arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۰۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۴

ثبات نرخ بلیت هواپیما

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به دریافت بسته‌های پیشنهادی همکاری از سوی شرکت‌های هواپیمایی دنیا و کمپانی‌های سازنده هواپیما، گفت: نرخ بلیت هواپیما فعلاً افزایش نمی‌یابد، اما شرکت‌های هواپیمایی هم با این وضع درآمد امکان خرید هواپیمای جدید ندارند.

مقصود اسعدی سامانی  اظهار داشت: پس از توافقات اخیر 1+5 ایرلاین‌های بسیاری از کشورهای دنیا برای همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی در گفت‌وگو با فارس‌ ادامه داد: همچنین به تازگی پیشنهاداتی از سوی کمپانی‌های سازنده اروپایی دریافت کرده‌ایم که این پیشنهادات در حال بررسی است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه خرید هواپیما بسیار پرهزینه است، اظهار داشت: در شرایط رفع تحریم‌‌های صنعت حمل و نقل هوایی امکان خرید یا اجاره هواپیماهای جدید برای ایرلاین‌‌ها فراهم می‌شود، این در حالی است که با نرخ‌های کنونی بلیت، شرکت‌های هواپیمایی توجیه مالی مناسبی ندارند و امکان خرید هواپیما برای آنها فراهم نیست.

اسعدی سامانی تأکید کرد: باید شرایطی فراهم شود، تا هر چه زودتر تسهیلات صندوق توسعه ملی برای خرید هواپیما به کمک شرکت‌های هواپیمایی بیاید.

وی با بیان اینکه فعلاً برنامه‌ای برای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما نداریم، اظهار داشت: این در حالی است که طبق قانون برنامه از سال سوم برنامه پنجم مجاز به آزادسازی کامل نرخ بلیت هواپیما هستیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: افزایش نرخ بلیت هواپیما منوط به ابلاغ سازمان هواپیمایی کشوری است و این سازمان با وجود آنکه مصوبه شورای عالی هواپیمایی برای آزادسازی نرخ بلیت را دارد، اما برای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما موافقت نکرده است؛ با وجود آنکه افزایش اخیر نرخ سوخت هزینه شرکت‌های هواپیمایی را افزایش ‌داده است، اما ایرلاین‌ها نمی‌توانند هزینه‌های خود را از منابع دیگر جبران کنند.
اسعدی سامانی اضافه کرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه، آزادسازی نرخ بلیت هواپیما باید از سال 92 اجرایی می‌شد و این تکلیف قانونی دولت است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در توضیح هزینه‌های سوختی ایرلاین‌ها گفت که این رقم بسته به نوع و سن هواپیما متفاوت است، اما هزینه سوخت حدود 7 تا 12 درصد‌ در هزینه‌های یک ایرلاین تأثیرگذار است‌.
نظرات بینندگان