arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۳ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۴

عارف؛ محور عمليات يا چهره موثر اصلاحات؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

از ارگان رسمي حزب كارگزاران تا بازوهاي رسانه‌اي جريان اصولگرا اين روزها همه به دنبال نقش محمدرضا عارف در انتخابات آتي مجلس هستند. عارف كه در دو سال اخير بيشترين فعاليت خود را بر انسجام اصلاح‌طلبان متمركز كرده حالا در جايگاهي است كه روي سرليستي او از تهران اتفاق نظر كامل وجود دارد.

از سوي ديگر نزديكي فكري او با شخصيت‌هاي محوري اصلاح‌طلب باعث شده تا تلاش اصولگرايان براي فضاسازي‌هاي مبتني بر اختلاف عارف و اصلاح‌طلبان ناكام بماند. اما آنها اين روزها بازي ديگري را آغاز كرده‌اند. آيا محمدرضا عارف محور عملياتي انتخابات اصلاح‌طلبان در تهران است؟ او چنين حكمي دريافت كرده است؟

اگر پاسخ به اين دو سوال مثبت باشد معنايش اين است كه اصلاح‌طلبان يكي از گام‌هاي اصلي براي حضور در انتخابات را برداشته و آن را رسانه‌اي كرده‌اند. نقش امروز عارف در ميان اصلاح‌طلبان تنها محدود به حوزه انتخابيه تهران نيست و او اين را با سفرهاي استاني متعددي كه داشته نشان داده است. از طرفي عارف به همراه ساير بزرگان اصلاح‌طلب جلسات منظمي دارد كه طي آن جلسات راهبردها تعيين مي‌شود. در واقع عارف همان طور كه در گذر سال‌ها فعاليت علمي و سياسي از خود بروز داده اما در سطوح بالاي جريان اصلاحات در فرآيند تدوين راهبردها نقش فعالانه و غير قابل انكاري دارد.

از اين حيث او را مي‌توان تنها كانديداي مجلسي دانست كه در حلقه اصلي سياست‌گذاري اصلاحات حضور و فعاليت جدي دارد. با اين نگاه او را مي‌توان محور انتخاباتي تهران دانست. ابتدا خبرگزاري فارس در خبري كوتاه مدعي شد اصلاح‌طلبان در جلسه‌اي محمدرضا عارف، رييس بنياد اميد ايرانيان را به عنوان مسوول هماهنگ‌كننده و مديريت انتخابات اصلاح‌طلبان در استان تهران منصوب كردند.

برپايه اين خبر، يكي از نزديكان محمدرضا عارف به فارس گفته بود: در جلسه‌اي كه اخيرا با حضور سران اصلاح‌طلب صورت گرفت، مقرر شد تا آقاي عارف مسووليت بيشتري را برعهده بگيرد و به همين دليل هماهنگي و مديريت انتخابات اصلاح‌طلبان در استان تهران به وي سپرده شد. البته تمام احزاب و گروه‌هاي اصلاح‌طلب در روند انتخابات موثر و تاثيرگذار خواهند بود و فقط اين هماهنگي و مديريت از جانب رييس بنياد اميد ايرانيان براي استان تهران است. به فاصله يك روز بعد از اين خبر هفته‌نامه صدا ارگان رسانه‌اي حزب كارگزاران در گزارشي اين موضوع را اعلام كرد. در گزارش هفته‌نامه صدا آمده بود: «اين تصميم در آخرين جلسه شوراي مشورتي گرفته و قرار بر اين شد كه تمام برنامه‌هاي انتخابات مجلس در تهران با عارف باشد.

عارف از هفته قبل ستادي را به همين منظور ساماندهي كرده و برنامه‌ريزي‌هاي خود را براي انتخابات آغاز كرده است، در عين حال بنابراين تصميم ليست تهران با تصميم مستقيم تهران و البته نظر نهايي شوراي مشورتي و رييس اين شورا بسته خواهد شد.»

بلافاصله يكي از نزديكان عارف در گفت‌وگويي با خبرگزاري ايلنا چنين تصميمي را تكذيب كرد. اما پس از آن رسانه‌هاي اصولگرا به دنبال تاييد يا رد اين موضوع با هدفي خاص اقدام به انجام مصاحبه با برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب كردند.

حسين مرعشي، عضو حزب كارگزاران و شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان بدون تاييد چنين تصميمي تنها احتمال وقوع آن را محتمل دانست: فكر مي‌كنم اعضاي شوراي مشورتي، محمدرضا عارف را به‌ عنوان محور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس اعلام كنند. اكثر اعضاي شوراي مشورتي با ليدري آقاي عارف از سوي اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس موافقند. عضو شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان در پاسخ به اين سوال كه آيا محوريت انتخابات از سوي اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان‌ها بين آقاي عارف و شوراي هماهنگي اصلاحات تقسيم شده است، به تسنيم گفت: خير؛ تصميمي در اين باره گرفته نشده و اصلاح‌طلبان در انتخابات آتي متحد عمل خواهند كرد.

همچنين علي صوفي، عضو شوراي راهبردي اصلاح‌طلبان نيز كه از نزديكان عارف است حاضر به تاييد چنين تصميمي نشد و در گفت‌وگو با تسنيم گفت: محوريت عارف از سوي اصلاح‌طلبان در انتخابات تهران نهايي نيست. محوريت فعاليت اصلاح‌طلبان در انتخابات تهران به آقاي عارف شايد در جلسه‌اي كه وي با برخي اصلاح‌طلبان داشته، مطرح شده باشد، اما چنين موضوعي نهايي نيست.

در اين رابطه حسن رسولي، عضو شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات نيز گفت: در آخرين جلسه شوراي مشورتي چنين بحثي كه آقاي عارف مسوول انتخابات اصلاح‌طلبان شود، صورت نگرفت. فرج كميجاني، ديگر عضو شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات هم در گفت‌وگو با تسنيم، در پاسخ به اين پرسش كه آيا در آخرين جلسه شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان، آقاي عارف به عنوان محور اصلاح‌طلبان براي انتخابات مجلس معرفي شده است؟ گفت: در آخرين جلسه شوراي مشورتي چنين بحثي كه آقاي عارف مسوول انتخابات اصلاح‌طلبان شود، صورت نگرفت.
 
واكنش عارف به ائتلاف روحاني و لاريجاني
محمدرضا عارف، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد ائتلاف لاريجاني و دولت در جريان دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: اين طبيعي است، اينها بحث‌هايي است كه در فضاي سياسي پيش بيايد هركسي نقطه‌نظر خود را مي‌گويد.

وي در گفت‌وگو با فارس، افزود: بايد اين را پذيرفت كه هيچكس يك جبهه خاص را نمايندگي نمي‌كند به همين دليل صداهاي مختلفي در جبهه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان شنيده مي‌شود، اميدواريم اين دو جبهه بزرگ و ارزشمند راهبردهاي نهايي خود را هرچه سريع‌تر اعلام كنند. عارف در پاسخ به اين پرسش كه تصميم خود شما براي انتخابات چيست، گفت: هنوز زود است؛ وارد مصداق نشده‌ايم و معتقديم ابتدا بايد راهبردهاي حضور را مشخص كنيم بعد وارد مصاديق شويم و طبيعتا وقتي وارد مصداق شديم بنده نيز هرچقدر نياز باشد در خدمت خواهم بود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به اين پرسش كه به نظرتان دولت تا چقدر در كنار اصلاح‌طلبان خواهد ماند، گفت: براي انتخابات پيش رو قطعاً دولت نمي‌تواند در انتخابات دخالتي داشته باشد؛ دولت فقط برگزاركننده انتخابات است براي انتخابات طرفداران دولت مد نظر است كه طرفداران دولت گرايش‌شان بيشتر به سمت اصلاح‌طلبي است.

منبع: اعتماد
نظرات بینندگان