arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۱۹۸
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۲ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۴

چرایی‌ مرگ ملا‌عمر از زبان‌ کارشناس پاکستانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارشناس پاکستانی گفت: ملاعمر بین 55 تا 60 سال عمر داشت و موضوع کهولت سن در علت مرگ وی درست نیست.

به گزارش تلویزیون جیو،«رحیم‌‌الله‌یوسف‌زی» کارشناس مسائل افغانستان در پاکستان امروز با شرکت در برنامه جرگه و مصاحبه با «سلیم صافی» که از تلویزیون جیو پخش می‌شد، اظهار داشت: سن ملا‌عمر بین 55 تا 60 سال بود اما کهولت سن علت اصلی مرگ وی نبوده است.

وی افزود: علت اصلی بیماری ملا‌عمر استرس زیاد به علت رهبری طالبان و فشار فکری برای مخفی نگاه داشتن خود بود البته گفته می‌شود وی دچار سکته قلبی نیز شده است اما ریشه آن نیز به همان موضوعاتی بر می‌گردد که مطرح شد.

یوسف زی تأکید کرد با وجود تمام گمانه زنی‌ها بیماری اصلی ملا عمر مشخص نیست و آنچه بیان شد فرضیه شخصی می‌باشد.

کارشناس پاکستانی گفت: ملا‌عمر در جنگ با روس‌ها 4 بار زخمی شد و چشم راست خود را از دست داد.

رحیم‌الله‌یوسف زی همچنین با اشاره به سایر گزینه‌های احتمالی مرگ ملاعمر نیز گفت: گروه فدایی محاذ که از طالبان جدا شده است عنوان می‌کند ملا‌عمر به مرگ طبیعی نمرده و کشته شده است.

وی افزود: گروه فدایی محاذ ملا اخترمنصور و گل‌آقا را که از اعضای اصلی شورای مرکزی طالبان هستند به کشتن ملا‌عمر متهم می‌کنند.

یوسف زی تأکید کرد: مرگ ملا عمر در پاکستان اتفاق افتاده و وی در ولایت زابل افغانستان که نزدیک بلوچستان است به خاک سپرده شده است.

رحیم‌الله‌یوسف زی اذعان داشت: محمد یعقوب فرزند ملا عمر می‌گوید از مرگ پدرش اطلاع داشته اما شیخان (بزرگان) به من گفتند که این خبر را مخفی نگاه دارم.

به گفته یوسف زی اعضای خانواده ملا عمر از مرگ وی مطلع بودند اما بنا به مصلحت از افشای این خبر خودداری می‌کردند.

کارشناس پاکستانی گفت: علما و بزرگان طالبان معتقد بودند که افشای خبر مرگ وی موجب اختلاف و دو دستگی بین طالبان خواهد شد و افشای این خبر بعد از 2 سال نشان داد حق با آنها بوده است.

رحیم الله‌یوسف زی بیان می‌کند: شایعاتی وجود دارد که برخی افراد با نبش قبر جسد ملا‌عمر را بررسی کرده‌اند و معلوم شده که 2 تیر به سینه و 1 تیر به پیشانی وی اثابت کرده بنابراین ملا‌عمر به قتل رسیده است اما این موضوع هنوز توسط ملا‌عبد‌المنان برادر ملا عمر و محمد یعقوب فرزند وی تأیید نشده است.

وی افزود: با اینکه خانواده ملا عمر درباره کشته شدن وی اظهار نظری نکرده‌اند اما برخی حامیان آنها ملا‌اختر‌منصور را در این زمینه متهم می‌کنند که این امر بسیار بعید است زیرا وی معاون و مورد اعتماد ملا‌عمر بوده و امکان ندارد دست به چنین کاری زده باشد.

یوسف زی تأکید کرد: ملااختر منصور به دلایل مختلف از افشای خبر مرگ ملا‌عمرجلوگیری کرد البته محمد یعقوب را در جریان گذاشت.

رحیم‌الله‌یوسف زی بیان می‌کند: ملا‌اختر منصور معتقد بود در شرایطی که نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان هستند و حملات این گروه گسترش پیدا کرده نباید خبر مرگ ملا‌عمر افشا شود از طرفی موضوع انتخاب جانشین برای ملا‌عمر موجب شکاف بین گروه‌های طالبان می‌شود و شاید آنها نتوانند برای این انتخاب مهم با هم به توافق برسند.

وی افزود: به هر حال مخالفان ملا‌اخترمنصور را متهم می‌کنند که وی با مخفی نگاه داشتن خبر مرگ ملا‌عمر سعی داشت خودش رهبر طالبان شده و جایگاه خود را تثبیت کند.

رحیم‌الله یوسف‌زی گفت: بعد از رسانه‌ای شدن خبر مرگ ملا‌عمر و منتشر شدن این شایعات که پیام عید فطر رهبر طالبان متعلق به وی نیست و جز پیام صوتی چیزی نمی‌تواند زنده بودن وی را ثابت کند ملا‌اختر‌منصور مجبور شد خبر مرگ ملا‌عمر را تأیید کند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان