arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۹۷۹۱
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۲ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

حمایت نامزد حزب دموکرات آمریکا از توافق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات آمریکا گفت از توافق هسته ای ایران حمایت می کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سناتور برنی سناندرز، نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات آمریکا از ایالت ورمونت در گفتگو با شبکه سی بی اس نیوز آمریکا درباره توافقنامه هسته ای ایران گفت: " روشن است که هدف ما چه از نظر رئیس جمهور آمریکا و چه از نظر وزیر خارجه، این است که هر کاری می توانیم  بکنیم تا ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند، زیرا این اتفاق می تواند بسیار بی ثبات کننده برای کل منطقه و جهان باشد. به نظر من، ما هر تلاش ممکنی را باید صورت دهیم تا مطمئن شویم به این هدف دست می یابیم که ایران سلاح اتمی نداشته باشد، بدون اینکه لازم باشد وارد جنگ شویم. من جنگهای عراق و افغانستان را دیده ام. ریاست کمیته کهنه سربازان را بر عهده داشته ام. می دانم که پانصد هزار نفر از نظامیان ما از عراق با انواع بیماریهای روحی و روانی و معلولیت به کشورمان بازگشته اند. به نظر من ما باید هر کاری را بکنیم تا توافق را عملی کنیم و وارد جنگ نشویم. بنابراین من از این توافقنامه حمایت می کنم. البته این بدان معنا نیست که این توافقنامه بی نقص است. شکی نیست که این توافق می تواند بهتر از این باشد اما کاری که رئیس جمهور آمریکا می بایست کند این بود که به همرا 1+5 با ایران مذاکره کند و فکر می کنم اینکه ما فرصت دادیم این توافق حاصل شود بسیار بهتر از گزینه های دیگر بود."

مجری گفت: "رئیس جمهور گفته است کسانی که در ایران شعار مرگ بر آمریکا می دهند همسو با مخالفان این توافقنامه در داخل آمریکا هستند."

سناندرز در پاسخ گفت: من این طور نمی گویم. اما می دانم که در بحثهای جمهوریخواهان ضد این توافقنامه حرفهایی زده می شود. انتقاد از توافقنامه ای که نقص دارد، خیلی ساده است اما مسئله این است که آمریکا باید با کشورهای دیگر مذاکره کند، ما باید با ایران مذاکره کنیم. گزینه دیگر این است که ما توافق را تصویب نکنیم که معنای آن جنگ است. آیا ما واقعا جنگ دیگری را می خواهیم، جنگی که با ایران باشد، جنگی که نامنظم است و می تواند در سراسر این جهان جریان داشته باشد و منافع و نیروهای آمریکا را در سراسر جهان تهدید کند. به نظر من ما باید هر کاری می توانیم بکنیم تا این قضیه به شکلی مسالمت آمیز حل شود. باید تلاش کنیم این توافقنامه عملی شود و من از آن حمایت می کنم.


نظرات بینندگان