arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۸۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۴

آخرین گام پسر ورزشکار برای نجات بیماران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خانواده پسر ٣٠ ساله که بر اثر سمپاشی باغ میوه دچار مرگ‌مغزی شده بود اعضای بدنش را به بیماران نیازمند اهدا کردند.

یک ماه زندگی نباتی بیمار مرگ‌مغزی پایان تلخ و شیرینی داشت. «مرتضی بهمن‌زاده» که یک ماه میان مرگ و زندگی دست‌و‌پنجه نرم کرده بود سرانجام در قطعه نام‌‌آوران بهشت زهرا(س) آرام گرفت. این مرگ دردناک درحالی رخ داد که با اهدای قلب، کبد و کلیه‌های این پسر جوان به بیماران نیازمند یادگاری ماندگاری از او باقی ماند.

یک ماه پیش، وقتی مرتضی، پسر ورزشکار برای سم‌پاشی کردن باغ میوه یکی از اقوام‌شان به شهر تنکابن رفت، هرگز نمی‌دانست این آخرین سفر او خواهد بود. چند نفر بودند که در میان درختان باغ دست به سمپاشی زده بودند اما دست آخر سم کشنده تنها مرتضی را تا پای مرگ رساند. روی زمین افتاد، نفس‌هایش به‌شماره افتاده بود که برادرزنش او را در میان درختان پیدا کرد.

اين مرد درحالی‌که نمي‌دانست چه اتفاقي براي مرتضی افتاده از اينكه او بيهوش شده بود، وحشت‌زده شد. چند دقیقه بعد بدن نيمه‌جان پسر جوان به بیمارستان منتقل شد. مردی که همراه بیمار بود از پزشكان درخواست می‌کرد تا او را نجات دهند. وقتي پزشكان اعلام كردند كه پسر بیمار بر اثر سمپاشی و تنفس سم‌های خطرناک دچار بيهوشي شده است، قرار شد او براي ادامه درمان به بيمارستاني در تهران منتقل شود.

با انتقال مرتضی به تهران ترتیب بستری شدن او در بیمارستان امام خمینی داده شد اما روند مرگبار این مسمومیت گریبانش را گرفت، روز به روز تحلیل رفت و علایم هوشیاری‌اش به پایین‌ترین سطح خود رسید تا این‌که صبح روز ١١ مرداد ماه روی تخت بیمارستان جان سپرد.

پزشکان علت مرگ مرتضی را مرگ‌مغزی اعلام کردند و همین موضوع کافی بود تا خانواده و همسرش برای جاودانه ماندن نام مرتضی تصمیم سخت اما بزرگوارانه‌ای بگیرند. بدین ترتیب قلب، کبد، کلیه و نسوج بافتی و پوستی این بیمار مرگ‌مغزی به بیماران نیازمند اهدا شد.

برادر مرتضی که برای رضایت گرفتن از خانواده‌اش و موافقت گرفتن مبنی بر اهدای اعضای بدن برادرش تلاش زیادی کرده بود در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید: «روزي كه اين حادثه رخ داد، برادرم برای سمپاشی باغ یکی از اقوام‌مان به تنکابن رفته بود تا این‌که به ما خبر دادند مرتضی بر اثر سمپاشی مسموم و بیهوش شده است. زمانی که برادرم برای روند درمان به تهران منتقل شد وضع جسمانی‌اش وخیم شد و سطح هوشیاری‌اش پایین آمد.  پزشکان به ما گفتند ریه‌های مرتضی بر اثر سمپاشی از کار افتاده و او دچار مرگ‌مغزی شده است. امید زیادی برایمان نمانده بود  تا این‌که صبح روز یکشنبه ١١ مرداد ماه روی تخت بیمارستان جان سپرد. وقتي شنيدیم مرتضی مرگ‌مغزي شده است به فکر فرو رفتیم.  مي‌دانستم که او دیگر چشم بازنخواهد کرد با خواهرم مشورت کردم و موضوع اهداي اعضاي بدن مرتضی را با او  مطرح کردم. همه ما نگران همسر مرتضی بوديم.  مي‌دانستيم که پذيرفتن مرگ‌مغزي شوهرش براي او بسيار سخت است. با این حال در آن لحظات تصور این‌که  بیماران نیازمند که روي تخت بيمارستان به خاطر نداشتن يک عضو حياتي با مرگ دست‌و‌پنجه نرم مي‌کنند ما را مصمم‌تر کرد.  به همین خاطر جرات ابراز عقیده‌مان را پیدا کردیم و موضوع را با خانواده و همسر برادرم در میان گذاشتم.»

بهمن‌زاده در رابطه با عمل اهدای عضو برادرش به «شهروند» می‌گوید: «اگر اعضاي بدن برادرم زندگي دوباره‌اي به چند بيمار مي‌بخشد و به فرهنگ‌سازي اهداي عضو و بخشش زندگي کمک مي‌کند با همه وجود با آن موافق هستم.  به همین خاطر تک‌تک اعضای خانواده‌ام برگه رضايتنامه اهداي اعضاي مرتضی را با اعتقاد و مصمم امضا کردند.»

منبع: شهروند
نظرات بینندگان