arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۱۷۰
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۳ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۴

پرواز ایران-آمریکا به کجا رسید؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: با توجه به بحث لغو تحریم‌های صنعت هواپیمایی ایران از سوی چند شرکت‌ هواپیماسازی مختلف در جهان، پیشنهاداتی به ایران ارائه شده است که تلاش می‌کنیم پس از بررسی دقیق آنها نسبت به استفاده از آن در ناوگان هوایی کشور اقدام کنیم.

محمد خداکرمی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که ناوگان هوایی ایران در سه عرصه مختلف نیاز به تغییر و تحول دارد، اظهار کرد: بحث نوسازی ناوگان چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی یکی از اصلی‌ترین اهداف ما را می‌سازد و در دیگر حوزه‌ها نیز باید با تنوع‌بخشی به ناوگان نسبت به استفاده بیشتر از فرودگاه‌های مناطق مختلف کشور برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به این‌که شرکت‌های مختلف خارجی برای حضور در ایران بسته‌های پیشنهادی تدوین کرده‌اند، اظهار کرد: این بسته‌ها چه در حوزه فروش هواپیما که می‌تواند به شکل‌های نقدی، اجاره‌ای و اجاره به شرط تملیک باشد و چه در عرصه فروش تجهیزات فرودگاهی و کمک‌ ناوبری به مراجع ذیربط ایرانی ارائه شده که پس از بررسی نتایج آن اعلام خواهد شد.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: در حوزه تعمیر و نگهداری هواپیما خوشبختانه شرکت‌های ایرانی نیز به توانایی بسیار مطلوبی رسیدند، اما در این عرصه پیشنهادات جدید بررسی می‌شود و در صورت نیاز تصمیماتی گرفته خواهد شد.

خداکرمی درباره‌ی برنامه‌ریزی برای پرواز شرکت‌های جدید خارجی به فرودگاه‌های ایران گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مذاکرات ما با چند کشور مطرح در این عرصه آغاز شده که در این بین می‌توان به آلمان، ایتالیا، اتریش و روسیه اشاره کرد. البته نام دیگر کشور‌ها نیز مطرح است اما بیشترین تعداد پرواز از سوی این کشور‌ها خواهد بود.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سوال که تا چه میزان امکان برقراری پرواز مستقیم ایران - آمریکا وجود دارد، گفت: ما از نظر تجهیزات فنی مشکلی برای برقراری این پروازها نداریم و حتی در حال حاضر در ناوگان ایران هواپیماهایی فعال هستند که می‌توانند بدون نیاز به توقف و سوخت‌گیری مجدد این مسیر را به شکلی مستقیم طی کند.

وی ادامه داد: البته برقرار شدن این پرواز نیاز به دریافت مجوز لازم از مراجع دیپلماتیک دارد تا در صورتی که آنها مجوز را صادر کنند، سازمان هواپیمایی نسبت به بررسی دیگر ابعاد موضوع پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

خداکرمی درباره‌ی آخرین وضعیت کمک به تامین نقدینگی شرکت‌های هواپیمایی برای خرید هواپیماهای جدید گفت: همانطور که پیش از این اعلام شده این عرصه در سال به حدود 1.5 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که این موضوع باید با کمک منابع دولتی و صندوق توسعه ملی پیگیری شود و با توجه به باز شدن فضای بازار‌های بین‌المللی بر صنعت هواپیمایی امید داریم مقدمات این تسهیلات فراهم شود.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری درباره‌ی آخرین وضعیت ارائه‌ی گزارش سقوط هواپیمای ایران 140 عنوان کرد: گزارش تکمیلی این سقوط از سوی مسوول اصلی بررسی سانحه در روزهای گذشته نهایی شده و با انجام پیگیری‌های لازم در هفته جاری به مراجع ذیربط ارائه می‌شود.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان