arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۶۸۰۸
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۱ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۴

اوضاع بورس چطور است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 یک فعال بازار سرمایه عوامل اصلی ریزش های اخیر بورس را اعلام کرد و گفت: سهامداران در شرایط فعلی در انتظار تصمیمات سیاسی و اقتصادی هستند.

عظیم ثابت- کارشناس بازار سرمایه در خصوص علت روند نزولی بورس بعد از توافق هسته‌ای گفت: به اعتقاد من در حال حاضر سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به دلیل بازخوردهای توافق هسته ای مردد هستند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه منتظر تصمیمات چند روز آینده است، افزود:در حال حاضر منابعی که باید به سمت بازار سرمایه بیاید، وارد بازار نشده و از سوی دیگر برگزاری مجامع شرکتهای بورسی در 31 تیر ماه و نیز الزام بانکها در تقسیم سود 10 درصدی باعث شده است تا به ابهامات بازار اضافه شده و عده‌ای قبل از مجمع سهام خود را بفروشند.

وی افزود: علاوه بر این بازی های سیاسی جناح رقیب که هنوز در بازار فعال بوده و 30 تا 40 درصد بازار را تشکیل می دهند قصد دارند بازار را منفی کنند تا اثرات مثبت توافق را کاهش دهند.

این فعال بازار سرمایه بی اعتمادی سهامداران را عامل دیگر افت بورس دانست و اظهار کرد: سهامداران یک بار در آذر ماه و بار دیگر در فروردین ماه به استقبال مذاکرات هسته‌ای رفتند اما دخالت نکردن سازمان بورس و عرضه حقوقی ها بعد از مذاکرات هسته ای موجب شد تا بی اعتمادی سهامداران در این دوره نیز افزایش پیدا کند.

ثابت خاطرنشان کرد:موضوع دیگر این است تا زمانیکه بازار گمانه زنی ها داغ بود، خرید سهام رونق داشت، اما بعد از انتشار خبر قطعی، عرضه سهم افزایش پیدا کرد. این در حالی است که نباید انتظار رشد سریع بازار را داشته باشیم، بلکه باید دید در سیاست داخلی چه تصیماتی اتخاذ می شود.

این کارشناس بورس عنوان کرد:در حال حاضر روند بازار سرمایه مشکوک بوده و سهامداران نباید انتظار رشد در این شرایط را داشته باشند زیرا در حال حاضر موضوع ورود نقدینگی در بازار اثر گذار بوده و دولت نمی داند که بازار سرمایه چقدر می تواند در افکار عمومی موثر باشد. زیرا در شرایط فعلی حمایت خاصی از بازار سرمایه صورت نمی گیرد و چون 80 درصد بازیگران بازار دولتی هستند، نگرانی در بازار وجود دارد.

ثابت تصریح کرد:بنابراین سهامداران در شرایط فعلی در انتظار تصمیمات سیاسی و اقتصادی هستند تا سرمایه از سوی بانک به سمت بازار حرکت کند، زیرا کاهش 2 درصدی سود عملا تاثیری در حرکت نقدینگی از سوی بانک به بورس نداشت لذا هرچقدر شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی را واقعی تر کند عملا رشد بازار سرمایه را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه تاثیر تصمیمات سیاسی و اقتصادی بر بازار سرمایه زمان بر است، عنوان کرد:سهامداران در این شرایط باید بدانند شرایطی که در اقتصاد و سیاست ایجاد شده است شرایط منحصر به فردی است که همه منتظر آن بودند. لذا در این شرایط افق خوبی پیش روی بازار سرمایه قرار دارد که زمان بر است اما این بازار در آینده می تواند از سایر بازارها پیشرو باشد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان