arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۷۹۱۳
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۱ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۴

رسانه ملی و فدراسيون فوتبال به توافق رسیدند/پولی پرداخت نمی شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
صدا و سيما و فدراسيون فوتبال در آستانه مسابقات ليگ برتر، تفاهمنامه پرداخت حق پخش مسابقات تلويزيونی فوتبال را امضا كردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پی برگزاری نشست مشترك قائم مقام رئیس صدا‌و‌سیما در امور فناوری و رسانه‌های نوین و رئیس فدراسیون فوتبال، تفاهم‌نامه همكاری میان رسانه‌ ملی و این فدراسیون منعقد شد.

روابط عمومي رسانه ملي در خبری اعلام کرد در این تفاهم‌نامه، طرفین بر سر همكاری بین سازمان صداوسیما و فدراسیون فوتبال در طرح IPTV به‌ عنوان راه حل جایگزین پرداخت حق پخش تلویزیونی به توافق رسیدند و براساس این توافق، فدراسیون فوتبال متعهد ‌می‌شود كه نسبت به پرداخت حق پخش تلویزیونی ادعایی مطرح نكند و در قبال آن، سازمان صداوسیما متعهد می‌شود كه ساز و كار لازم برای امكان مشاركت فدراسیون فوتبال در تأمین محتوای خدمات IPTV را كه منجر به كسب در‌آمد بر اساس ضوابط مربوطه برای فدراسیون فوتبال می‌شود، تأمین كند.

متن این تفاهم نامه به شرح زیر است:

با استعانت از درگاه ایزد منان، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با درك شرایط، تنگناهای مالی و محدودیت های قانونی سازمان صدا و سیما در خصوص پرداخت حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال از یك طرف و لزوم تأمین هزینه های فوتبال كشور اعم از تیم های ملی، باشگاهی و پایه جهت ارتقای سطح فوتبال كشور از طرف دیگر و با در نظر گرفتن پیدایش فناوری های نوین رسانه ملی (تلویزیون تعاملی IPTV) در موارد زیر تفاهم كردند:

۱- همكاری بین سازمان صدا و سیما و فدراسیون فوتبال در طرح IPTV به عنوان راه حل جایگزین پرداخت حق پخش تلویزیونی، به توافق طرفین رسید.

بر اساس این توافق، فدراسیون فوتبال متعهد می شود در باره پرداخت حق پخش تلویزیونی ادعایی را مطرح نكند و در قبال آن سازمان صدا و سیما متعهد می شود ساز و كار لازم برای امكان مشاركت فدراسیون فوتبال در تأمین محتوای خدمات IPTV را كه منجر به كسب درآمد بر اساس ضوابط مربوطه برای فدراسیون فوتبال خواهد شد تأمین كند.

آی پی تی وی (IPTV) سامانه ای است كه در آن با استفاده از پروتكل اینترنت (IP) روی یك زیر ساخت شبكه با پهنای باند وسیع، برنامه های تلویزیونی به صورت دیجیتال ارائه می‌شود.

برخی از استفاده كنندگان، خدمات IPTV را در كنار سرویس‌های ویدئویی درخواستی یا سرویس‌های دیگری مانند دسترسی به اینترنت و تلفن پروتكل اینترنت (VOIP) دریافت می‌كنند.

به صورت معمول IPTV روی شبكه های اختصاصی با پهنای باند وسیع قابل ارائه است كه تفاوت زیادی با تلویزیون های اینترنتی كه بعدا پا به عرصه گذاشتند و غالبا بر دو نوع تلویزیون تحت وب (Web TV) و OTT شناخته می شوند دارد.

هر چند OTT بعدها پا به عرصه گذاشت و از نظر فنی برتری های زیادی نسبت به IPTV داشته، لیكن به علت استفاده از پهنای باند اینترنت و بهره نداشتن از شبكه اختصاصی هنوز فاصله زیادی تا IPTV دارد.

با استفاده از این سیستم، كاربران با پرداخت هزینه ای برای شارژ،برنامه های دلخواه خود را دریافت می كنند.

به گزارش مهر، مساله پرداخت مالی از سوی تلویزیون به ازای پخش مسابقات فوتبال مدت ها است محل مناقشه بین این دو نهاد است و در مقاطع حساس مسابقات فوتبال، بحث تا پخش نکردن این رقابت ها پیش رفته است.

نظرات بینندگان