arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۶ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۴

رد ادعای مسمومیت 22 زائر سعودی و بحرینی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر مسمویت 6 زائر بحرینی در مشهد، از ساختار ضعیف اداری و تشکیلاتی سازمان گردشگری و بهداشت و درمان در مشهد انتقاد کرد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت وگو با خانه ملت، با رد ادعای مسمویت 22 زائر سعودی و بحرینی در مشهد، گفت: طبق اطلاعات کسب شده از منابع رسمی تعداد مسافران مسموم شده به علت استفاده از مواد غذایی در رستوران‌های خارج از شهر مشهد 6 نفر است که همگی بحرینی بوده‌اند، اگرچه مسمومیت غذایی ممکن است هر از چند گاهی پیش آید اما به طور قطع باید با مسئولان رستورانی که بهداشت را رعایت نکرده برخورد شود.

 نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، افزود: البته در همان رستوران افراد دیگری به غیر از این 6 نفر بوده‌اند که مسموم نشده اند که این موضوع نیز باید مورد بررسی قرارگیرد.

وی درباره مسمومیت قبلی در شهر مشهد، گفت:علت مسمویت قبلی در شهرمشهد استفاده ازقرص برنج درهتل گزارش شد که این موضوع منجر به فوت شد.

وی درخصوص تعیین تکلیف پرونده فوت 4 زائر عربستانی در مشهد، تاکید کرد: خاطیان در این مورد دستگیر شده و مراحل رسیدگی به پرونده در دادگاه درحال سپری شدن است، البته درآن جریان فرزند رئیس هتل برای ضدعفونی کردن مکان هتل به جای استفاده ازسمپاش از قرص برنج استفاده کرده و این امر موجب مسمویت مسافران شده و این اتفاق به طور حتم عمدی نبوده است.

انتقاد از ساختار ضعیف اداری و تشکیلاتی گردشگری و بهداشت مشهد

 قاضی زاده هاشمی، تصریح کرد: 70 تا 80 درصد گردشگری کشور متعلق به شهر مشهد بوده ولی ساختار اداری و تشکیلاتی سازمان گردشگری و بهداشت و درمان این شهر خیلی ضعیف است، به عنوان مثال همان ساختاری که در شهرهای دیگر از جمله تهران، یزد و اصفهان وجود دارد در مشهد نیز تعریف شده است؛ این درحالی است که تعداد بسیار زیادی رستوران در شهر مشهد وجود دارد و با این بدنه نیروی انسانی ضعیف در این شهر نمی توان انتظار نظارت کافی داشت، متاسفانه علی رغم تذکرات بسیار به مسئولان اداری کشور اما به این موضوع توجه نمی شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: معاونت نیروی انسانی رئیس جمهوری باید ساختار سازمان های نظارتی و میدانی را در حوزه بهداشت، سازمان گردشگری و اداره اماکن نیروی انتظامی را اصلاح کند، بنابراین زمانی که نظارت کافی به دلیل کمبود نیرو وجود ندارد مشکلات این چنینی نیز وجود دارد.

 طی روزهای اخیر 22 مسافر سعودی و بحرینی در مشهد مسموم شده و به بیمارستان منتقل شدند، کنسول عربستان سعودی در مشهد با اعلام این خبر به روزنامه الحیات روز جمعه گفت که کنسولگری پیگیر وضعیت این افراد است.
نظرات بینندگان