arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۴۱۵
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

این قبر را دو طبقه نکنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خانواده‌ی پدر مرمت نوین ایران، نسبت به احتمال دو طبقه شدن قبر مرحوم دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی در قطعه هنرمندان اعتراض کرد.

از اوایل امسال و با تکمیل شدن قبرهای در نظر گرفته در قطعه‌ هنرمندان و به دنبال برخی از درخواست‌ها برای دفن هنرمندان تازه متوفی در این قطعه، یکی از تنها راه‌حل‌هایی که به نظر مدیریت شهری رسید، دو طبقه کردن قبرهای این قطعه بود.

این اتفاق تا کنون با اعتراض‌هایی روبه‌رو شده است و برخی از خانواده‌ها با این اقدام مخالفت کرده‌اند، البته تا کنون و براساس صحبت‌های مطرح شده از سوی شهرداری تهران، در صورت موافقت وزارت ارشاد و خانواده‌ی نخستین فرد دفن شده در قبر، قبور دو طبقه می‌شوند، این در حالی است که اعضای خانواده‌ی پدر مرمت ایران، نسبت به احتمال بروز این اتفاق ابراز نگرانی می‌کنند.

فرزاد آیت‌الله‌زاده شیرازی، فرزند دکتر باقر آیت‌الله زاده‌ی شیرازی در این زمینه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: پنج‌شنبه گذشته بر سر قبر پدر رفتیم، آن‌جا متوجه شدیم سنگ قبر یکی از هنرمندان نزدیک به قبر پدر را برداشته‌اند و با دو طبقه کردن قبر، یک نفر دیگر را نیز در آن قبر دفن کرده‌اند،‌ اما حتی هنوز سنگ قبر را سر جای خود نگذاشته بودند!

او تأکید می‌کند: همه‌ اعضای خانواده نسبت به احتمال بروز این اتفاق و نبش قبر و دو طبقه کردن آن نگران هستیم، چون حدس می‌زنیم به زودی این اتفاق برای قبر پدرمان بیفتد، باید وزارت ارشاد در این زمینه دستور خاصی بدهد تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

وی اظهار می‌کند: فکر می‌کنیم چنین اقدامی بی‌احترامی به شخصیت مفاخر و هنرمندانی است که در این قطعه دفن هستند، باید در این قطعه از این گونه مسائل جلوگیری شود.

مهدی حجت، بنیان‌گذار سازمان میراث فرهنگی و یکی از نزدیک‌ترین دوستان مرحوم باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا بیان می‌کند: معتقدم نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند، چون این اتفاق مستلزم آن است که کسانی که پیش از این در هر کدام از قبور یک طبقه دفن شده‌اند، نبش قبر شوند و با گود کردن قبر، هر کدام را برای دفن دو نفر آماده کنند.

او با تاکید بر این‌که از نظر شرعی چنین کاری امکانپذیر نیست،‌ ادامه می‌دهد: حتی اگر اعضای خانواده و خود متوفی هم نسبت به این اقدام رضایت داشته باشد، اما نبش قبر از نظر شرعی امکان‌پذیر نیست.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید می‌کند: نباید با قبور بزرگان و هنرمندان این کار را انجام دهند، این یک کار اشتباه است.

سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز نسبت به اعتراض خانواده‌ی مرحوم دکتر باقر آیت‌الله زاده‌ی شیرازی یک پیشنهاد می‌دهد.

او می‌گوید: اگر بتوانیم قطعه‌ی هنرمندان را به دلیل دفن تعداد زیادی از هنرمندان و سرشناسان ایرانی در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم، دیگر امکان دخل و تصرف در این قطعه وجود ندارد و شهرداری نمی‌تواند این‌کار را انجام دهد.

به گزارش ایسنا، احمد مسجد جامعی در اردیبهشت امسال و پس از مطرح شدن طبقاتی شدن قبور هنرمندان واکنش نشان داد و با بیان اینکه این طرح تنها در شرایط اضطرار قابل قبول است، گفت: اگر بشود راه دیگری پیدا کرد، بهتر است.

وی با بیان اینکه چند سال قبل نیز وزارت ارشاد اجازه دفن برخی هنرمندان و نویسندگان را به صورت سلیقه‌ای در قطعه هنرمندان نداد، گفت: برهمین اساس قطعه‌ای تحت عنوان «نام آوران» طراحی کردیم که بسیاری از نویسندگان و صاحبان اثر آنجا دفن شدند.

عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه معمولا افرادی در قطعه نام آوران دفن شدند که صاحب آثار بوده، اما با ضوابط وقت وزرات ارشاد همخوانی نداشتند، ادامه داد: حالا با گذشت زمان، این قطعه نیز جایگاهی دارد و بسیاری از خانواده‌های این نام آوران نیز در این قطعه دفن هستند و این مسئله نشان می‌دهد که می‌توانیم امکان جدیدی را فراهم کرده تا قطعه هنرمندان افزایش یابد، حتی اینکه به لحاظ موقعیت مکانی نیز قطعه جدید با قطعه قبلی فاصله داشته باشد.

مسجدجامعی با بیان اینکه تنها در شرایط اضطرار می‌توان به مسئله طبقاتی شدن قبور بپردازیم، گفت: می‌توان در فاز 2 بهشت زهرا (س) قطعه‌ای بزرگتر برای هنرمندان در نظر گرفت.

چند روز پس از آن نیز مجتبی عبدالهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در مورد طبقاتی شدن قبور قطعه هنرمندان اعلام کرد که در این زمینه تابع اعلام وزارت ارشاد هستند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان