arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۵۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۷ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۴

قرائت شعر طنز برای مذاکرات/ ظریف: بعد از مذاکرات دندان من گرفتاری پیدا کرد!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رضا رفیع شاعر طنز پرداز کشورمان مراسم روز خبرنگار را با اشعار طنز هسته ای درآمیخت ، محمد جواد ظریف به آن پاسخ گفت و از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تعریف کرد.

رضا رفیع شاعر طنز پرداز کشورمان که اجرای مراسم روز خبرنگار در تالار وحدت را بر عهده داشت اشعار طنزی با مضامین هسته ای برای حاضرین خواندوی در یکی از ابیات خود گفت:

آن بچه که در خانه غنی سازی کرد گویند کجا رفته و پنهان شده است

رفیع در ادامه گفت: اینها سوالاتی ست که ذهن خبرنگاران مردم و جامعه را مشغول و معطوف و مشعوف کرده است و افزود:

با گوشی و سیم و زنگ هدفون چه کنیم با ریش ظریف و موی گلبن چه کنیم
حالا که مذاکرات مثبت شده است با دوری خانم اشتون چه کنیم

وی در ادامه با اشاره به صعوبت و سختی کار مذاکره کنندگان هسته ای گفت: من از برنامه ای به خاطر سفر هوایی انصراف دادم به خاطر اینکه استرس ارتفاع دارم فاملیم رفیع است ولی گول اسمم را نخورید از ارتفاع می ترسم بعد بعضی می گفتند:

اگر که خسته ای گردشگری کن شدیدا بسته ای گردشگری کن
به مانند ظریف و کاترین اشتون به اسم هسته ای گردشگری کن

مردم خیلی خوشحال شدند آن چنان که بین مردم هستیم در مترو و تاکسی مردم امیدوار شدند ، آقای روحانی صحبت هایی کردند ؛ تا چه حد انتظارات داشته باشیم و بعد از توافق چه خواهد شد عزیزی می گفت این سوراخهای نان سنگک را قرار است ببندند تا صبحها مربا که روی آن می ریزیم چکه نکند ،یاعزیزی دیگر می گفت توافقات شده است قرار است رانی هایی که می خوریم و تکه هایی از آن می ماند، کاری کنند دیگر این تکه ها نماند اینها انتظارات بی خودی است .

وی افزود: گمان می کنم دو نوع مخالفت با مذاکرات هست یک عده شفاف نگران و دلواپس هستند و شفاف هم بیان می کنند واشکال ندارد و جامعه باز است عده ای هم با انتظارات غیر واقعی به نوعی لطیف و آرام و نرم این اتفاق را شکل می دهند.

در این حین فردی که بنری در دست داشت روی سن آمد و حرف هایی زد که به دلیل فاصله زیاد مفهوم نبود و رفیع در پاسخ به اظهارات وی گفت: آقا این حرف ها چیه جامعه مدنیه زدنی که نیست و اولین شرط جامعه مدنی هماهنگی و طبق قانون عمل کردن است. حالا دوستان خودشان تشخیص مصلحت دادند روی سن تشریف بیاورند روی چشم ما جا دارند.

این فرد بعد از پایین آمدن از سن به سمت ظریف رفت و وزیر امور خارجه هم بعد از لحظاتی با وی مصافحه کرد که این امر با تشویق حاضرین مواجه شد.

رفیع در ادامه ابیاتی از شعر طنز بعد از توافق را به شرح زیر برای حاضرین خواند:
هرکار آسان می شود بعد از توافق اجناس ارزان می شود بعد از توافق
هر چند چیزی قبل از این ارزان نمی شد اما از الان می شود بعد از توافق
در سالن اجلاس تهران جان کری جان هر روز مهمان می شود بعد از توافق
حتی شنیدم حافظ شیراز می گفت اصلاح اوزان می شود بعد از توافق
تا هسته ای رونق بگیرد مطمئنم فردو هم استان می شود بعد از توافق
می گفت مثل مادرش باراک اوباما حتما مسلمان می شود بعد از توافق
بلبل غزلخوان بود از اول ولی گل قطعا غزلخوان می شود بعد از توافق
با رفع تحریم جهانی خاک ایران سیراب باران می شود بعد از توافق
حل می شود بحران آب خوردن ما هر چشمه جوشان می شود بعد از توافق
گل می کند هی طبع شاعرهای ایران کشور گلستان می شود بعد از توافق
قبل از توافق بخت مژگان بسته بود وابخت مژگان می شود بعد از توافق
دارد شتر در حالت عادی دو کوهان اما سه کوهان می شود بعد از توافق
می گفت مشتی ممدلی با همسر خود این ده چو تهران می شود بعد از توافق
مادر بزرگ مادرم دندان ندارد دارای دندان می شود بعد از توافق
در سفره ما جای چایی هست خالی پرقند قندان می شود بعد از توافق
ما که فقط از مرغمان هی بال خوردیم شکر خدا ران می شود بعد از توافق
هر شاعری مانند باباطاهر انگار یک خورده عریان می شود بعد از توافق
گفته است استاندار قم اندازه قم قدر خراسان می شود بعد از توافق
معشوقه ای دارای زلفی لخته بوده زلفش پریشان می شود بعد از توافق
اشعار ما آواره و بی وزن و بی جان قطعا که بی جان می شود بعد از توافق

بعد از خواندن این شعر رضا رفیع از وزیر امور خارجه خواست بر روی سن بیاید و سخنرانی کند. ظریف هم در سخنان خود بار دیگر تاکید کرد که با ملت ایران باید به زبان تکریم سخن گفت و نباید ایران را تهدید کرد. وی نقش رسانه ها در فرایند مذاکرات هسته ای گفت و سختی های که رسانه ها درعرصه اطلاع رسانی مذاکرات هسته ای داشتند و اینکه امروز دیگر رسانه ها مخاطب خود را انتخاب نمی کنند بلکه هر حرف و برنامه ای تبدیل به مبنایی برای تحلیلها می شود.

خبرنگاران از دیپلمات ها زرنگ ترند
وزیر امور خارجه نامگذاری 17 مرداد به عنوان روز خبرنگار را نشانه زرنگی خبرنگاران در مقایسه با دیپلمات ها دانست و گفت: این روز نشان می دهد که خبرنگاران از دیپلمات ها زرنگ تر هستند و توانسته اند این روز را به اسم خود ثبت کنند که گوارای شما باشد.

 ببخشید کمتر لبخند می زنم
در بخشی از مراسم رضا رفیع مجری مراسم بزرگداشت روز خبرنگار گفت: ایشان گفتند که قراراست بعد از مذاکرات دندان مادر مادربزرگشان هم دربیاید حالا که بعد از مذاکرات دندان من گرفتاری پیدا کرده است و اگر کمتر لبخند می زنم عذرخواهی می کنم.

وزیر امورخارجه گفت: آنچه که بنده و همکارانم را به وجد می آورد دیدن خوشحالی مردم است و امیدوارم که همیشه مردم روی لبانشان خنده و در دلهاشان امید و در قلبهاشان نگاه به آینده بهتر باشد و به امید روزی که همه ما به عنوان کارگزاران شما در این مسیر خدمتی هر چند ناقابل به پیشگاه مردم بزرگ که همه چیزمان را مدیون مقاومت و ایثار آنها هستیم تقدیم کنیم.

کارهایی که جنتی می تواند بکند
ظریف در این مراسم از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد و گفت: فکر می کنم اگر آقای جنتی وزیر ارشاد نباشد وزیر خارجه خوبی است. ایشان از همکاران ما در وزارت امورخارجه و از سفرای بسیار باسابقه ما است.

وی افزود: اگر من این کار را نداشته باشم هیچ کار دیگری بلد نیستم اما آقای جنتی هم وزیرامورخارجه خوبی می شود، هم وزیر ارشاد و هم وزیر کشور و چند کار دیگر هم می تواند بکند ضمن این که ایشان می تواند در حوزه هم درس بدهد اما اگر من این کار را نکنم باید بروم در دانشگاه هم همین رشته را درس دهم و یکی از مزایایی که دوستان دارند و من محروم هستم همین است.

وزیر امورخارجه گفت: مذاکرات دشواری را با هم پشت سر گذاشتیم ما در داخل سالن های مذاکره روزهای سختی را داشتیم و دوستان ما و اعضای جامعه خبری و به ویژه رسانه های ایرانی که همراه ما بودند روزهایی سخت تر از ما داشتند به خاطر این که ما می دانستیم چه خبر است اما آنها آن را هم نمی دانستند و بیرون جلسات منتظر بودند تا وزیری و سخنگویی در جمع خبرنگاران برود و راست یا دروغ اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار دهد.

مراسم روز خبرنگار امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان عرصه خبر و رسانه در تالار وحدت برگزار شد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمام میهمان ویژه این برنامه بود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان