arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۱۶۳
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۰ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۴

قلعه‌نويي به استقلال رسيد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دومين هفته ليگ برتر فوتبال در حالي پنجشنبه و جمعه برگزار مي‌شود كه همه نگاه‌ها به بازي حساس و جذاب استقلال و ملوان بندرانزلي دوخته شده است. داربي اصفهان و داربي تبريز هم دو بازي حساس ديگر هفته دوم ليگ خواهد بود كه حساسيت را بين هواداران تيم‌هاي ‌همشهري به اوج خود رسانده است. پرسپوليس هم در اهواز تقريبا كار سختي در تقابل با استقلال خوزستان دارد. اين تيم بازي اول خانگي خود را مقابل پديده نتوانست با پيروزي پشت سر بگذارد و به تساوي رضايت داد. به همين دليل هواداران پرسپوليس كه انتظار پشت سر گذاشتن سالي خوب را توسط تيم محبوب‌شان دارند، از برانكو و بازيكنان تحت هر شرايطي برد مي‌خواهند تا از همين ابتداي ليگ پرسپوليس از صدر جدول در امتيازات عقب نباشد. با اين وجود تقابل امير قلعه‌نويي و استقلال اوج حساسيت و حاشيه در هفته دوم است؛ بازي‌اي كه بدون ترديد حواشي و شايد جنجال‌هاي زيادي به همراه خود داشته باشد.

مهم‌ترين ديدار؛ امير به استقلال رسيد!
امير قلعه‌نويي براي چهارمين بار به عنوان مربي تيم رقيب برابر استقلال قرار خواهد گرفت. او پيش از اين با استقلال اهواز در ليگ دوم، مس كرمان در ليگ پنجم، سپاهان در ليگ دهم و تراكتورسازي در ليگ يازدهم برابر استقلال قرار گرفته است. او كه در ابتداي اين فصل از جمع استقلالي‌ها جدا شد به ملوان بندرانزلي رفت و در تقابلي زودهنگام قرار است در هفته دوم ليگ پانزدهم برابر آبي‌پوشان در آزادي روي نيمكت ملوان حضور يابد. از آخرين تقابل قلعه‌نويي با استقلال ١٢٧٥ روز گذشته است. آخرين تقابل قلعه‌نويي با استقلال به دوران حضورش در تراكتورسازي در ليگ يازدهم مربوط مي‌شود كه اين مربي موفق شد سرخپوشان تبريزي را برنده اين جدال كند. استقلال و ملوان، در هفته نخست ليگ حريفان خود را برده‌اند و با سه امتياز از همان هفته اول ميخ خود را محكم كوبيده‌اند. ديدار دو تيم در هفته دوم و در ورزشگاه آزادي قطعا جذاب و تماشايي مي‌شود چون هميشه ديدار دو تيم جذاب بوده و اين‌بار حضور قلعه‌نويي روي نيمكت ملواني‌ها بر اين جذابيت افزوده است. پيش از اين در تاريخچه ليگ برتر اين گونه بود كه هر گاه امير قلعه‌نويي از استقلال به تيم ديگر رفته برابر آبي‌هاي پايتخت خوب نتيجه گرفته و معمولا پيروز بوده است. بنابراين پرويز مظلومي پيش از آنكه به فكر برتري تيمش برابر ملوان باشد، به شكستن رقيب مي‌انديشد. البته جدا از حضور قلعه‌نويي روي نيمكت ملوان و تقابل او با پرويز مظلومي و استقلال، حضور مهدي رحمتي هم در دروازه‌ آبي‌پوشان حاشيه و اتفاق ويژه ديگر اين مسابقه است چرا كه رحمتي هم يكي ديگر از نفراتي است كه اختلافات بسيار زيادي با امير قلعه‌نويي داشت و سال گذشته به خاطر اين مربي از استقلال جدا شد و در فصل نقل و انتقالات بعد از رفتن امير، دوباره به استقلال بازگشت. خيلي‌ها منتظر هستند تا ببينند رحمتي قبل از شروع بازي به سمت سرمربي ملوان خواهد رفت يا نه. به هر حال قلعه‌نويي هم خودش قاعده بازي را به خوبي بلد است. او سال گذشته در جريان بازي استقلال مقابل پيكان، از وحيد طالب‌لو كه در آن مقطع ارتباط بسيار بدي با مهدي رحمتي داشت در تركيب استقلال استفاده كرد تا جنگ رواني قبل از بازي را از رحمتي برده باشد. حالا برنامه ويژه قلعه‌نويي براي بازي با استقلال، فشار روي دفاع استقلال با ارسال‌هاي پياپي است. رحمتي سال‌هاست روي خروج‌ها مشكل دارد و با محروم بودن حنيف و جدايي صادقي، مدافعان استقلال هم روي كارهاي هوايي زياد مطمئن نيستند. مطرح شدن اين موضوع در رسانه‌ها، تلاش قلعه‌نويي براي بردن جنگ رواني پيش از آغاز مسابقه اصلي است؛ مسابقه‌اي كه براي قلعه‌نويي حيثيتي‌ترين و مهم‌ترين مسابقه فصل محسوب مي‌شود.

پديده- فولاد، تقابل جوانان!
ميزبان مشهدي اين بازي كه ليگ را با كسب يك امتياز ارزشمند مقابل پرسپوليس در تهران آغاز كرد هر چند پيروزي را در پايتخت از دست داد اما با روحيه بالا آماده برگزاري دومين مسابقه خود است. شاگردان رضا مهاجري كه براي بقا در ليگ برتر نياز به كسب امتيازات خانگي دارند، در اين هفته ميزبان قهرمان ليگ سيزدهم هستند و براي كسب نخستين برد انگيزه‌هاي بالايي دارند. در سوي ديگر ميدان فولادي قرار دارد كه همانند پديده در بازي نخست به تساوي ۲ بر ۲ دست يافت اما آن نتيجه در حالي به دست آمد كه فولادي‌ها تا ۶ دقيقه پاياني مسابقه با دو گل از راه‌آهن عقب بودند ولي توانستند حداقل با كسب يك امتياز خانگي ليگ پانزدهم را آغاز كنند. شاگردان دراگان اسكوچيچ هم با تفكر رسيدن به نخستين برد در ليگ جاري به مشهد سفر مي‌كنند و قطعا رقابت بين جوانان دو تيم مي‌تواند يكي از ديدارهاي زيباي هفته را رقم بزند.

دايي و منصوريان رودرروي هم!
دوئل كاپيتان‌هاي پيشين استقلال و پرسپوليس كه امروز سرمربيان جوان فوتبال ايران هستند، در ورزشگاه تختي حساسيت‌ها و جذابيت‌هاي خاص خودش را دارد. هر دو تيم كه فصل جاري را با تساوي آغاز كرده‌اند، در انديشه رسيدن به نخستين برد خود هستند؛ نتيجه‌‎اي كه براي هر دو تيم ارزش بسياري دارد. ميزبان اين بازي نفت تهران است كه اين روزها مشكلات مالي و مديريتي دارد اما ظاهرا به خاطر همدلي كه در اين باشگاه وجود دارد فعلا اين مشكلات تاثير زيادي روي روند حركتي‌شان نگذاشته است. آنها كه در هفته نخست در تبريز مقابل تراكتور يك امتياز گرفتند، اميدوارند در نخستين بازي خانگي‌شان در ليگ پانزدهم به پيروزي برسند؛ آن‌هم مقابل صبايي كه هدايتش بر عهده علي دايي است. از سوي ديگر اما صبايي‌ها ليگ را با از دست دادن دو امتياز خانگي شروع كردند و مطمئنا در تقابل مربيان سرخابي، مي‌خواهند برنده زمين مسابقه را ترك كنند كه براي رسيدن به اين موفقيت چشم به نفرات باتجربه خود دوخته‌اند.

كار سخت برانكو در اهواز
گرفتن امتياز در قم برابر صبا اتفاق خوبي براي شاگردان جوان عبدالله ويسي بود؛ تيمي كه فصل گذشته با برتري مقابل مس كرمان در بازي پلي‌آف سهميه خود در ليگ برتر را حفظ كرد و در نخستين بازي خانگي‌اش در اين فصل، بايد كار بزرگي را برابر پرسپوليس رقم بزند. اين تيم آبي‌پوش اهوازي براي اينكه هواداران بيشتر نسبت به ديگر تيم آبي‌پوش اهوازي جذب كند، بايد برابر پرسپوليس نتيجه بگيرد؛ اتفاقي كه از سوي ديگر مي‌تواند به عبدالله ويسي اعتبار دوباره‌اي بخشيده و اين مربي جوان را در ابتداي ليگ پانزدهم مجددا به سطح اول فوتبال ايران بازگرداند. اما برد در اين بازي براي پرسپوليس و برانكو اهميت زيادي دارد. آنها كه در نخستين گام ليگ در خانه برابر پديده مشهد شكست را با تساوي خانگي عوض كردند، اگر مي‌خواهند در آغاز ليگ اسير حواشي نشده و به عنوان يكي از مدعيان بالانشيني خود را معرفي كنند، بايد اهواز را با كسب امتياز كامل ترك كنند. سوشا مكاني در اين بازي هم غايب است اما با بازگشت مهدي طارمي، اميد عاليشاه، عليرضا نورمحمدي و اومانيا به تركيب تيم و حضور موثر جواناني از جمله فرشاد احمدزاده، كمال كاميابي‌نيا، ميلاد كمنداني، رامين رضاييان و علي عليپور شرايط پرسپوليس براي كسب نخستين پيروزي‌اش در ليگ بهتر خواهد شد. تيمي كه در هفته نخست بازي خوبي را ارايه داد اما نتيجه نگرفت، اگر در اين بازي سه امتياز را بگيرد، با به دست آوردن جايگاه بهتر بين هواداران، ليگ را ادامه خواهد داد.

جلالي به دنبال شكستن طلسم
جنجالي‌ترين تيم ليگ برتر كه ماندنش در ليگ حرف و حديث‌هاي زيادي داشت اين هفته به مصاف تيمي مي‌رود كه خود و مربي‌اش به اخلاق‌مداري معروف هستند. راه آهن قرار است در خانه از سايپا پذيرايي كند. راه آهن و سايپا در بازي اول نتيجه‌اي بهتر از تساوي كسب نكردند و در هفته دوم تشنه پيروزي‌ هستند. سايپا به خاطر حضور مجيد جلالي و راه‌آهن به خاطر شرايط مالي، دو تيمي هستند كه علاقه زيادي به جوانگرايي دارند. سايپا در هفته نخست به سه بازيكن زير ٢٣ سال شامل مهرداد محمدي، ميلاد محمدي و علي‌قلي‌زاده بازي داد و مهدي ترابي تنها بازيكن جوان راه‌آهن بود. سايپا در هفته نخست از شش و راه‌آهن از پنج بازيكن بالاي ٣٠ سال در تركيبش استفاده كرد. راه آهن برخلاف فصل بدي كه در ليگ چهاردهم پشت سر گذاشت موفق شد در دو ديدار رفت و برگشت سايپاي مجيد جلالي را شكست دهد و شش امتياز شيرين از نارنجي پوشان كسب كند. طبق آمار از آخرين برد سايپا برابر راه آهن ٢٠٥٠ روز گذشته و مجيد جلالي اميدوار است در ليگ پانزدهم اين طلسم را بشكند.

داربی تبريز!
شهرآورد تبريز چند سالي است كه در ليگ برتر برگزار مي‌شود و كم كم جاي خود را در دل هواداران تبريزي فوتبال باز كرده است. تبريزي‌ها به فوتبال عشق مي‌ورزند، قطعا در آينده‌اي نزديك سكوهاي ورزشگاه‌هاي تبريز هنگام برگزاري داربي اين شهر مملو از تماشاگر خواهد شد. تراكتورسازي و گسترش فولاد، يك امتيازي هستند و به ترتيب در رده‌هاي نهم و دوازدهم قرار دارند.

تقابل گل‌محمدي و فركي در داربي اصفهان
اين هفته، هفته داربي‌هاست. پس از شهرآورد تبريز، نوبت به تيم‌هاي اصفهاني ليگ برتر مي‌رسد كه با هم روبه‌رو شوند. اين ديدار به نوعي سوپرجام فوتبال ايران هم محسوب مي‌شود چون يك سمت قهرمان ليگ و سمت ديگر قهرمان جام حذفي قرار دارند. يحيي گل‌محمدي و حسين فركي كه در انتخاب بهترين مربي فصل چهاردهم با هم رقابت شانه به شانه‌اي داشتند، اين‌بار در زمين چمن نشان مي‌دهند كه كدام مربي بهتر از ديگري است. سپاهان از برد هفته اول سه امتياز دارد و دوم است، ذوب‌آهن هم بدون امتياز در رده آخر جدول قرار دارد. نكته قابل توجه درباره اين بازي اين است كه ذوب‌اهن ١٨١٦ روز است كه رنگ برد در داربي اصفهان را نديده است. يحيي گل محمدي كه در فصل گذشته عملكرد فوق‌العاده‌اي در هدايت ذوب آهن داشت اين هفته بايد به مصاف سپاهان برود و اميدوار است طلسم برنده نشدن تيمش را در داربي اصفهان بشكند.

استقلال اهواز سياه‌جامگان
تيم تازه به ليگ برتر صعود كرده مشهدي كه هفته اول نتوانست در خانه از پس استقلال تهران برآيد اين هفته به مصاف استقلال از نوع اهوازي‌اش مي‌رود. استقلال اهواز اما در هفته نخست تيم علي دايي را در قم متوقف كرد و نشان داد كه مي‌شود روي اين تيم به عنوان يك حريف سخت حساب كرد. استقلال اهواز يك امتيازي در جدول هشتم است و سياه‌جامگان مشهد بدون امتياز در رده چهاردهم قرار گرفته است.
نظرات بینندگان