arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۶ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

دلایل ریزش شاخص بورس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دلایل ریزش شاخص بعد از اعلام توافق هسته‌ای را اعلام کرد و به تشریح برنامه‌های بورس در دوره پساتحریم پرداخت.

به گزارش ایسنا، محمد فطانت امروز در نشست خبری از راه‌اندازی سیستم جدید کدال در هفته آینده خبر داد و گفت: سیستم جدید کدال قابلیت‌هایی دارد که با تمام مرورگرهای بازار قابل انطباق است و از سوی دیگر سرعت و امکان جستجوی سریعتر را داراست که هر فرد می‌تواند اطلاعات خود را در این سامانه ثبت و ارسال کند.

وی خاطرنشان کرد: سیستم قدیمی در سه ماه آینده وجود نخواهد داشت و تمامی اقداماتی که شرکت‌ها از سیستم کدال منتشر می‌کنند بر اساس سیستم جدید خواهد بود که این سیستم در مرحله تست نهایی قرار دارد.

کدال جدید می‌آید
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: همچنین نسخه مربوط به تلفن همراه که بتواند سیستم اندروید و اپل و سایر سیستم‌های هوشمند را تحت پوشش قرار دهد در دست اقدام است تا سیستم کدال را بتوانیم در تلفن همراه داشته باشیم.

فطانت در مورد اصلاحیه قانون اصل 44، گفت: پیش از این مقرر شده بود شرکت‌هایی که در بند 6 احصاء شده‌ بودند اطلاعات و صورت‌های مالی خود را به بورس ارائه دهند، اما تاکنون اطلاعاتی از شرکت‌ها دریافت نشده است، اما بعضی شرکت‌ها پاسخ استعلامات سازمان بورس را ارائه کرده‌اند.

وی عنوان کرد: بنابراین از همه شرکت‌هایی که مشمول قانون اصلاحیه بند 6 اصل 44 هستند تقاضا می‌شود که هر چه سریعتر نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود به بورس اقدام کنند زیرا قرار است مجلس و کمیسیون اصل 44 گزارشی از عملکرد این قانون را به صحن علنی مجلس ارائه بدهند که امیدواریم قبل از اینکه این گزارش به صحن برود شرکت‌ها اطلاعات خود را ارائه دهند.

دلایل افت شاخص بورس
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به سوال خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص علت افت بورس بعد از توافق هسته‌ای، گفت: امروز شاهد آن هستیم که شاخص بورس آنچه که در واقعیت بازار و اقتصاد محقق می‌شود را به خوبی نشان می‌دهد و این بزرگ‌ترین دستاوردی است که در بازار سرمایه به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: اینکه تحلیلی از وضعیت نوسانات شاخص در هر مقطعی ارائه می‌شود وظیفه تحلیلگران بازار و مشاوران سرمایه‌گذاری است و بخش‌هایی که دارای مجوز خاص از سازمان بورس هستند باید تحلیل‌های مناسبی انجام دهند.

فطانت با بیان اینکه توافق هسته‌ای اتفاق بسیار مهمی برای بازار سرمایه است، اضافه کرد: تاکنون 36 قطعنامه علیه ایران در سال‌های گذشته صادر شده که با بیانیه اخیر تمامی آنها برطرف می‌شود و این می‌تواند برای بازار سرمایه ظرفیت بالقوه‌ای ایجاد کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این در حالی است که سیاست اقتصاد مقاومتی وضعیتی را ایجاد کرده است که با ادامه دادن آن در داخل کشور می‌توانیم شاهد افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود باشیم که اجرایی شدن توافق هسته‌ای می‌تواند به ظرفیت‌ها اضافه کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم نتایج مثبت مذاکرات، بورس تهران روند نزولی در پیش گرفت، گفت: این امر چند دلیل دارد که یکی از آنها مربوط به برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی در تیرماه است به طوریکه در چهار ماه ابتدایی امسال در مجموع 363 مجمع برگزار شده است که از این تعداد 212 مجمع در تیرماه برگزار شده و 169 مجمع شرکت‌های مهم در هفته آخر تیرماه برگزار شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به تصمیمات بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اقداماتی که بانک مرکزی در مجامع بانک‌ها برای تقویت بنیه‌ی مالی آنها انجام داده آثار خود را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت، این در حالی است که سود تقسیمی بانک‌های بورسی در مجامع امسال از هشت هزار میلیارد تومان به 1600 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است که این وضعیت بازار را با چالش مواجه کرد زیرا سهم بانک‌ها در بازار سرمایه 13 درصد است و وضعیت آنها به طور مستقیم روی بورس اثرگذار است.

فطانت تصریح کرد: علاوه بر این شرکت‌های معدنی با کاهش قیمت گندله و سنگ معدن مواجه شدند که این موضوع نیز به نوبه خود بر روی افت شاخص و شرکت‌های معدنی اثرگذار بود.

وی در ادامه به تشریح دلایل افت بورس بعد از توافق، گفت: همچنین برگزاری مجامع برخی شرکت‌های پالایشگاهی با تنفس مواجه شد که ناشی از اطلاعات ارائه شده توسط برخی دستگاه‌های ذیربط و اعلام نرخ فرآورده و نفت خام بود بنابراین در این مقطع شاهد ارائه اخبار متناقضی از سوی شرکت‌ها بودیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بنابراین ناهماهنگی‌هایی که در برخی دستگاه‌ها ایجاد شد به همراه عوامل متعددی که در بخش بنیادی شرکت‌ها اثرگذار بود باعث شد که شاهد وضعیت نزولی بورس بعد از توافق هسته‌ای باشیم.

فطانت با بیان اینکه قیمت‌های جهانی فلزات، نفت، طلا و مس با افت قابل توجهی مواجه شد، تصریح کرد: وقتی به بازارهای رقیب بازار سرمایه از جمله بازار مسکن و طلا نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که همه بازارها از کم‌رونقی و کاهش رنج می‌برند و تنها بخشی که سودهای قابل توجهی فراهم می‌کند سیستم بانکی است که از نظر ما جای تعجب دارد که وقتی بخش واقعی اقتصاد نمی‌تواند سود مناسبی داشته باشد چگونه ممکن است تسهیلاتی با نرخ‌های بالای 27 درصد توسط برخی موسسات داده شود.

وی اضافه کرد: بنابراین بسیاری از موسسات بانکی، نرخ سود سپرده را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل خروج و مهاجرت پول به سیستم بانکی وجود دارد که امیدواریم با تصمیماتی که اتخاذ می‌شود این روند اصلاح شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به بلوغ رفتار سهامداران اشاره کرد و گفت: هر اتفاقی که در اقتصاد رخ می‌دهد آثار مالی خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد به طوریکه توافق هسته‌ای تاثیری روی نقل و انتقال پول دارد، اما این نقل و انتقالات با هزینه‌های بالایی روبروست بنابراین تحقق آن می‌تواند آثار مالی مثبتی روی تولید و اقتصاد داشته باشد.

بازار دچار کم واکنشی شده است
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه آثار عملی توافق باید محقق شود تا اثر خود را بر بخش واقعی اقتصاد بگذارد، گفت: در حال حاضر عارضه‌ای که در بازار سرمایه قابل تحلیل است این است که بازار دچار کم‌واکنشی شده و نه تنها این اتفاق، بلکه هر اتفاق مثبت دیگری که رخ می‌دهد آثار محدودی را بر بازار سرمایه می‌گذارد که البته این موضوع در یک دوره زمانی اصلاح می‌شود.

فطانت تاکید کرد: در شرایطی که اقتصاد کشور با کسری بودجه، کاهش قیمت نفت و سایر کالاها مواجه است آثار آن در بازار سرمایه نمایان می‌شود اما به اعتقاد من این توافق در صورت تحقق یافتن، حرکت‌های جدیدی پیشروی بازار قرار خواهد داد زیرا فرصت‌ها به تنهایی قادر نیستند در بخش واقعی اقتصاد اثر خود را بگذارند این در حالی است که مهم‌ترین دستاورد توافق هسته‌ای، آرامش بازار و رفع دغدغه نسبت به تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز است که محقق شدن آن به معنای ایجاد فرصت‌های جدید در اقتصاد کشور بوده و بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های کشور اضافه می‌کند.

دور جدید عرضه‌های اولیه از شهریور ماه
وی در ادامه از آغاز عرضه‌های اولیه در ابتدای شهریور ماه خبر داد و گفت: از ابتدای شهریور ماه عرضه‌های اولیه با دو روش ثبت سفارش و حق انتخاب صورت می‌گیرد بنابراین این امکان فراهم می‌شود که از ابتدای شهریور شرکت‌های کوچک و با حق انتخاب برای ناشرین در بورس عرضه شود که این دوره اختیاری بوده و برای آشنایی بیشتر فعالان بازار و ناشران است تا بعد از طی کردن آن روش ثبت سفارش و حق انتخاب به صورت دائم برای عرضه‌های اولیه مورد استفاده قرار بگیرد.

بورس و دوران پسا تحریم
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به برنامه بورس در دوره پساتحریم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برنامه‌هایی توسط بخش‌های اجرایی کشور ارائه شده که طبیعتا آثار خود را بر بازار سرمایه خواهد داشت اما به صورت مشخص بازار سرمایه برنامه بسیار مدونی در این خصوص دارد که به مرحله اجرا در خواهد آمد.

فطانت توضیح داد: یکی از برنامه‌های سازمان بورس در دوره پساتحریم، جذب سرمایه‌گذار خارجی و ارائه مجوز به نهادهای خارجی در بازار سرمایه است به طوریکه سازمان برنامه مشخصی در قالب openup ارائه خواهد داد البته تحقق آن به زیرساخت‌های نرم‌افزاری نیاز دارد تا بتوانیم سرمایه‌گذاران خارجی را به صورت آنلاین در بازارهای اولیه و ثانویه مشارکت دهیم.

وی در ادامه به آخرین وضعیت بورس ارز پرداخت و گفت: با تک نرخی شدن ارز و با مشارکت بانک مرکزی و سیستم صرافی‌ها شرایطی فراهم می‌کنیم که معاملات عادی ارز در آینده انجام شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: در فاز نخست این بورس در دل بورس کالا راه‌اندازی می‌شود اما در فاز بعدی و در صورتی که قابلیت پیش‌بینی نرخ ارز فراهم شود قابلیت تبدیل به بورس جداگانه فراهم خواهد شد بنابراین در حال حاضر مذاکراتی برای ایجاد این بورس در حال انجام است که به محض نهایی شدن آغاز به کار خواهد کرد.

فطانت در خصوص جزئیات راه‌اندازی بورس تعاون نیز توضیح داد: در خصوص راه‌اندازی بورس تعاون مشکلاتی در شرکت‌های تعاونی سهامی آن وجود دارد و آن رای شرکت‌های تعاونی در مجامع است که در روش‌های ارائه آرا هنوز به توافق کامل دست پیدا نکرده‌ایم با این حال کارگروهی بین سازمان بورس و وزارت تعاون ایجاد شده و درصدد هستیم تا راه‌حل‌هایی برای راه‌اندازی بورس تعاون و راهیابی شرکت‌های تعاونی سهامی آن به تابلوی بورس فراهم کنیم.

حضور سرمایه‌گذارن خارجی در بورس
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به برنامه سازمان بورس برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اقتصاد ایران توسط بسیاری از تحلیلگرانی که این کشور را مورد تحلیل قرار می‌دهند قرار است جزو یازده کشوری که دارای نرخ رشد اقتصادی بالا هستند رتبه‌بندی شود. علاوه بر اینکه تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند بازار سرمایه را به عنوان بازاری پرپتانسیل مورد توجه قرار دهد اما بازار ما کم‌عمق بوده و حجم آن محدود است و در صورتی که نظارت کامل روی آن صورت نگیرد می‌تواند مخاطرات زیادی را ایجاد کند، بنابراین بعد از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، اولویت ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بخش اوراق و بازار اولیه است.

فطانت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه تاکنون چه کشورهایی با بازار سرمایه وارد مذاکرات جدی شده‌اند، گفت: در حال حاضر تنها بازدیدهایی از تالار شیشه‌ای توسط سرمایه‌گذاران خارجی صورت گرفته و تفاهمنامه رسمی در این خصوص به امضا نرسیده است.

رئیس سازمان بورس در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی بورس گفت: برگزاری نمایشگاه وظیفه سازمان نیست و باید به کانون ها و بخش های مردم نهاد واگذار شود البته سازمان بورس تمام حمایت های لازم را برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه انجام می دهد این در حالی است که با توجه به برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی بنا داشتیم برگزاری نمایشگاه در کنار همایش انجام شود .

فطانت در بخش دیگر سخنان خود به ارائه آمار و اطلاعات پرداخت و گفت: در حال حاضر جمع کل دارایی شرکت‌های بورسی و فرابورسی 943 هزار میلیارد تومان است که 80 درصد آن از طریق بدهی و 20 درصد آن از طریق حقوق صاحبان سهام تأمین شده است.

وی افزود: جمع ارزش بازار نیز در حال حاضر 281 هزار میلیارد تومان و ارزش بازار فرابورس 58 میلیارد تومان است که در مجموع 340 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این عدد در مقایسه با ارزش دفتری قیمت سهام شرکت‌ها عدد 1.7 است که به این معنی می‌باشد که دارایی کمتر از دارایی‌های جایگزین شرکت‌ها است.

فطانت اضافه کرد: مجموع درآمد شرکت‌های بورسی 247 هزار میلیارد تومان و سود پیش بینی شده آنها 50 هزار میلیارد تومان است که این رقم برای درآمدهای شرکت‌های فرابورسی 67 هزار میلیارد تومان و سود پیش بینی شده آنها 8 هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون بازده کل شاخص بورس 7 درصد و شاخص فرابورس 17 درصد رشد داشته و ارزش معاملات نیز در بورس 13 هزار و 500میلیارد تومان و در فرابورس 13 هزار و 300میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: ارزش معاملات بورس کالا نیز در 4 ماه گذشته 11 هزار و 300 میلیارد تومان و ارزش معاملات آتی سه هزار و 800 میلیارد تومان بوده است که در مجموع 15 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 23 درصد کاهش داشته که دلیل اصلی این کاهش افت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا بوده است.

وی افزود: همچنین در این مدت 700 میلیارد تومان معاملات فیزیکی و 208 میلیارد تومان اوراق مشتقه مشتمل بر معاملات برق و نفت کوره در بورس انرژی به سرانجام رسیده است.
نظرات بینندگان