arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۷۶۶
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۸ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

لاریجانی: توافق هسته ای ایران با 1+5 باب جدیدی برای توسعه همکاری ها ایجاد کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس مجلس شورای اسلامی توافق هسته ای کشورمان با 1+5 را باب جدیدی برای توسعه همکاری های ایران و گرجستان دانست و گفت: اکنون می توان با تسهیل فعالیت های تجار، اتاق های بازرگانی و بخش های خصوصی دو کشور شاهد روابط تجاری و اقتصادی گسترده تر دو جانبه باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار گوباز سانیکیدزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران با اشاره به همکاری های دیرینه میان دو کشور گفت: ایران و گرجستان با توجه به عقبه مشترک فرهنگی و نزدیکی مسافت جغرافیایی ظرفیت های فراوانی برای افزایش مراودات و مناسبات خود در زمینه های مختلف دارند که با رایزنی و گفت وگوی میان مقامات دو کشور باید از این ظرفیت ها به نفع دو ملت استفاده کرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی از توسعه همکاری های پارلمانی میان دو کشور استقبال می کند و گروه های دوستی پارلمانی دو کشور می توانند در این خصوص نقش موثر و ممتازی ایفا نمایند.

لاریجانی گفت: افزایش همکاری ها در زمینه انرژی های فسیلی و نوین، بسط همکاری های علمی میان دو کشور، توسعه همکاری های اقتصادی، ترانزیت کالا و تبادل تجربیات در زمینه تصویب و تدوین قوانین مربوط به تسهیل و جذب سرمایه گذاری خارجی از جمله عرصه هایی هستند که بسترهای لازم برای همکاری دو کشور در مورد آنها مهیا بوده و با مساعی مشترک می توان به سرعت آنها را اجرایی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، توافق هسته ای کشورمان با 1+5 را باب جدیدی برای توسعه همکاری های دو کشور توصیف کرد.

وی افزود: در فضای جدید بعد از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، فضای جدیدی پیش روی دو کشور قرار گرفته است که با توجه به رایزنی ها و گفت وگوهای رو به رشد میان پارلمان ها و دولت های دو کشور در سال های اخیر، اکنون می توان با تسهیل فعالیت های تجار، اتاق های بازرگانی و بخش های خصوصی ایران و گرجستان شاهد روابط تجاری و اقتصادی گسترده تری میان دو کشور باشیم.

لاریجانی در این دیدار بر اهمیت ادامه روند افزایش رایزنی های سیاسی میان دو کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط پر التهاب منطقه، تداوم روند مذاکرات سیاسی میان مقامات دو کشور می تواند به تقریب بیشتر دیدگاه ها و مواضع دو کشور منجر شود.

گوباز سانیکیدزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به تهران گفت: گرجستان از دیرباز روابط و همکاری های دوستانه نزدیکی با ایران داشته است به طوری که دو کشور در ابعاد مختلف از جمله در جنبه فرهنگی مناسبات رو به رشدی داشته اند.

وی با اشاره به سفر رئیس مجلس گرجستان در سال گذشته به تهران گفت: پارلمان های دو کشور در سطح بالایی با یکدیگر همکاری دارند و در این راستا گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران آمادگی لازم برای تسهیل و تسریع همکاری های میان دو کشور را دارد و سفر حاضر نیز با همین هدف انجام شده است.

گوباز سانیکیدزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای کشورمان با 1+5 گفت: گرجستان از توافق میان ایران و سایر کشورها بر سر مسئله هسته ای حمایت کرده و اعتقاد ما بر این است که این توافق علاوه بر تاثیر مثبت بر ارتقای سطح مراودات تجاری و اقتصادی فیمابین به افزایش صلح، ثبات و امنیت در منطقه نیز کمک خواهد کرد.

وی گفت: بدون شک جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه، جایگاهی ممتاز است و روند تحولات اخیر نیز ثابت کرده است که بحران ها و مشکلات منطقه با همکاری و همفکری جمهوری اسلامی ایران قابل حل خواهد بود.
نظرات بینندگان