arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۸۵۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۲۰ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۴

علت مسموميت اخير زائران عرب‌ در مشهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مصرف آبمیوه در خارج از هتل علت مسمومیت اخیر زائران عرب‌ در مشهد اعلام شد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ ای مرکز بهداشت خراسان‌ رضوی گفت: نتیجه تحقیقات و نمونه‌گیری‌ ها از آب و مواد غذایی که زائران هتلی در مشهد مصرف کرده اند، مشخص کرد مسمومیت این افراد از آبمیوه مصرفی خارج از محل اقامتشان بوده است افزون بر این که تعدادی از این مسافران مسموم شده از غذای رستوران‌ های بیرون از هتل نیز استفاده کرده بودند.

علی حسنی افزود: چند نفر از زائران عرب زبان به علت آبمیوه مصرفی در بیرون از هتل دچار مسمومیت جزئی شدند که البته با توجه به گرمای هوا، این نوع اتفاقات عادی و ممکن است برای هر کسی پیش آید و چهار نفر از این افراد که با علائم تهوع، سردرد و تب به درمانگاه شهید رجایی مراجعه کرده بودند با بستری شدن به مدت یک شب در بیمارستان و بقیه با درمان سرپایی بهبود یافتند و مرخص شدند.

او با اشاره به چگونگی روی دادن این مسمومیت گفت: در روز 30 تیر در یکی از هتل‌ های مشهد که حدود 400 نفر در آن اقامت داشتند و همه آنها طبق بررسی‌ های صورت گرفته صبحانه را در هتل محل استقرار خود صرف کردند، 32 نفر با علائم مسمومیت به مراکز درمانی در مشهد مراجعه کردند.

محمدحسن واحدی، معاون امور هماهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه برخورد لازم با افراد دخیل در این حادثه انجام شده است مسمومیت جزئی را غیرعمدی، نتیجه یک سهل‌ انگاری و استفاده از آبمیوه در خارج از هتل و تأثیر گرمای هوا دانست.

این در حالی است که یک مقام آگاه در علوم پزشکی مشهد امروز به خبرنگار ما گفت: علت اصلی مسمومیت این زائران مصرف کردن سوسیس و کالباس در وعده صبحانه در هتل بوده است.

از این 32 زائر که با علائم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند 24 نفر خانم و هشت نفر آقا بودند، 14 نفر از این زائران از کشور عربستان سعودی، 9 نفر از کویت، سه نفر از کشور بحرین و بقیه ایران بودند که محدوده سنی آن‌ ها بین 26 تا 40 سال است.
نظرات بینندگان