arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۱۱۱
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۳ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۴

آهنی: ایرانیان از توافق هسته‌ای به خوبی استقبال کرده‌اند ولی ...

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سفیر کشورمان در فرانسه گفت: شرکت‌های فرانسوی که قبلا در بازار 80 میلیونی ایران فعال بودند به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپایی، تحریم های سازمان ملل ، تحریم های یک جانبه آمریکا و همچنین تحریم‌های فرا سرزمینی آنها از ادامه این فعالیت‌ها محروم شده بودند.

علی آهنی در گفت‌وگو با سایت فرانسوی اوپینیون انتر ناسیونال ارزیابی خود از توافق هسته ای را این گونه تشریح کرد که حداقل از دو سال پیش درباره این توافق نامه مذاکره جدی می شد و متاسفانه آن هم روی موضوعی که از 12 سال پیش به این طرف بسیار سیاسی شده بود و به خاطر سیاسی شدن موفق نمی شدیم به تفاهمی در این زمینه برسیم.

وی ادامه داد: ولی خوشبختانه با حسن نیت دو طرف موفق شدیم به توافقی تاریخی برای همه دست یابیم ،برای دنیای دیپلماتیک و هر دو طرف این خبر خوبی بود. این برای اولین بار در جهان بود که کشوری توانست از زیر بار تحریم هایی که ناعادلانه و به طور غیر قانونی و براساس فصل هفتم منشور ملل متحد به آن تحمیل شده بود خارج شود، نه براساس اعمال زور، بلکه از طریق مذاکره سیاسی و این یک رخداد تاریخی بود که در دنیا نیز مورد استقبال قرار گرفت.

سفیر کشورمان در فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا امروز فکر می‌کنید که اعتماد بازگشته است ؟ خاطرنشان کرد: موضوع اعتماد برپایه اظهارات نیست بلکه باید مبتنی بر عمل باشد. مسلما تحقق این امر وقت می برد که البته شروع شده است و می تواند زمینه را آماده کند که به آن برسیم. مسلما نحوه اجرای این توافق می‌تواند معیاری باشد برای اینکه بدانیم تا چه سطحی می توان اعتماد داشت ؟ بنابراین باید صبر کرد و مراحل مختلف این روند را با دقت نظارت ودنبال کرد. رعایت تعهدات توسط دو طرف از عوامل اساسی و مهم توافق است .

آهنی در رابطه با اینکه ایران روی کدام بخش بیشترین امتیاز را داد گفت: در خصوص این توافق و وقتی به طور کلی مذاکره ای صورت می گیرد که توافقی انجام شود، هر طرف خواسته های خود را دارد که مسلما این درخواست ها می توانند به نوعی از خواسته های طرف دیگر متفاوت بوده و فاصله داشته باشد. آنچه مهم است این است که حسن نیت وجود داشته باشد و برای رسیدن به تفاهمی عزتمندانه مذاکره شود و در این صورت کاملا روشن است که هر طرف باید گام‌های خود را بردارد تا این فاصله ها کمتر شوند تا به توافقی که برای هر دو طرف قابل قبول باشد برسند و این طبیعی است که مسلما برای رسیدن به این توافق هرکس باید درباره خواسته ها و شرایطش انعطاف داشته باشد تا در نهایت بتوان به یک فرمول و یک متن قابل پذیرش دو طرف دست یافت.

وی گام‌های برداشته شده توسط ایران برای دستیابی به توافق را این طور تشریح کرد که مسلما، ما یک عضو مسئولیت پذیر آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم. هر عضو دارای تعهداتی در زمینه صیانت از دستاوردهای خود و همچنین پیمان منع اشاعه ( ان پی تی ) است. بسیار جدی هستیم که تعهدات خودمان را مراعات کنیم. براساس این توافق، پیش بینی شده بود که اجرای مفاد توافقنامه الحاقی به صورت دو فاکتور که توسط ایران پذیرفته شده بود انجام گیرد و قبلا هم به صورت دو فاکتور و برای مدتی توسط ایران اجرا شده بود ولی متاسفانه در آن زمان با رفتار غیرقابل پذیرش 1+5 و کشورهای غربی مواجه شده بودیم و در برابر تحمیل تحریم‌هایی غیر منطقی قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: لذا مجلس دولت ایران را مجبور کرد اجرای آن پروتکل را متوقف کند که در آن زمان دسترسی گسترده تری را به آژانس و بازرسین آن برای بررسی تاسیسات هسته ای ما می داد. از این زمان به بعد و بعد از توافق، روزی که ما به زمان اجرای توافق می رسیم، کاملا مسئولانه رفتار می کنیم و با رعایت تعهداتمان، به آنچه که برای این روند و اجرای درست توافق لازم است، خواهیم رسید.

آهنی همچنین در توضیحی در مورد واکنش طیف های سیاسی ایران در برابر توافق هسته ای تاکید کرد: در خصوص اعتماد به برخی کشورهای غربی و به خصوص آمریکایی ها در نزد نخبگان و جریان های سیاسی ایران همواره نوعی بدبینی وجود دارد. مسلما قبل از رسیدن به این توافق، نگرانی های متعددی و همچنین سوالاتی و حتی فشارهایی روی آقای ظریف و همکارانش وجود داشت که هشدار می داد که مراقب باشند که عقب نشینی نکنند تا به حقوق مشروع مردم ایران احترام بگذارند و تلاش جدی بکنند تا این حقوق تامین شود. بعد از رسیدن به این توافق براساس روندی که پیش بینی شده ، نقش مجلس در ایران بسیار مهم است و آنها حق دارند بر اجرای این توافق نظارت کنند. اگر طرف دیگر این توافق را بخوبی اجرا کند و به تعهداتش عمل کند، می توان خوشبین بود که به نتیجه برسیم. ولی مسلما همواره دغدغه وجود دارد. ولی به طور کلی می توانم بگویم که طبقات سیاسی و افکار عمومی مردم ایران، از این توافق بخوبی استقبال کرده اند ولی با تحفظ های خاص خود و این بستگی دارد که طرف دیگر چگونه عمل می کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مطرح شده مبنی بر اینکه"شما درباره رفتار فرانسه در این پرونده چه فکر می کنید و فصل جدید روابط بین کشور شما و فرانسه چه خواهد بود" ؟ گفت: شما می دانید که موضعی که اشاره شد به عنوان موضع فرانسه، ظاهرا سختگیرانه تر از بقیه بود که در مواردی هم آزار دهنده بود، ولی دولت فرانسه و به طور خاص آقای فابیوس، همواره روی این مبنا اصرار می کردند که "ظرفیت هسته ای صلح آمیز و غیر نظامی ایران، بله ... بمب اتمی نه ." این دقیقا همان مبنایی است که ما هم به آن باور داریم و با آن موافقیم. ما هم چیز دیگری را نمی خواستیم. آنها روی رسیدن به یک توافق محکم اصرار می کردند و اینکه توافق بخوبی رعایت شود و قابل اعتماد باشد. خوشبختانه ما به این توافق رسیدیم. مسلما فرانسه و به خصوص آقای فابیوس در رسیدن به این توافق مشارکت کردند. آنچه مسلم است این که در میان گروه 1+5 فرانسه نقش خود را داشت و بدون مشارکت فرانسه نمی توانستیم به این توافق برسیم.

سفیر ایران در فرانسه ادامه داد: خوشبختانه ما در این مرحله قرار داریم. آقای فابیوس قبلا هم گفته بود که بعد از توافق به ایران سفر خواهد کرد و الان هم همینطور شده است. بعد از توافق، وی اعلام آمادگی کرد که به دنبال دعوت آقای ظریف وزیر امورخارجه ایران، به تهران برود و ما هم تاریخ را برای 29 ژوییه که شما به آن اشاره کردید تنظیم کردیم بعد از دوازده سال شاهد سفر رسمی وزیر امورخارجه فرانسه به ایران هستیم که اجازه می دهد درها را باز کنیم و زمینه را برای شکوفایی ابعاد مختلف روابط مان که متاسفانه تحت تاثیر مسایل سالهای گذشته قرار گرفته بود آماده کنیم.

آهنی بخش دیگری از صحبت های خود را به موضوع چگونگی بازگشت شرکت های فرانسوی به بازار اقتصادی ایران اختصاص داد و خاطر نشان کرد: در خصوص فضای سیاسی می توانم به شما بگویم که ما در حال آماده سازی این فضا هستیم و این فضا می تواند به شرکت های فرانسوی اجازه دهد که برگردند. آنها واقعا شرکت های فرانسوی را مجازات کردند. زیرا حتی در زمان توافق اولیه در ژنو، شرکت های خودشان در بازار ایران فعال بودند ولی تلاش می کردند که حرکت شرکت های فرانسوی را بلوکه کنند. از سوی دیگر شرکت های فرانسوی با وضعیت دیگری مواجه بودند و آن قفل بودن سیستم بانکی در فرانسه بود. به خاطر احتیاط و به خاطر ترس شان و ماجرایی که سر بانک " ب ان پ پاری با" درست شد. بنابراین از حضور این شرکت های علاقه‌مند به کار در بازار ایران، استقبال می شود.

وی گفت: باید دانست که به دلیل غیبت این شرکت ها در بازار ایران، آنها با رقبای قوی مواجه هستند و باید اقدامات بسیار قوی انجام دهند تا غیبت شان را جبران کنند و به علاوه شرایط رقابتی که آنان پیشنهاد می کنند می تواند نقش مهمی ایفا کند زیرا رقبای آنان با پیشنهادهای متعدد در بازار حاضر هستند و لذا اگر بتوانند پیشنهادهای رقابتی تری در مقایسه با رقبا ارائه دهند، ما هم تلاش کرده ایم فضای سیاسی را آماده کنیم و به علاوه مشکل بزرگی که در برابر شرکت های فرانسوی وجود دارد همان مشکلات بانکی است. بانک های فرانسوی، وزارت اقتصاد و خزانه داری و همچنین وزارت امورخارجه، باید کمک کنند و بانک های فرانسوی را تشویق کنند که به خوبی آماده باشند و به پاسخ های شرکت های فرانسوی جواب بدهند و در این مورد من خوشبین هستم که شرکت های فرانسوی که مسلما هم در برخی زمینه ها توانمند هستند، خواهند توانست سهم و جایگاه خود را در بازار ایران داشته باشند. به خصوص که برخی از شرکت های فرانسوی قبلا در ایران حضور داشته اند و از خودشان کارنامه مثبتی از حضورشان در بازار ایران به جای گذاشته اند و این می تواند یک عامل مزیت و مثبت نه تنها برای این شرکت ها بلکه برای بقیه شرکت های فرانسوی علاقه مند به حضور در آنجا باشد.

وی در پایان تاکید کرد: مردم فرانسه در افکارعمومی ما مردمی با فرهنگ هستند که به غرور ملی شان و به استقلال سیاسی شان شناخته می شوند و ما همواره امیدواریم که فرانسه بتواند نقش شایسته ای را که در شان و منزلت مردم فرانسه باشد ایفا کند .
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان