arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۵ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۴

سیاست‌های یک بام و دوهوای ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به رغم موضع‌گیری‌های تند و ظاهری آنکارا علیه جنایات تل‌آویو، هیئت سازماندهی بازار انرژی ترکیه از افزایش روز افزون واردات نفتی از سرزمینهای اشغالی فلسطین خبر داد.

به گزارش فارس، بر اساس گزارش هیئت سازماندهی بازار انرژی ترکیه، میزان نفتی که ترکیه از اسرائیل می‌خرد در حال افزایش است و میزان واردات سوخت دیزل از اسرائیل که در جولای ۲۰۱۴ همزمان با حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۱۸ تن رسیده بود، در ماه گذشته به ۲۱۸ تن رسید.

خبرگزاری ترکی «جیهان» با انتشار این گزارش نوشت: اما سکوت شخصیت‌های سیاسی و مقامات مسئول در قبال قراردادهای تجاری با اسرائیل قابل توجه است به ویژه که آنها در قبال اقدامات شنیع اسرائیل علیه فلسطینی‌های در ظاهر واکنش‌هایی عکس این مسئله از خود نشان می‌دهند. علاوه بر این، نفت ارزان شمال عراق از طریق همین ترکیه به اسرائیل انتقال می‌یابد و اسرائیل نیز این نفت ارزان‌قیمت را فرآوری می‌کند، سپس به خارج از کشور صادر می‌کند یا برای اهداف نظامی و غیرنظامی از آن بهره می‌گیرد.

بر اساس گزارش هیئت سازماندهی بازار انرژی ترکیه در اوایل هفته جاری، میزان تعامل تجاری ترکیه با اسرائیل در می ۲۰۱۵ همچنان رو به افزایش بود و در این مدت اسرائیل، در رتبه پنجم کشورهایی که ترکیه از آنها نفت وارد می‌کرد، قرار گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است: علاوه بر شخصیت‌های سیاسی ترکیه که در ظاهر علیه تل‌آویو موضع می‌گیرند، مقامات دولت ترکیه نیز ظاهرا واکنش‌های شدیدی علیه اسرائیل اتخاذ می‌کنند. اما اخیرا با اظهار نظر «شریف یلماز» استاندار شهر «کوتاهیا» در غرب ترکیه تمامی توجه‌ها بار دیگر به روابط تجاری تل آویو – آنکارا جلب شد. یلماز اخیرا به بهانه اخراج مزدوران اسرائیل از یک دانشگاه وابسته به هیئت امور دینی در شهر کوتاها، خواستار بستن این دانشگاه شد. اما واقعیت عکس این مسئله است و تمامی این واکنش‌های شخصیت‌های سیاسی و مقامات دولتی ترکیه ظاهری است و واردات نفتی از اسرائیل که برای هر دو طرف از اهمیت زیادی برخوردار است، در حال افزایش است.
نظرات بینندگان