arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۶۷۵۵
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۳ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۴

نفس راحت نواز شریف

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بعد از انتشار گزارش تحقیقات کمیسیون قضایی بررسی ادعاهای مطرح شده از سوی برخی احزاب پاکستان مبنی بر وجود تقلب گسترده در انتخابات سال 2013 این کشور، محمد نواز شریف شامگاه پنجشنبه در صفحه تلویزیون دولتی ظاهر شد و اعلام کرد: این گزارش ثابت می کند هیچ تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است.

انتشار این گزارش، برای دولت نواز شریف که به ویژه طی سال اخیر، آماج اتهام زنی ها و انتقادهای شدید از سوی شناخته شده ترین چهره های سیاسی مخالف از جمله عمران خان و طاهر القادری رهبران دو حزب 'تحریک انصاف پاکستان' و 'تحریک عوامی پاکستان' قرار داشته است، به مثابه یک نفس راحت بعد از بیش از یک سال فشار سنگین مخالفان سیاسی محسوب می شود.

سال گذشته و به دنبال تحصن و تظاهرات گسترده طرفداران این دو حزب مخالف و ادعای آنان مبنی بر انجام شدن تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی سال 2013، یک کمیسیون قضایی با هدف تجقیق و بررسی ادعاهای مطرح شده از سوی این احزاب و شخصیت های مخالف تشکیل شد و پس از چند ماه بررسی و مطالعه در این زمینه، به تازگی گزارش تحقیقات و مطالعات خود را مبنی بر نبود تقلب در انتخابات سال 2013 و رد ادعای مطرح شده از سوی عمران خان و برخی دیگر از مخالفان دولت منتشر کرده است.

عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف و اصلی تر چهره معترض به نتایج این انتخابات، در نخستین واکنش به گزارش کمیسیون قضایی گفته است که 'یافته های گزارش این کمیسیون را می پذیرد' اما برای اظهارنظر دقیق تر در این زمینه، نیاز دارد که به متن اصلی گزارش دسترسی داشته باشد و بعد از خواندن ریز موارد مطرح شده در این گزارش، نظر قطعی خود را اعلام خواهد کرد.

این چهره مخالف از اینکه تا کنون متن گزارش یاد شده در اختیار وی قرار داده نشده است، انتقاد کرد.

در انتخابات سال 2013، حزب مسلم لیک شاخه نواز به رهبری محمد نواز شریف توانست بیشترین کرسی های پارلمانی را تصاحب کند و به عنوان حزب حاکم در این کشور شناخته شود.

نواز شریف در سخنان امشب خود گفت: اکنون که نتیجه تحقیقات کمیسیون قضایی مشخص شده است، دیگر وقت آن رسید که روند اتهام زنی ها و ادعاها علیه انتخابات سال 2013، برای همیشه متوقف شود. این انتخابات یکی از سالم ترین و دمکراتیک ترین انتخابات پاکستان بود.

وی گفت پاکستان در دو سال اخیر (از زمان آغاز نخست وزیری وی) در زمینه های اقتصادی پیشرفت های خوبی داشته و موقعیت بین المللی بهتری کسب کرده است و امروز وقت آن است که همه پاکستانی ها برای ساختن کشوری بهتر دست به دست هم بدهند و متحد شوند.

وی همچنین در جملاتی که حکایت از همسویی مواضع وی با مواضع ارتش این کشور داشت، به عملیات نظامی گسترده ارتش علیه تروریست ها موسوم به عملیات 'ضرب عضب' اشاره کرده و گفت که امروز نتایج این عملیات بزرگ برای همه کاملا روشن است و به زودی شاهد از بین رفتن پدیده تروریسم در تمام کشور خواهیم بود.

سال گذشته، پایتخت پاکستان و چند شهر بزرگ این کشور صحنه تحصن و تظاهرات گسترده و دهها هزار نفری طرفداران عمران خان و طاهر القادری در اعتراض به دولت نواز شریف بود. این تحصن ها به ویژه در پایتخت حدودا سه ماه ادامه یافت و بنا به گفته مسوولان و مقامات پاکستان، علاوه بر هزینه های سیاسی که برای وجهه منطقه ای و بین المللی این کشور به دنبال داشت، بیش از پنج میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد کرد.

شدت و گستردگی این تحصن ها به حدی بود که دولت نواز شریف را تقریبا در آستانه سقوط قرار داده بود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان