arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۰۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۸ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

روحانی مصوبه نحوه اداره بانک مرکزی را ابلاغ کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 رئیس جمهوری مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص 'نحوه اداره بانک مرکزی' که در اجرای بندهشت اصل 110 قانون اساسی به تصویب رسیده و با نکات مد نظر مقام معظم رهبری به سران سه قوه ابلاغ گردیده بود جهت اجرا به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این مصوبه که در تاریخ 18/5/1394 ابلاغ شد، در اجرای بند هشت اصل 110 قانون اساسی نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نحوه اداره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (معضل) به استحضار مقام معظم رهبری رسید که ایشان مرقوم فرمودند:


بسمه تعالی

به سران محترم قوای سه گانه ابلاغ شود.

- با توجه به اینکه نصب و عزل و پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی در اختیار رئیس جمهور نهاده شده است، لازم است در به کارگیری این اختیار، گزارش مراجع نظارتی مورد توجه کافی قرار گیرد. 1/ 11/ 1393
نحوه اداره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (معضل) مصوب 24/ 8/ 1393 مجمع تشخیص مصلحت نظام

1- ویژگی ها و صلاحیت های نصب رئیس کل:

الف- کفایت علمی: داشتن دکترا در یکی از رشته های اقتصادی، پولی و مالی.

ب- کفایت تجربی: داشتن هفت سال تجربه در سطوح سیاستگذاری و مدیریتی در حوزه های اقتصادی، پولی و مالی و یا پنج سال تجربه مدیریتی در حوزه های تخصصی بانک مرکزی (مدیرکل به بالا).

ج- داشتن حسن شهرت و توانایی انجام وظایف.

د- نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری.

ه- نداشتن تخلفات مالی گسترده.

2- فرآیند نصب:

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و بعد از تصویب هیأت دولت، با تأیید و حکم رئیس جمهور نصب می گردد.

3- دوره زمانی تصدی:

دوره تصدی ریاست کل بانک مرکزی پنج سال خواهد بود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.

تبصره- رئیس جمهور جدید در ابتدای دوره می تواند بر طبق روال این قانون، رئیس کل بانک مرکزی را که بیش از یک سال از دوره تصدی وی باقی مانده باشد، تغییر دهد.

4- ضوابط عزل:

در صورت تحقق یکی از موارد زیر رئیس کل بانک مرکزی عزل خواهد شد:

1- از دست دادن یک یا چند شرط از شرایط مذکور و یا احراز فقدان یک یا چند شرط از شرایط احراز منصب از ابتدا.

2- عدم توانایی یا کوتاهی در انجام وظایف قانونی و یا در تحقق اهداف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

5- فرآیند عزل:

رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس جمهور و بعد از تصویب دوسوم اعضای هیأت دولت با حکم رئیس جمهور عزل می شود. در صورت تمایل رئیس کل بانک مرکزی، رأی گیری در هیأت دولت پس از استماع نظرات رئیس کل صورت می گیرد.

6- پذیرش استعفای رئیس کل، توسط رئیس جمهور انجام می گیرد.

تبصره-  در صورت عزل، استعفاء یا فوت رئیس کل بانک مرکزی، حداکثر ظرف مدت یک ماه با رعایت فرآیند مذکور در این قانون نسبت به تعیین رئیس کل بانک مرکزی اقدام خواهد شد، در این مدت قائم مقام بانک مرکزی دارای کلیه اختیارات رئیس کل می باشد.

مصوبه مذکور طی شش ماده در جلسه رسمی روز شنبه مورخ بیست و چهارم آبان ماه یکهزار و سیصد و نود و سه شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام - اکبر هاشمی رفسنجانی
نظرات بینندگان