arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۵۸۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۱ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۴

قیمت سکه از جنب و جوش افتاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حجم معاملات آتی سكه طلا طی هفته گذشته در بورس كالای ایران به ۱۰ هزار و ۴۶۵ قرارداد و ارزش آن به رقمی بیش از ۹۰۹میلیارد و ۸۹۶ میلیون ریال رسید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی روند معاملات قراردادهای آتی سکه طی هفته اخیر بیانگر آن است که از چهار سررسید فعال بازار، بیش‌ترین حجم معاملات با ۷ هزار و ۴۰۶ قرارداد و به ارزش۴۴۶ میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال به سكه طلا تحویل اسفند ماه اختصاص داشت.

قرارداد آتی سكه طلا تحویل دی نیز با ۲ هزار و ۳۳۴ قرارداد و به ارزش ۲۰۱ میلیارد و ۹۹ میلیون ریال در جایگاه دوم قرار گرفت. از طرفی رتبه سوم معاملات به قرارداد آتی سكه تحویل شهریور با ۳۶۵ قرارداد به ارزش ۳۱ میلیارد و ۲۴۱ میلیون ریال اختصاص داشت. نکته قابل توجه در معاملات هفته گذشته بود که معاملات تحویل آبان، حجم معاملات کمتری را نسبت به سایر سر رسیدها تجربه کرد و در رده آخر قرار گرفت، به طوری این سررسید با ۳۶۰ قرارداد و ارزش بیش ۳۰ هزار میلیارد ریال به کار خود در هفته اخیر پایان داد.

این در شرایطی است که در آخرین روز از هفته گذشته هم معاملات آتی بورس کالای ایران با کاهش قیمت رو به رو شدند و سکه سررسید شهریور ماه با ریزش ۰/۰۹ درصدی با نرخ ۸۵۵ هزار تومان معامله شد. این در شرایطی است که سکه تحویل آبان با قیمت ۸۵۴ هزار تومان معامله شد که افت ۰/۱۴ درصدی را در روز پنجشنبه به ثبت رساند. همچنین قرارداد تحویل دی با قیمت ۸۵۶ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰/۳۳ درصدی داشت و در آخر سکه تحویل اسفند با قیمت ۸۶۷هزار تومان مورد معامله قرار گرفت که با افت ۰/۳۸ درصدی قیمت به کار خود در هفته گذشته پایان داد.

همچنین در بازار نقدی سکه نیز روز پنجشنبه گذشته همزمان باهم مسیری متغیرهای کلیدی بر قیمت سکه یعنی طلای جهانی و نرخ ارز ، سکه در بازار نقدی با افت قیمت روبه رو شد، به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۸۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این در شرایطی است که نیم‌سکه در این بازار داخلی با قیمت ۴۷۲ هزار تومان معامله شد. از طرفی ربع سکه نیز با قیمت ۲۶۴ و سکه یک گرمی هم با نرخ ۱۷۰ هزار تومان در این روز به فروش رسید. به گفته فعالان بازار سکه پس از جنب و جوش قیمت سکه پس از اعلام توافق هسته ای، طی هفته گذشته شاهد نوسان محدود و آرامش قیمت ها در بازار طلا و سکه بودیم.

در مجموع طی هفته گذشته، قیمت ها در بازارهای طلا ، دلار و سکه نقدی کاهش یافته و عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد، بیشتر برای نیاز مصرفی بوده است.

همچنین قیمت طلا در بازارهای جهانی دیروز تغییر چندانی نداشت، بنابراین با توجه به ثبات نرخ ارز بر اساس گفته کارشناسان نوسان چندانی در معاملات امروز بازار آتی پیش بینی نمی شود.

بازار طلا در آستانه شوک

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی رویترز برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اگر اقتصاد آمریکا طی ماه گذشته کمتر از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده باشد، این مساله می تواند به بازار طلا شوک وارد کند و موجب افزایش قیمت این فلز زرد شود؛ تاجایی که پیش بینی شده است قیمت طلا ابتدا به ۱۱۱۰ دلار و سپس ۱۱۳۰ دلار افزایش خواهد یافت.


نظرات بینندگان