arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۲۲۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۱ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

اعزام رایزنان بازرگانی ایران به 8 کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: تا پایان ماه جاری و حداکثر در هفته اول شهریور ماه، رایزنان بازرگانی ایران به ایتالیا، امارات، الجزایر، کنیا، اقلیم کردستان عراق، شانگهای چین، ویتنام و عمان اعزام می‌شوند که تعداد کشورهای دارای رایزن بازرگانی به 20 مورد خواهد رسید.

رضا عباسقلی در گفت‌و‌گو با  ایسنا، با بیان اینکه براساس مجوز سال 1388 هیات دولت می‌توانیم 30 پست رایزنی در 30 کشور داشته باشیم، اظهار کرد: در حال حاضر در 12 کشور شامل آذربایجان، عراق، ارمنستان، ترکیه، چین، افغانستان، پاکستان، ونزوئلا، لبنان، قزاقستان، هندوستان و آفریقای جنوبی رایزنان ایران مستقر هستند.

وی افزود: در استان هرات افغانستان، بصره عراق، آستاراخان روسیه، بلاروس و نیجریه، رایزنان ایران معرفی شدند و اقدامات لازم در وزارت امور خارجه در این زمینه در حال انجام است.

مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در روسیه و ترکمنستان هم به زودی رایزنان مربوطه انتخاب و برای انجام کارهای اداری به وزارت امور خارجه اعلام می‌شوند که با این حساب در مجموع در 27 کشور رایزن خواهیم داشت.

ایجاد نمایندگی در 2 کشور اروپایی جدید
مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه با توجه به موضوعات مربوط به توافقات هسته‌ای تصور می‌کنیم باید نوع نگاهمان به اروپا نسبت به زمان تحریم متفاوت باشد، بیان کرد: در برنامه داریم با دو دفتر در اروپا ارتباط برقرار کنیم که هنوز کشورهای مربوطه در این زمینه مشخص نشده‌اند. البته در ایتالیا پست رایزنی داشتیم و تصور می‌کنیم در دو کشور دیگر اروپا نیز بتوانیم فعالیت کنیم.

گرفتن ویزا، مهم‌ترین مشکل رایزنان در زمان تحریم
وی درباره بزرگ‌ترین مشکلات رایزنان در زمان تحریم توضیح داد: رایزنان در زمان ملاقات با بخش خصوصی و دولتی کشورها آنها را برای سرمایه‌گذاری و تولیدات مشترک ترغیب ‌کرده و قرار ملاقات می گذاشتند اما آنچه باعث می‌شد آنها حضور پیدا نکنند، شرایط سیاسی حاکم بر روابط ما با اتحادیه اروپا و آمریکا یا خود این کشورها بود.

عباسقلی از دیگر مشکلات را بحث نقل و انتقال پول از طریق حساب‌های بانکی دانست و افزود: به دلیل مشکلات انتقال پول، رایزنان نمی‌توانستند راهی پیدا کنند که سرمایه‌گذاری داشته باشند و از طرفی تبلیغات منفی برای سرمایه‌گذاری و حضور در ایران وجود داشت.

وی یکی‌دیگر از مشکلات رایزنان را بحث ویزا عنوان و اظهار کرد: زمانی که رایزنان می‌خواستند تجار را برای حضور در نمایشگاه‌ها به صورت هیات‌های تجاری به کشورهای مربوطه ببرند برای گرفتن ویزا با مشکل مواجه می شدند که امیدواریم با توافقات هسته ای این مشکلات حل شود.
نظرات بینندگان