arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۰۸۷
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۴

پارلمان عراق اصلاحات پیشنهادی العبادی را تصویب کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پارلمان عراق با اجماع کامل بسته اصلاحی پیشنهادی نخست‌وزیر این کشور را که هدف از آن اصلاح ساختار اقتصادی و سیاسی این کشور است، به تصویب رساند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، در جلسه امروز (سه‌شنبه) پارلمان عراق که برای بررسی مرحله اول اصلاحات اعلام شده از سوی حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق برگزار شده بود، اعضای تمامی فراکسیون‌ها و جناح‌های سیاسی عراق حضور داشتند و به این اصلاحات رای مثبت دادند تا از امروز به شکل قانون در تمامی زمینه‌ها به اجرا درآید.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق در ابتدا با قرائت موارد اصلاحی از سوی نخست‌وزیر، از نمایندگان پارلمان خواست تا برای منافع ملی و پیشرفت کشورشان به آن رای مثبت بدهند.

اصلاحاتی که العبادی روز یکشنبه آنها را اعلام و هیات وزیران آن را تایید کرد، شامل تغییراتی در ساختار سیاسی عراق و اقداماتی برای رویارویی با فساد و کاهش بودجه جاری دولت است.

از مهمترین بندهای بسته اصلاحی اعلام شده از سوی العبادی، حذف پست معاونین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و برکناری تمامی کسانی است که با رابطه‌های حزبی و قومی به مقام‌های دولتی رسیده‌اند.

العبادی همچنین دستور به جریان افتادن پرونده‌های فساد در دولت‌های قبل و کنونی عراق را صادر کرده و عزل و نصب استانداران و اعضای شوراهای استانداری‌ها را نیز در زمره اختیارات نخست‌وزیر قرار داده است.
نظرات بینندگان