. آنها خودشان میدانند که این واقعیّت است

**مقامات فعلی امریکا از تسلیم ملت ایران حرف می زنند البته پنج رییس جمهور قبلی آنها نیز پس از انقلاب از این آرزوها داشتند اما یا مردند یا در تاریخ گم شدند و شما هم مثل آنها، تسلیم ایران را مگر به خواب ببینید.

**حدود دوازده سال است 6 کشور بزرگ جهان تلاش می کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته ای باز دارند و همانگونه که برخی گفتند پیچ و مهره های هسته ای ایران را به کلی باز کنند اما امروز مجبور شده اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه را در ایران بپذیرند و تحمل کنند و این، معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد.

**اقتدار و قدرت رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران ناشی از ایستادگی و مقاومت ملت و شهامت و ابتکار دانشمندان عزیز است و رحمت پروردگار بر ملتی که اینگونه پای حرف حق خود می ایستد.

**نسخه راه حل مشکلات دنیای اسلام و همچنین هریک از کشورهای اسلامی بطور جداگانه، حفظ وحدت و یکپارچگی است؛ملت ایران نیز باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دو دستگی در کشور شود زیرا موضوع هسته ای بوسیله مسئولان مربوطه خود در حال پیگیری است و مسئولان بدنبال منافع ملی هستند.
نظرات بینندگان