arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۶۵۳۹
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۸ - ۳۱ تير ۱۳۹۴

مقام آمریکایی: توافق هسته ای، تسلیم شدن در برابر ایران است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در یادداشتی در رد دفاعیات وزیر خارجه آمریکا از توافق هسته ای ایران درروزنامه واشنگتن تایمز نوشت: توافق هسته ای ایران ابدا پیروزی برای صلح نیست؛ تسلیم شدن در برابر یک دولت - به ادعای او - خطرناک است.

 'نیوت گینگریچ' از شخصیت های برجسته جمهوری خواه در این مطلب می نویسد: 'جان کری ' وزیر خارجه آمریکا 45 سال قبل با یک خط مشی فرصت طلبانه (اوپورتونیست) ضد آمریکایی و با ادعای دروغین حکومت تامه 'توتالیتاریانیسم' پا به عرصه سیاست گذاشت.

اینک کری به خطا بی آبرویی و رسوایی را با قهرمان پروری سیاسی اشتباه گرفته است و یک سری اکاذیب را تحویل مردم آمریکا می دهد تا به نوعی اولویت سیاسی خود را در تضعیف و تسلیم شدن آمریکا توجیه کند.

او در مصاحبه های مختلف تلویزیونی (تاک شو) که در طول یک هفته گذشته در دفاع از توافق هسته ای ایران ظاهر شد، در پی آن بود که خود را 'یک صلح ساز' و در نقش رهبری این روند متجلی سازد.

کری در مذاکرات وین به نوعی پای 'جنگ ویتنام' را به میان کشید و فرصت فکر کردن درباره این قضیه را برای هریک از مقامات حاضر در جلسه ایجاد کرد.

طبق اعلام 'وندی شرمن' معاون وزیر خارجه، کری در وین به حاضران در اطاق جلسه گفت که 'توافق با ایران هم در راستای همان فلسفه عملی ضد جنگ است که او سخت به آن اعتقاد و ایمان راسخ دارد و از 22 سالگی تاکنون پیرو این فلسفه بوده است .

واقعا شگفت آور است. کری در هه 1960 به عنوان یک فعال ضد جنگ در سخنانی بدون ارائه مستندات کافی به کنگره اعلام کرد که در جنگ ویتنام شاهد بوده است که سربازان آمریکایی در ویتنام مرتکب جنایاتی می شوند . کری مدتی بعد منکر اظهاراتش شد .

اینک همین فرد روزهای یکشنبه در مقام وزیر خارجه آمریکا بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود و با بیان ادعاهایی کذب، تسلیم شدن دولت آمریکا در برابر ایران را به نوعی توجیه می کند .

تقریبا تمام نکات کلیدی که جان کری در دفاع از توافق ایران در برنامه های تلویزیونی 'تاک شو ' در این هفته مطرح کرده، کذب محض است .

کری مدعی شد که مدت زمان برک آوت (جهش هسته ای) که همان مدت زمان تولید سوخت برای یک سلاح کامل هسته ای است، هرگز به صفر نخواهد رسید .

اما همان طور که شبکه 'فاکس نیوز' روز یکشنبه گزارش داد، رئیس جمهور ' اوباما' در اظهاراتی در ماه آوریل اعلام کرد که 'در سالهای بعد از توافق مدت زمان برک آوت ایران 'کوتاه خواهد شد و تقریبا به صفر خواهد رسید '.

ظاهرا مبنای استناد صحبتهای کری، پاره ای موضوعات فنی است که وی برای فرار از این حقیقت متوسل به آن شده در حالی که حتی رئیس جمهور هم خود حقیقت را تایید کرده است .

کری به فاکس نیوز گفت: در هیچ کجای کره زمین کشوری یافت نمی شود که اجازه بازرسی های همه جا و همه وقت را بدهد چون یک چنین استانداردی اصلا در بازرسی های کنترل سلاح وجود ندارد.

این تنها نقطه آغاز یک سری اکاذیب است که از این پس کری آنها را راجع به توافق هسته ای ایران، راجع به اهداف اولیه آمریکا از این توافق، راجع به امتیازاتی که دولت آمریکا به ایران اعطا کرده و نیز پیرامون آن چیزی که مقامات آمریکایی در گذشته در خصوص مذاکرات مطرح می کردند، به خورد مردم آمریکا خواهد داد.

کری در بیانیه پایانی مذاکرات در وین، توافق را 'یک پیروزی برای صلح ' نامید و اعلام کرد که این توافق از وقوع یک جنگ ویتنام دیگر جلوگیری کرد.

اما شرکای آمریکا در مذاکرات چنین نظری راجع به توافق ندارند.

همانگونه که 'موسسه تحقیقات رسانه ای خاورمیانه ' گزارش داده است رهبر عالی ایران هفته گذشته بعد از توافق بدست آمده در سخنانی در تلویزیون ایران گفت: ' شعارهای مردم ایران مبنی بر ' مرگ بر آمریکا ' و 'مرگ بر اسراییل ' حقیقتا صحت دارد. او گفت:' شعارهای مردم ایران در روز 'قدس '، همان موضع ایران است '.

وی افزود:' شعارهای مرگ بر اسرائیل و 'مرگ بر آمریکا ' در سراسر کشور طنین انداز است و محدود به تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور نیست. کل کشور زیر چتر این جنبش بزرگ 'مرگ بر آمریکا' قرار دارد.

گینگریچ در انتهای مطلبش اشاره می کند: این واقعا یک زنگ خطر است که کری و یا هر فرد دیگری در دولت اوباما عاجز از درک این حقیقت هستند که ایران - به ادعای او - یک دولت خطرناک و آشکارا به دنبال سلاح هسته ای است و همزمان فریاد 'مرگ بر اسراییل ' و 'مرگ بر آمریکا' را هم در تلویزیون ملی خود سر می دهد .

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان