arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۲۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۳ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۴

نیچروان بارزانی: آماده همکاری با ایران هستیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نخست وزیر دولت اقلیم کردستان در دیدار با سفیر ایران در عراق، بر آمادگی اربیل برای هرنوع همکاری در توسعه‌ روابط همه‌ جانبه‌ با تهران تاکید کرد.

نیچروان بارزانی با حسن دانایی فر سفیر ایران در عراق و هیات همراه وی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار هیات ایرانی با اشاره‌ به‌ جنگ سنگین اقلیم با داعش و نیز اسکان دادن شمار زیادی از آوارگان در اقلیم علیرغم بحران اقتصادی که‌ با آن روبروست، بر تداوم همکاری های ایران با اقلیم و تلاش برای توسعه‌ روابط همه‌ جانبه‌ میان ایران و اقلیم کردستان تاکید کرد.

در مقابل، نخست وزیر اقلیم کردستان با اشاره‌ به‌ تاریخی بودن روابط ایران با اقلیم کردستان و کمک های حیاتی جمهوری اسلامی به‌ اقلیم در شرایط بحرانی و ضروری، تاکید کرد که‌ اربیل آماده‌ انجام همه‌ نوع همکاری در جهت توسعه‌ و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایسنا همچنین ،رئیس پارلمان کردستان عراق در دیدار با سفیر ایران در عراق ضمن اشاره‌ به‌ تاریخی بودن روابط دو طرف، بر گسترش و توسعه‌ این روابط بر اساس منافع مشترک تاکید کرد.

بر اساس آنچه که خبرگزاری کردپرس گزارش داده است ، یوسف محمد در این دیدار ضمن اشاره‌ به‌ اهمیت وجود هماهنگی و همکاری در منطقه‌ برای جنگ با ترور و داعش؛ روابط تجاری، فرهنگی و علمی میان ایران و اقلیم را ضروری دانسته‌ و با تاریخی خواندن این روابط، بر گسترش و توسعه‌ آن، بر اساس منافع مشترک تاکید کرد.

وی همچنین خواستار همکاری های لازم از سوی ایران در ایجاد مرز رسمی میان ایران و اقلیم در استان حلبچه‌، به‌ منظور گسترش روابط و فعالیت های تجاری شد.

در مقابل، دانایی فر ضمن اعلام رضایت ایران نسبت به‌ ایجاد دروازه مرزی جدید در استان حلبچه،‌ این شهر را نماد مقاومت و شهادت توصیف کرده‌ و گفت: لازم است ابتدا دولت اقلیم کردستان امور و اجرائات قانونی این کار را انجام دهد؛ چراکه‌ ایران آمادگی همکاری در این زمینه‌ ر‌ا دارد.

شایان ذکر است که‌ هیات ایرانی طی روزهای گذشته‌ با دیگر مقامات و احزاب اقلیم کردستان نیز دیدار و گفتگو کرده‌ است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان