arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۳۶۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۴

شروط تمدید جریمه ریالی سربازی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به دنبال انتشار خبری در خصوص جریمه ریالی مشمولان سربازی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به برخی از کامنت‌ها و پرسش‌های مخاطبان ایسنا در این باره پاسخ داد.

سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح جریمه مشمولان دارای هشت سال غیبت و بیشتر از آن، گفت: این طرح طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش رفت و برابر اعلام سازمان وظیفه عمومی رسیدگی و تعیین تکلیف درخواست‌ها تا پایان مرداد ماه به اتمام خواهد رسید.

وی با بیان اینکه مراحل واریز پول‌ها نیز تا نیمه دوم شهریور و اواخر این ماه ادامه خواهد داشت اظهار کرد: سازمان وظیفه عمومی در نامه‌ای که به ستاد کل ارسال کرده از آمادگی خود برای اجرای مرحله دوم خبر داده اما تاکنون و درباره احتمال تمدید این طرح، تصمیم گیری نشده است.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در توضیح بیشتر در این باره گفت: باید تا زمان پایان واریز مبالغ صبر کرد و پس از آن دولت باید بررسی کند که آیا مبالغ واریز شده، میزان کسری بودجه و محل درآمدی که از این طریق پیش بینی شده بود را جبران می‌کند یا خیر. پس از آن و در شهریور ماه درباره تمدید آن تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

کمالی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا مبنی بر اینکه آیا این طرح در سال‌های آینده نیز اجرا خواهد شد یا خیر، گفت: ستاد کل برای این طرح برنامه‌ای نداشته و ما برای امسال هم چنین تصمیمی نگرفتیم. این قانون بودجه بود و اجرایی شد. بنابراین فکر نمی‌کنم که در سال آینده چنین طرحی مجددا اجرا شود.

وی ادامه داد: تعداد غایبان واجد شرایطی که طی این چند سال مایل به پرداخت جریمه سربازی بوده‌اند در مجموع 288 هزار نفر بوده که حدود 15 درصد آن نیز واجد شرایط تشخیص داده نشدند. بنابراین وقتی طی بیشتر از 10 سال تنها این تعداد برای جریمه ریالی اقدام کرده‌اند، بدیهی است که طی یک سال آینده تعداد قابل توجهی به این افراد اضافه نخواهد شد.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از مشمولان و خانواده‌های آنان خواست به امید اینکه در سال آینده چنین قانونی مجددا تصویب شود نباشند و هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف خود یا فرزندانشان اقدام کنند.

کمالی در خاتمه گفت وگوی خود با ایسنا اظهار کرد: همچنین درخواست دیگر ما از شهروندان و مشمولان این است که اخبار مربوط به حوزه سربازی را تنها از رسانه‌های معتبر و افراد مسئول در حوزه سربازی پیگیری کنند. متاسفانه گاهی افراد غیرمسئول اظهاراتی را مطرح می‌کنند که یا ستاد کل با آنها مخالف است یا درخواستشان حتی به ستاد کل نیروهای مسلح نرسیده که اقدام این افراد تنها موجب می‌شود که جوانان و به ویژه مشمولان به امیدی واهی در مورد سرباری دل بسته و در نهایت وارد غیبت شوند.
نظرات بینندگان