arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۱۵۷
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۲ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۴

آیت الله هاشمی: قوانین قضایی باید پالایش شوند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هاشمی رفسنجانی: قوانین قضایی باید پالایش شوندرییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اهمیت حقوق انسان ها تاکید کرد و گفت: امیدوارم نهادهای مربوطه داخلی در تعامل با سازمان های جهانی به پالایش قوانین قضایی بپردازند.

به گزارش ایرنا، پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه در همایش بین المللی استقلال حرفه وکالت و کانون های وکلای دادگستری از منظر بین المللی قرائت شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این پیام افزوده است: با توجه به تغییرات متوالی مصادیق و جزئیات فرهنگ ها، توجه به اقتضائات زمانی و مستحدثات در وکالت از ضرورت هاست که باید نو به نو بررسی و روزآمد شود.

متن کامل پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وکالت که فراتر از معنای لغوی، یک پایه بسیار مهم برای روشن کردن زوایای پرونده های قضایی می باشد، چنان اهمیتی دارد که همه ملت ها با هر نوع نگرش دینی و مذهبی به آن توجه می نمایند و شغل وکالت به عنوان مدافع از حق و قانون، یکی از شغل های فراگیر بین المللی در همه جوامع شناخته شده است.

نگاهی تاریخی به دعاوی گوناگون انسان ها از گذشته های دور تا امروز، نشان از همراهی پابه پای وکالت و وکلا با اتفاقات و اختلافات فردی و جمعی بشریت دارد.

با توجه به تغییرات متوالی مصادیق و جزئیات فرهنگ ها، توجه به اقتضائات زمانی و مستحدثات در وکالت از ضرورت هاست و خدا را شکر که مجامع بین المللی مربوطه نیز به آن توجه کرده اند و وکالت با همه سوابق کهن، به نیازهای تازه نیز پاسخ می دهد که البته باید نو به نو بررسی و روزآمد شود.

نکته دیگر در امر وکالت، تاکید بر حفظ استقلال وکلاست که این مهم نیز در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصوبه 1990 سازمان ملل متحد در هاوانا مدنظر بوده که استقلال کانون های وکلا و به تبع آن استقلال وکیل، جزو ذاتی و اساسی آن است.

در نگاه داخلی به این موضوع نیز انطباق نظام قضایی کشور با استانداردهای بین المللی و کارآیی و اثرگذاری آن در سطح جهان، مستلزم انطباق شرایط سیستم قضایی و وکالتی، با ضوابطی است که در دنیا پذیرفته شده است و امیدوارم نهادهای مربوطه داخلی، در تعامل با سازمان های جهانی مسئول، به پالایش قوانین قضایی خویش بپردازند.

البته عنایت به این نکته ظریف از ضرورت هاست که وکالت ریشه در شرع انور دارد و ذات احدیت آنجا که قصد داشته ارتباط عمیق و پرمسئولیت دو نفر را بیان کند، از کلمه «وکیل» استفاده فرموده است. همچنین در روایات اسلامی نیز آمده است که مستحب است اهل مروت در مرافعات از وکیل استفاده کنند، لذا در اینکه وکالت و وکیل مقوله ای شرعی و عقلی و مؤید به سنت رسول(ص) است، تردیدی نیست و نظام قضایی و حقوق اسلامی نیز از آغاز با آن الفت و آشنایی داشته و برگزاری همایش های بین المللی راهی برای شناخت نکات مثبت مباحث مربوط به وکالت در ملت های گوناگون و تسهیل کننده مسیر اقتباس است.

از میهمانانی که رنج سفر را بر خویش هموار کرده اند و از برگزارکنندگان این همایش بین المللی تشکر و قدردانی می نمایم و امیدوارم آنچه که مربوط به حق انسان هاست، مهم شمرده شود و شاهد آینده ای باشیم که در آن هیچ انسانی در دنیا احساس ظلم نکند که البته رضایت و نارضایتی دو مقوله حتمی در پرونده های قضایی و کارهای وکیلان است.

همایش یک روزه بین المللی استقلال حرفه ای وکالت و کانون وکلا با حضور سفرا و روسای کانون های وکلای کشورهای هلند، اتریش ، فرانسه و ترکیه و مقامات کانون بین المللی وکلا در سالن اصلی همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.
نظرات بینندگان