arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۰۱۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۸ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۴

ویکی لیکس: سعد الحریری معتاد است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سایت ویکی لیکس از سندی پرده برداشت که نشان می دهد سعد الحریری رییس حزب المستقبل و یکی از عناصر مهم جریان 14 مارس، اعتیاد به مواد مخدر دارد و همین مساله باعث اضطراب های فکری و عدم تمرکز دائمی وی می شود.

از بیروت، بسیاری از روزنامه ها و سایت های خبری لبنانی و غربی متن سندی را به نقل از سایت ویکی لیکس منتشر کردند که در تاریخ ششم جولای 2006 در بیروت به شماره 06BEIRUT2291 از طرف جفری فیلتمن سفیر وقت آمریکا ارسال شده و در آن به موضوع مهمانی شام میشل الخوری رییس بانک مرکزی لبنان پرداخته شده است.

بر اساس این سند، الحریری اعتیاد به مواد مخدر دارد و در مهمانی شامی که با حضور الحریری و مروان حماده وزیر ارتباطات وقت و فواد سینیوره نخست وزیر سابق و معاون وی محمد شطح برگزار شد، میشل خوری درباره کمبودهایی در خانواده حریری و ضعف شخصیت سعد الحریری به سبب اعتیاد وی به مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

حاضران در بخش دیگری از صحبت های خود مسئولیت شکست در برابر میشل عون رییس فراکسیون تغییر و اصلاح را مدیریت بد جناح 14 مارس به طور عام و خانواده الحریری به شکل خاص دانستند. به گفته فیلتمن، شرکت کنندگان در جلسه در خصوص نابسامانی روابط فیما بین سعد الحریری و سینیوره اتفاق نظر داشتند.

وی می افزاید: الحریری مسئولیت ها و تعهداتی در سطح مسئولیت های پدر مرحومش بر عهده دارد اما تنها دارایی که از پدرش به ارث برده، بخشی از ثروت هنگفت وی می باشد که بعد از ترور رفیق الحریری بین ورثه اش تقسیم شد.

فیلتمن همچنین به بخل و خساست نازک الحریری زن پدر سعد الحریری اشاره می کند که اعتنایی به خواسته های جریان المستقبل و هم حزبی های جناح 14 مارس نمی کند.

این سند افزوده است: میشل خوری در گفتگوی دو نفره ای که با سفیر داشت ابراز نگرانی کرده که اعتیاد سعد الحریری باعث ایجاد مشکل در اداره امور توسط وی شود.

میشل خوری اظهار داشت که سعد الحریری زمان تحصیل در دانشگاه جورج تاون اعتیاد به مواد مخدر پیدا کرده تا جایی که این مساله تاثیر منفی بر تحصیل وی به جا گذاشته است. وی افزود که نمی داند الحریری موفق به ترک اعتیاد خود شده یا نه.

فیلتمن با توجه به گفته های الخوری عنوان داشت که اگر این مساله درست باشد می تواند جواب مناسبی در مورد برخی ویژگی های شخصیتی سعد الحریری باشد، از جمله ناتوانی وی در تمرکز طولانی و نداشتن توجه کافی در نشست هایی که قبلا با وی داشتیم.

فیلتمن در پایان این سند به نکات دیگری نیز اشاره کرده است از جمله اینکه: تغییر افکار عمومی مسیحی ها علیه جناح 14 مارس بدون هیچ گونه منطقی صورت می گیرد.. عون می تواند با حزب الله ائتلاف کند و در عین حال بخشی از مسیحی ها و به احتمال زیاد نماینده اکثریت آنها باشد، چرا که وی فعالیت بیشتری در دفاع از منافع این طائفه از خود نشان می دهد. این در حالی است که مسیحیان همراه جناح 14 مارس به عنوان خائن و دروغگو شناخته می شوند.

در پایان این سند آمده است: الحریری و دولت سینیوره و 14 مارس همواره باعث افزایش نگرانی های مسیحی ها هستند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان