arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۶۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۳ - ۲۹ تير ۱۳۹۴
رییس سازمان سنجش:

نتایج اولیه کنکور 94 فردا اعلام می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری سال 94 فردا (سه شنبه) اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، ابراهیم خدایی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: اسامی مجازین آزمون سراسری فردا سه شنبه از ساعت 18 به صورت کارنامه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود.

وی زمان انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته را روز سه شنبه 30 تیر از طریق سایت سنجش آموزش کشور اعلام کرد و یادآور شد: روز پنج شنبه اول مرداد ماه 94 ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته از طریق باجه های روزنامه فروشی سراسر کشور توزیع می شود.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه زمان انتخاب رشته کنکور سراسری از پنجم تا دهم مرداد ماه امسال است، افزود: زمان انتشار پاسخ نامه های 75 هزار داوطلب روز 31 تیرماه خواهد بود و همچنین زمان اعلام نتایج رشته های خاص و چند برابر ظرفیت گروه هنر روز چهارم مرداد ماه است.

خدایی خاطرنشان کرد: روز 30 تیر زمان انتخاب رشته مجازی داوطلبان از طریق سایت سنجش خواهد بود و در اطلاعیه اول مرداد ماه، پذیرش رشته ها از طریق سوابق تحصیلی اعلام می شود.

وی در ادامه با اشاره به مهم ترین تغییرات آزمون سراسری امسال گفت: امسال به دفترچه راهنما تغییر شکلی دادیم و همچنین رشته ها بر اساس نوع دانشگاه تجمیع شدند؛ این در حالی است که در گذشته این رشته ها بر اساس نوع رشته تجمیع می شدند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: تغییر دیگر در زمینه قانون ایثارگران است به نحوی که میزان ظرفیت رشته های خاص از 20 به 25 درصد افزایش یافته و حد نصاب نمره رشته های پزشکی از 80 به 70 درصد کاهش یافته است.

خدایی خاطرنشان کرد: سومین تغییر در بحث انتخاب رشته نیز، تغییر در سیستم بومی گزینی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

وی یادآور شد: بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی 30 درصد رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بر حسب نیاز به استان ها اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: بر پایه همین قانون، داوطلبانی که در این قسمت پذیرش می شوند باید سه برابر مدت تحصیل تعهد خدمت بدهند؛ در نتیجه داوطلبان باید توجه داشته باشند در این رشته ها تغییر رشته و انتقال رشته نداریم و داوطلبان باید توجه کنند در صورت تحصیل هفت ساله در رشته پزشکی، 21 سال باید تعهد خدمت ارائه کنند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: علاوه بر این در زمینه پذیرش رشته های نیمه متمرکز هنر نیز تغییراتی داشتیم که اسامی رشته های خاص متمرکز روز چهارم مرداد ماه اعلام می شود و داوطلبان در روزهای هشتم و نهم و شانزدهم مرداد ماه طی دو مرحله در این رشته ها امتحان می دهند.

خدایی با بیان اینکه نتایج رشته های هنر در شهریور ماه همراه سایر رشته ها اعلام می شود، افزود: در آزمون سراسری امسال محدودیت انتخاب رشته های خاص برداشته شده و داوطلبان می توانند در هر 150 کد، رشته و محل انتخاب رشته کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین راهنمای سازمان سنجش و ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته روز سه شنبه 30 تیر ماه اعلام می شود، گفت: در این راهنما آشنایی با رشته ها، ضوابط انتخاب رشته، آشنایی با سهمیه بندی بومی گزینی و شیوه های انتخاب رشته تشریح شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در کنکور سال جاری راهنمای نرم افزار انتخاب رشته مجازی برای داوطلبان پیش بینی شده است، تصریح کرد: این نرم افزار بر اساس آخرین اطلاعات نمره ای سال جاری داوطلب و آخرین نمرات سال گذشته، متناسب با ظرفیت امسال یکسری رشته هایی را به داوطلب پیشنهاد می کند تا داوطلب بتواند در چه رشته هایی شانس قبولی دارد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: امسال به صورت متمرکز آموزش مشاوران و همکاران آموزش و پرورش در سازمان سنجش انجام شد تا این افراد بتوانند در سراسر کشور داوطلبان را در بحث انتخاب رشته یاری کنند.

خدایی در ادامه با اشاره به آمار شرکت کنندگان در کنکور سراسری امسال، گفت: در آزمون امسال 877 هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 59 درصد زن و 41 درصد مرد بودند.

وی ادامه داد: همچنین از این تعداد 796 هزار نفر در جلسه آزمون حضور یافتند این در حالی است که همیشه و در آزمون های گذشته بین 18 و 21 درصد افراد غایب بودند اما امسال تنها 10 درصد غایب داشتیم.

وی افزود: از مجموع 767 هزار و 257 نفر ظرفیت پذیرش در رشته های علوم ریاضی و فنی بیشترین ظرفیت پذیرش را با تعداد 280 هزار و 247 نفر داشتیم. در رشته های علوم تجربی 227 هزار و 270 نفر، علوم انسانی 219 هزار و 215 نفر، در رشته های هنر 18 هزار و 196 نفر و در رشته زبان های خارجی 22 هزار و 379 نفر ظرفیت پذیرش داشتیم.

این گزارش به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش حاکی است که خدایی در ادامه گفت: با احتساب دانشگاه آزاد، 75 درصد کل ظرفیت های آموزش عالی از طریق سوابق تحصیلی پذیرش می شود و باید طی سه سال آینده این رقم به 85 درصد برسد به نحوی که 85 درصد ظرفیت آموزش عالی را از طریق سوابق تحصیلی جذب کنیم.
نظرات بینندگان