arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۲۵۳
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۲ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۴

گزارش‌ عراقچی‌ و‌ روانچی‌ از‌ سفر‌ هیات‌های‌ اروپایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روند بازرسی ها و دسترسی ها و نیز هیات های اروپایی گفتند که در نوبت سفر به تهران هستند.

به گزارش ایرنا از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ، در این جلسه عراقچی با تمرکز بر مباحث هسته ای و برجام به بعضی از مفاد برجام و تبعات آن اشاره کرد و گفت: در بررسی برجام و تبعات آن باید به صورت کلان به قضیه نگاه کرد یعنی باید بررسی شود که چه اتفاقی افتاد که 6 کشور قدرتمند جهان به این اندازه راغب برای مذاکره و همکاری با یک کشور به ظاهر متوسط یعنی ایران شدند.

وی یادآور شد: باید بررسی شود که چه اتفاقی افتاد این کشورها حاضر به دادن امتیازهای گسترده به ایران شدند. پاسخ این سوالات ساده است. ایران به یک قدرت مهم تبدیل شده و کشوری با ثبات در منطقه ای بی ثبات است. ایران به لحاظ قدرت دفاعی همه را در به کارگیری راهکار نظامی علیه خود ناامید کرده است.

مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای در مورد تحریم ها گفت: بعد از طی شدن مراحل قانونی برجام در کشورهای ذیربط نوبت به روز انجام توافق می رسد. در این روز طرف ها اقدامات خود را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که اقدامات دو طرف به لحاظ فنی نمی تواند همزمان انجام شود به عنوان مثال اقداماتی که ما باید انجام دهیم به زمان زیادی نیاز دارد اما لغو یا توقف و یا تعلیق تحریم ها را فورا می شود انجام داد.

عراقچی با طرح این سوال که چگونه می توان این دو اقدام را همزمان کرد؟ توضیح داد: در روز توافق، اتحادیه اروپا و آمریکا تعهدات خود را برای لغو و یا تعلیق و یا توقیف آماده خواهند کرد اما این تعهد بعد از اجرایی شدن تعهدات ایران انجام خواهد شد. این فرمول توافق وین برای متناظر بودن اقدامات طرفین است.

وی در مورد موضوع بازرسی ها و دسترسی گفت: قرار بود ما هیچ بازرسی یا دسترسی غیرمتعارف را نپذیریم که اکنون این نیت حاصل شده است. مکانیزم پیچیده و البته مدیریت شده ای برای بازرسی ها و دسترسی ها تدوین شده است که به هیچ وجه مصالح نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. این مکانیزم با مشورت مقامات نظامی و امنیتی کشور انتخاب شده و آن ها این مکانیزم را تایید کردند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در مورد اصطلاح «نتیجه گیری گسترده تر» که در بحث بازرسی آژانس آمده است باید گفت منظور، جمع بندی کلی آژانس در خصوص فقدان فعالیت های هسته ای اعلام نشده از سوی ایران است. این مهم در نهایت به «گواهی آژانس» درخصوص فعالیت های هسته ای ایران می انجامد.

عراقچی در مورد بازگشت پذیری تحریم ها طبق ماده 12 قطعنامه 2231 گفت: در این رابطه باید 4 مرحله طی شود تا چنین اتفاقی رخ دهد که مراحل آن به ترتیب تشکیل کمیسیون مشترک، اجلاس وزرای خارجه، اجلاس شورای مشورتی و جلسه شورای امنیت است. بنابراین با این فرض که این مراحل طی شود بازگشت پذیری برای همه اعضا از جمله ایران اتفاق می افتد. در صورت بازگشت تحریم ها ایران هم همکاری های خود را با آژانس قطع خواهد کرد و فعالیت های هسته ای را با سرعت بالا از سر خواهد گرفت.

** روانچی: آلمان در طول مذاکرات موضعی منعطف داشت

در ادامه این جلسه مجید تخت روانچی در ارائه گزارشی از سفر هیات تجاری و اقتصادی آلمان به کشورمان، این هیات را بزرگترین هیات تجاری و اقتصادی آلمان در طی سال های اخیر دانست و گفت که اهداف این سفر ارزیابی زمینه های همکاری اقتصادی و تجاری با ایران است.

وی گقت: در سیستم حکومتی آلمان وزیر اقتصاد از جایگاه برجسته ای و حتی بالاتر از وزیر امور خارجه قرار دارد که علت آن جایگاه اقتصاد در کشور آلمان است.

معاون وزیرخارجه آلمان را از شرکای سنتی و تجاری اقتصادی ایران عنوان کرد و گفت: آلمان در جریان مذاکرات هسته ای موضع انعطاف پذیر و مناسبی نسبت به ایران داشته است. قبل از سفر وزیر اقتصاد به آلمان لابی های صهیونیستی برای جلوگیری از این سفر انجام شد.

تخت روانچی تشکیل کمیسیون اقتصادی مشترک، نشست اتاق بازرگانی دو کشور، رفع توقیف از تجهیزات خریداری شده صنعت نفت ایران و همکاری در صنعت خودرو که به تبع آن بازار خودرو ایران از انحصار فرانسه می شود را به عنوان مهم ترین توافق رخ داده در جریان سفر هیات آلمانی به کشورمان عنوان کرد.

وی همچنین با بیان اینکه بعد از این سفر قرار است مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزرای خارجه فرانسه و ایتالیا، رییس جمهور اتریش و ... به ایران بیایند تاکید کرد که هیچ کدام از این دیدارها به معنای کم رنگ شدن جمهوری اسلامی با دوستان و شرکای قدیمی خود نخواهد بود.

نظرات بینندگان