arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۶ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

ایران آماده صادرات گاز به عراق شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با تشریح مهمترین برنامه های صادرات گاز ایران در پسا تحریم از احتمال مشارکت با عمان به منظور تولید و فروش LNG خبر داد.

به گزارش مهر، علیرضا کاملی در تشریح مهمترین برنامه‌های افزایش صادرات گاز طبیعی ایران پس از لغو تحریم‌ها، گفت: عراق، کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس و افغانستان از مهمترین برنامه‌های گازی ایران است.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اعلام اینکه قطعا عراق و عمان دو مقصد جدید صادرات گاز ایران خواند بود، تصریح کرد: پس از صادرات گاز به ترکیه به زودی گاز ایران به عراق و عمان هم صادر خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون آخرین مراحل ساخت و راه اندازی خطوط لوله انتقال گاز ایران به عراق در داخل کشور در حال انجام است، اظهار داشت: توجه به تکمیل خط لوله گاز رسانی به این کشور، در حال حاضر منتظر تامین شرایط امنیتی در این کشور همسایه هستیم و ۹۹ درصد کارهای اجرایی این پروژه پایان یافته و به زودی به مرحله اجرایی درخواهد امد.

کاملی با بیان اینکه در کنار صادرات گاز ایران از غرب کشور به بغداد، قرارداد گازرسانی به استان بصره عراق هم تهیه و تدوین شده است، بیان کرد: به محض امضای این قرارداد، عملیات اجرایی آن در یک سال به پایان می رسد و امکان صادرات گاز به جنوب عراق هم فراهم می شود.

وی همچنین از قریب الوقوع بودن قرارداد مطالعات مهندسی پایه و مساحی دریایی صادرات گاز به عمان خبر داد و افزود: این قرارداد به صورت سه جانبه بین ایران و پیمانکار ایرانی و طرف عمانی به امضا می رسد و بعد از امضا، مطالعات طرح تا ۶ ماه انجام و متعاقب آن پیمانکاری اجرای خط لوله به مناقصه گذاشته می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با یادآوری اینکه یکی از اهداف گاز رسانی به عمان، استفاده از ظرفیت خالی پالایشگاه های گاز آن کشور برای تهیه و صادرات LNG است، تاکید کرد: ایران و عمان بر روی برخی از مسائل قراردادی به توافق رسیده اند.

این مقام مسئول همچنین از مذاکرات مقدماتی برای صادرات گاز به افغانستان خبر داد و تبیین کرد: افغانستان بازار گسترده ای نیست و باید با انجام مطالعات اولیه، امکان صادرات گاز به این کشور را بررسی کرد چرا که گاز رسانی از طریق خط لوله، نیازمند بازار بزرگ و گسترده است.

کاملی با اشاره به اینکه بازار اروپا و آمریکا به علت مسافت طولانی با شبکه گاز ایران، اولویت صادرات گاز ایران نیستند، خاطرنشان کرد: برای گاز رسانی به اروپا باید خطوط لوله ۲ تا ۴ هزار کیلومتر احداث کرد اما کشورهای همسایه با احداث خطی ۲۰۰ کیلومتری می‌توانند به مقصد صادرات گاز ایران تبدیل شوند ضمن اینکه قیمت گاز در بازار خاورمیانه و آسیا بالاتر از اروپا است.
نظرات بینندگان