arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۳۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۷ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۴

شروط حضور خارجی‌ ها در بازار ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر صنعت با بیان اینکه خارجی‌ها برای حضور در ایران باید داخلی‌سازی و سرمایه‌گذاری مشترک را به همراه خود بیاورند، گفت: تجارت جاده دو طرفه است.

محمدرضا نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه دولت شروطی را برای همکاری با خارجی‌ها در نظر گرفته است، گفت: از جمله این شروط این است که حتما سرمایه‌گذاری مشترک در ایران صورت گرفته و تولیدکنندگان ایرانی بتوانند در این شراکت، خود را به همتایان خارجی خود برسانند و علاوه بر ورود تکنولوژی و سرمایه، کشورهای خارجی باید تضمین بدهند که صادرات کالاهای تولید مشترک نیز رونق یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این شروط از سوی خارجی‌ها پذیرفته شده است و البته در شرایط فعلی اقتصاد جهانی نیز خود آنها به سمت یافتن بازارهای جدید هستند، افزود: اگر کشور خارجی بتواند در ایران با استفاده از مزیت‌هایی همچون انرژی ارزان و نیروی کار ماهر و متخصص با قیمت مناسب بهره گیرد، به طور قطع برنامه بازارگشایی برای کالای تولیدی خود را اجرا خواهد کرد و با توجه به بازار گسترده اطراف ایران، به نظر می‌رسد که این یک رابطه برد- برد برای دو طرف است.

وی تصریح کرد: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که تجارت جاده‌ای دو طرفه است و در مقابل، ایران هم از این کشورها کالا وارد می‌کند اما استراتژی اصلی بر روی سرمایه‌گذاری مشترک و واردات کالاهای سرمایه‌ای، تکنولوژی و فناوری روز است.

به گفته نعمت‌زاده، استراتژی ایران در کار مشترک با خارجی‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده و اکنون تولیدات ایران حرفی برای گفتن دارند و بنابراین باید بهترین شرایط را در سپردن بخشی از بازار خود به خارجی‌ها به دست آورند.
منبع: مهر
نظرات بینندگان