arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۶۷۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۰۹ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۴

ایران بازار را متحرک خواهد کرد/غول اقتصادی منطقه در حال بیدار شدن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه 'ال اکونومیستا' در گزارشی نوشت: کارشناسان اقتصادی معتقدند که کشورهایی که قابلیت تجارت داشته باشند بازارها را متحرک خواهند کرد و در این راستا یونان برای سرمایه گذاران گزینه مطلوبی نیست.

به گزارش ایرنا ، ال اکونومیستا تصریح کرد :دو توافق با نتیجه متفاوت در وین و بروکسل صورت گرفت در بروکسل ، اتحادیه اروپا و دولت 'آلکسیس چیپراس' رییس جمهوری یونان پس از چند روز کشمکش ، سرانجام به یک توافق رسیدند که این توافق هرچند که یونان را در حوزه یورو حفظ می کند، اما این کشور را به یک افسردگی دائمی محکوم خواهد کرد.

همزمان در وین نیز توافقی در مورد برنامه هسته ای ایران بدست آمد که باید راه را برای لغو تحریم ها هموار کند و حتی می تواند عامل الحاق دوباره ایران به باشگاه کشورهای بازرگانی شود.

این رسانه خاطرنشان ساخت :از میان این دو ، توافق ایران برای سرمایه گذاران بسیار مهم و حائز اهمیت است.به رغم همه چیز هایی که در مورد پول ، سیاست های مالیاتی و کاهش مالیات ها شنیده شده ، این کشور بازارها را به حرکت در می آورد.

ایران بر خلاف یونان، پتانسیل تبدیل شدن به یک اقتصاد مهم را دارد و این امر در دراز مدت بیشتر خود را نشان می دهد اما یونان همچنان در یک رابطه ناسالم با بقیه اروپا گرفتار است .همانند یک زوجی که خوشبخت نیستند ، هیچکس نمی داند چگونه می شود موفق شد که اقتصاد یونان در داخل پول واحد فعال شود و هیچکدام از طرفین نیز شجاعت رفتن را ندارند .

در واقع ، یونان چند سالی همچنان به تقلا ادامه خواهد داد و به لطف کمک های مالی برلین و بروکسل زنده خواهد ماند در حالی که اقتصادش هر روز بیشتر در نا امیدی غرق می شود و بعید است که بازارهای جهانی به این کشور توجه زیادی کنند .هشدار های خروج قریب الوقوع یونان از یورو آنقدر بوده که دیگر کسی نمی داند که باید چه کند .

ایران اکنون به نظر می رسد که مسیر دیگری را انتخاب کرده و می خواهد به برقراری روابط با خارج بپردازد .مهمترین این روابط ، رابطه تجاری و سرمایه گذاری است و بانک ها و مشاوران سرمایه گذاری از اکنون به این مزایا اشاره می کنند .

'رامین ربیع' مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری 'فیروزه ' در این مورد به این روزنامه گفت :از لحاظ پتانسیل رشد ، غول خفته منطقه در حال بیدار شدن است .با یک جمعیت جوان و پیچیده ، یک اقتصاد غنی از منابع طبیعی و متنوع ، ایران همیشه یک بازار با فرصت های بزرگی بوده که منتظر گشایش بود .

'چارلز رابرتسون' از بانک سرمایه گذاری 'رنسانس کاپیتال' ، یک سال پیش در یاد داشتی در مورد ایران گفته بود :ایران همانند ترکیه است اما 9 درصد منابع نفت جهان را دارا است .

گزارش ادامه داد :این کلمات ، معنای بیشتری از آنچه که تقریبا هر سرمایه گذار بین المللی می تواند تصور کند ، دارد .هنگامی که ایران شاه را سرنگون کرد ، ایران یک اقتصاد حامی غرب در توسعه سریع بود .از سه دهه ای که از آن زمان گذشته ، ایران زمینه های بسیاری را از دست داده است .ببرهای اقتصادی شرق آسیا نظیر تایوان یا کره جنوبی که در سال های 70 میلادی هم ردیف با ایران بودند ، از این کشور سبقت بسیاری گرفتند .

این رسانه تصریح کرد که ایران در منطقه خود شاهد بوده که چگونه کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس نظیر دبی و قطر ، این کشور را پشت سر گذاشته ا ند.حتی عربستان سعودی فوق ارتجاعی که با اکراه بازار بورس خود را به روی سرمایه خارجی باز می کند،بیشتر از ایران ترقی کرده است اما تهران تمام این مدت را تقریبا بدون حرکت ماند.

ال اکونومسیتا اشاره کرد : ایران با 437 میلیارد دلار سرمایه ، بیست و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است و به رغم تحریم ها ، کم و بیش مانند آرژانتین ، تایوان و در جلوی اتریش یا تایلند قرار دارد.

هر وقت که تحریم ها لغو شوند، ایران بایستی بسیار سریعتر رشد کند و 100 میلیارد دلار پول این کشور که در خارج به دلیل تحریم ها بلوکه شده، ، بار دیگر در دسترس کشور خواهند بود ، مبلغی که حتی کشوری نظیر ایران را تغییر خواهد داد.

صادرات نفت می توانند با گشایش بازارهای جدید (هرچند که نفت همانند دو سال قبل آنقدر با ارزش نیست اما هنوز یک بخش بزرگی است ) با سرعت بیشتری دو برابر شود.

رسانه افزود :ایران با یک نرخ رشد سالانه 7 تا 8 درصد ، پتانسیل دو برابر کردن اندازه اقتصادی خود را دارد و می تواند در زمان بسیار کوتاهی به آن دست یابد .

ایران دارای یک موقعیت جغرافیایی بسیار عالی بین اروپا ، روسیه و بازارهای رو به رشد خلیج فارس است و برای تجارت به بخش بزرگی از آسیا نزدیک است .سطح آموزشی آن مناسب و معقول است ، منابع انرژی کشور ، آنقدر بزرگ هستند که می توانند اقتصاد آن را تغذیه کند هرچند که نسبت به جمعیت خود آنقدر کافی نیست که بتواند به یک دولت نفتی همانند عربستان سعودی تبدیل گردد .

ال اکونومیستا با طرح این سوال که آیا ایران از فرصت استفاده خواهد کرد پاسخ داد که هنوز برای پاسخ دادن به این پرسش زود است.

بدون شک مسیر دشواری پیش رو ایران است ، به نوسانات ناگهانی بازارهای ترکیه و تنش های منطقه ای باید توجه کرد . اگر تهران، درگیر تنش با داعش شود یا وارد جنگ در سوریه شود، رشد این کشور از خط خارج خواهد شد .

این روزنامه در پایان افزود : اقتصاد های جدید همانند ایران رشد را تسهیل خواهند کرد به همین دلیل ، توافق حاصل شده در وین ، بسیار مهمتر از بروکسل است.
نظرات بینندگان