arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۲۳۱
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۸ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۴
یک نماینده تشریح کرد؛

بابک زنجانی سوم با یک حساب میلیارد دلاری در امارات!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سناریو جدید دولت برای پرداخت نکردن یارانه نقدی‌ یکی از مهم‌ترین مناقشات اقتصادی کشور پس از توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها، بازگشت دارایی‌های بلوکه شده ایران است که در این باره باید گفت، برآوردی که کشور‌های خارجی از میزان این بدهی دارند، با چیزی که در ‌کشور اعلام می‌شود، اختلاف فاحشی‌ دارد.
 
به گزارش تابناک، ادامه بررسی‌ها در‌باره میزان بدهی‌های ایران، باعث شد تا مسئولان کشور به دنبال حساب‌های مختلف بگردند و همین ‌‌باعث ظهور حساب‌های جدید و پدید آمدن بابک زنجانی‌های دیگر شد، به گونه‌ای که در روزهای اخیر، مشخص شده است، به غیر از بابک زنجانی، افراد دیگری نیز بوده اند که به حساب ایران نفت فروخته‌اند و پول‌های خود را در حساب‌های مختلفی که ارتباطی به بانک مرکزی نیز ندارد، نگهداری می‌کنند!
 
محمد‌رضا پور‌ابراهیمی در این باره می‌گوید: ما نیز دنبال اطلاعات موثق هستیم؛ اما این را می‌دانیم که در حوزه نفت، به دلیل اختیاراتش در سال‌های اخیر، این مجوز را داشت که برای افتتاح حساب، راساً اقدام کند، بدون آنکه بانک مرکزی در جریان باشد؛ بنابراین، امکان بروز تخلفات قطعا وجود دارد.
 
اما درباره اینکه چگونه می‌شود این اطلاعات را جمع‌بندی کرد، باید‌ جلسات مختلفی تشکیل شود. ما از وزیر نفت، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی ‌خواستم به دلیل اشرافشان به این موضوعات به مجلس بیایند و ریز مطالب را بگویند.
 
وی گفت: ما می‌دانیم که در زیر‌مجموعه وزارت نفت حساب‌هایی باز شده که مقرر بود، زیر نظر بانک مرکزی باشد؛ اما نه متعلق به بانک مرکزی؛ بنابراین، بخش مهمی از این اطلاعات در اختیار وزارت نفت است. هم‌اکنون ‌بانک مرکزی ادعا دارد‌ از برخی از آنها به کل بی اطلاع است، حال آنکه همه اطلاعات موجود باید شفاف‌سازی شوند.
 
این نماینده همچنین افزود:‌ برای نمونه، ما اطلاع پیدا کرده ایم که یک حساب سه میلیارد دلاری در امارات وجود دارد که مربوط به فروش‌های وزارت نفت می‌شود؛ این نشان می‌دهد ‌در این دولت هم مانند دولت قبل، از روش‌های نامتعارف برای خرید و فروش نفت استفاده شده است!
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما این را می‌دانیم که غیر از این حساب، حساب‌هایی خارج از سیستم بانک مرکزی در کشور‌های خارجی نیز وجود دارد که بیشتر آنها متعلق به وزارت نفت هستند که به روش‌های نامتعارف ایجاد شده اند؛ حال‌ اعداد چقدر است، اما نه می دانیم مقدار آن چقدر است و نه می دانیم، چقدر از این پول‌ها به ایران آمده، است!
 
پور‌ابراهیمی یادآور شد: برآورد ما این است، 29 میلیاردی که آقای سیف گفته، عددی‌ مبتنی بر اطلاعات بانک مرکزی است و شاید از یک جهت درست باشد؛ اما شاید اطلاعاتی که در اختیار وزارت نفت و وزیر سابق نفت است، ‌متفاوت با این باشد.
 
وی گفت: ما برای روشن شدن موضوع، ‌گزارش معکوسی آماده کرده‌ایم. اکنون اعدادی که آمریکایی‌ها برآورد کرده‌اند، چیزی حدود 80 تا 90 میلیارد دلار است‌ و بنا بر این برآورد، ایران می‌تواند از پول‌های بلوکه شده، 90 میلیارد دلار را وارد اقتصاد کشور کند.
 
وی اظهار داشت: ما به این استناد می کنیم، ولی برآورد ما نیز این است که این مبلغ (نزدیک‌ 90 میلیارد دلار) باید به چرخه اقتصاد کشور باز‌گردد؛ اما تأکید می‌کنم که باید گزارش‌ها را تکمیل کرد و پس از آن نظر قطعی را داد.
 
وی در پایان در‌باره 3 میلیارد دلار موجود در یکی از حساب‌ها نیز گفت: این نیز‌ نمونه‌‌ یکی از گزارش‌های وزارت نفت از فروش نفت به اماراتی‌ها‌ست. برآورد ما این است که اعداد دیگری نیز هستند، ولی اینکه آنها چه اعدادی ‌ـ آیا یک میلیارد دلار‌، 10 میلیارد دلار ـ‌ یا دست چه کسانی است، مشخص نبوده و هنوز معلوم نیست، بابک زنجانی سومی هست یا نه؛ معلوم نیست؛ اما بابک زنجانی‌ها در حال زیاد شدن هستند.
نظرات بینندگان