arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۵۱۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۳ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۴

ورود مجلس به ماجرای کلیپ جنجالی «امیر تتلو»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجلس به ماجرای انتشار کلیپ یکی از خوانندگان زیرزمینی واکنش نشان داد. انتشار کلیپی با عنوان «انرژی هسته‌ای» که همزمان با توافق هسته‌ای وین از سوی یکی از خوانندگان زیرزمینی در فضای مجازی منتشر شد، نه‌تنها بازتاب‌هایی در رسانه‌های خارجی داشت بلکه واکنش مجلس را هم به‌دنبال داشته است.

روزنامه شرق با اعلام این خبر آورده است: همزمان با توافق هسته‌ای ایران و شش کشور جهان بر سر انرژی هسته‌ای که در وین صورت گرفت، هنرمندان زیادی نیز نظر خود را درباره این اقدام اعلام کردند. بااین‌حال انتشار کلیپی از سوی یکی از خوانندگان زیرزمینی که هنوز مجوزی برای انتشار رسمی آثارش در ایران ندارد، بحث‌هایی را به‌دنبال داشته است.

این موزیک‌ویدئو مربوط به «تتلو»، یکی از خوانندگان رپ زیرزمینی، است که در بخش‌هایی از قطعه خود روی یکی از کشتی‌های ناوگان دریایی ایران در حال خواندن نشان داده شده و در بخش‌های دیگری، سربازان نیروی نظامی در حال حرکت هستند. در پایان ویدئو هم اسامی ارگان‌هایی چون نیروی دریایی، حفاظت اطلاعات ارتش، نیروی انتظامی و ... ذکر شده است.

پس از آن برخی از سایت‌های خبری با انتشار این کلیپ، واکنش‌هایی را در مورد آن منتشر کردند که در برخی از آنها نسبت به همکاری نیروهای نظامی با این خواننده اشاره شده بود، اما در تازه‌ترین واکنش به این ویدئو، سیدرمضان شجاعی‌ کیاسری، نماینده مردم‌ ساری و میانرود، به سایت «خانه ملت» گفت: «تلاش برای حضور خواننده‌هایی که بدون رعایت هنجارهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور فعالیت می‌کردند یا به‌صورت زیرزمینی در داخل کشور اقدام به ساخت موسیقی، کلیپ و ترانه می‌کنند، مادامی که مهر تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تولیدات آنها نخورد، خلاف قانون است و بر‌همین‌اساس هنرنمایی و هنرمندی این افراد تخلف محسوب می‌شود».

او ادامه داد: «افراد و ارگان‌هایی که زمینه اجرا و فعالیت را برای اشخاصی که مجوزی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فعالیت هنری خود دریافت نکرده‌اند، فراهم می‌کنند، مرتکب عمل خلاف قانون شده‌اند. حضور خواننده زیرزمینی در اماکن نظامی و انتظامی و بهره‌گیری از اموال این ارگان‌ها برای ساخت کلیپ، هرچند که محتوا و مضمون ملی داشته باشد، قابل پیگرد و برخورد قانونی است».

پیش از آن هم پیروز ارجمند، مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد، روز 13 مرداد درباره فعالیت امیر تتلو و انتشار کلیپ انرژی هسته‌ای به ایلنا گفت: «آقای تتلو هیچ‌گونه مجوزی از ما برای اجرا دریافت نکرده بود و اثر ایشان کاملا غیرقانونی منتشر شده و سایتی که این اثر را منتشر کرده، متخلف است و به‌نظرم دفتر موسیقی باید تخلف سایتی که این اثر را منتشر کرده، پیگیری کند».

انتشار ویدئویی از سوی تتلو در حالی در داخل ایران بحث‌هایی را به‌همراه داشته که در رسانه‌های خارجی نیز مورد توجه قرار گرفته است. مجله تایم نوشت: «ژنرال‌های ایرانی به این نتیجه رسیده‌اند که آنها برای توافق هسته‌ای با آمریکا و قدرت‌های جهانی به یک واکنش داستان‌گونه نیاز دارند. آنها به یک خواننده ایرانی جنجالی کمک کرده‌اند. امیر تتلو با ارتش و نیروی دریایی یک ویدئو تولید کرده است که بر توافق صحه می‌گذارد اما از گشت‌زنی در خلیج‌فارس حمایت کرده است».

این متن در ادامه به تتلو اشاره کرد: «تتلو که نام او امیرحسین مقصودلو است، یکی از خوانندگان رپ معروف ایرانی با 1.4 میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام و 1.2‌ میلیون طرفدار در فیس‌بوک است که هیچ‌یک از آهنگ‌هایش از رادیو و تلویزیون ایران پخش نشده چون او از سوی وزارت فرهنگ تأیید نشده و از دولت برای ممنوع‌شدن آلبومش انتقاد کرده است. آنها موسیقی او را غربی، غیرایرانی و غیراخلاقی دانسته و در سال 2013 تتلو از سوی پلیس امنیت اخلاقی دستگیر و بعدا آزاد شد».

تایم با بیان اینکه این کلیپ با زیرنویس انگلیسی همراه است، به پیام آغازین ویدئو اشاره کرد: «کلیپ با یک پیام رک شروع می‌شود: هیچ قدرتی نمی‌تواند ایران را از داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای محروم کند. بعد از آن‌هم تتلو می‌خواند و گروهی از تفنگداران نیروی دریایی پشت سر او راهپیمایی می‌کنند».

این هفته‌نامه آمریکایی سپس به سراغ امیرحسین رسائل از ماهنامه ایرانی «شبکه آفتاب» رفته است: «با دیدن تتلو روی کشتی نیروی دریایی بسیار شگفت‌زده شدم برای اینکه موسیقی او قبلا از سوی دولت به‌عنوان فرقه‌ای شیطان‌پرستی در نظر گرفته می‌شد. نهادهای دولتی مثل ارتش متوجه شده‌اند که بخشی از جامعه ایران به‌خصوص جوانان، صدای آنها را نمی‌شنوند. سریع‌ترین راه برای انتقال پیام انرژی هسته‌ای این بود که به یک خواننده رپ با طرفداران زیادی اجازه دهند که آهنگی درباره این موضوع بخواند. آنها با این کار موفق شدند. من جوانانی را دیده‌ام که در مورد توافق وین چیزی نمی‌دانستند اما کلیپ تتلو را روی گوشی‌های هوشمندشان تماشا کردند».

روزنامه واشنگتن‌پست هم با استناد به مطلب «المانیتور» اظهار کرد: «این موزیک‌ویدئو یک قطعه جالب برای تبلیغات ملی است. تتلو در این قطعه برنامه هسته‌ای ایران و صلح‌آمیزبودن آن را در خاورمیانه تحسین کرده است. ویدئو در فواصل معین ایرانی‌هایی را نشان می‌دهد که پوسترهایی به زبان انگلیسی در دست دارند که به صلح اشاره می‌کنند و این انعکاس مباحثه دیرین تهران در مورد این موضوع است که برنامه هسته‌ای به قصد جنگ‌آوری نیست».

این روزنامه همچنین از نرگس باج‌اوغلی، انسان‌شناس دانشگاه نیویورک، چنین نقل کرد: «حتی اگر یک موسیقی رپ از سوی دولت، ناپسند شمرده شود، مسئولان می‌دانند ممکن است با این ویدئو به دو هدف برسند: صحبت با جوانان به زبان خودشان و پیش‌بردن پیام صلح در منطقه».

واشنگتن‌پست در پایان به نقل از المانیتور اظهار کرد: «طرفداران موسیقی تتلو در فیس‌بوک گله دارند که او خود را فروخته است اما حامیان سرسخت ارتش ایران از هتک آبروی نیروهای مسلح گله دارند که در کنار یک خواننده پاپ ظاهر شده‌اند».

انتهای پیام

نظرات بینندگان